Skocz do zawartości

NGC 891 XXL


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

...Mam wrażenie, że zabawa z Maximem i skladaniem wielu zdjęć powoduje dużą utratę szczegółów...

 

Od kilku dni mam Maxima, powoli się go uczę ale pierwsze zabawy ze stackowaniem w Maximie pokazują, że... Iris to naprawdę dobry soft do stackowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto teraz stackuje w Maximie? To znakomity soft do akwizycji - obsługuje praktycznie wszystko co ludziki wymysliły. Natomiast jesli chodzi o obróbkę to jest juz znacznie gorzej.

Właściwie dobrze to robi kalibrację i to z kamer CCD. Świetnie obsługuje kamery SBIGA z ich własnym formatem fits.

I tyle. Alignacja do kitu, składanie do kitu , o innych takich jak krzywe czy histogram - nie warto wspominać.

Tyle moge powiedzieć po prawie pieciu latach praktyki.

PixCore świetnie robi alignację ( chociaż nie w ustawieniach defoltowych) i stack. Ma dobre algorytmy DDP i histogramów.

Pozdrawiam

Maciek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, masz rację. Zdaje sobie sprawę, że Maxim nie jest dobry do stackowania ! Przez swoje lenistwo ja jednak jeszcze w nim stackuję :))))

Pewnie będę się w końcu musiał przerzucić np. na Pixinsight :)

 

Paweł, przy twojej skali obrazu nie ma możliwości, żeby stackowanie zmniejszało detal, nawet jakby Ci coś się sypnęło. Przecież skalę masz ~3 pikseli FWHM, więc jak to możliwe, że coś Ci w czasie obróbki zmienia detal? Nawet jakby stackowanie rzucało subframe'mami lewo i prawo na 1 piksel (co jest nierealne) to i tak byś tego nie zobaczył w finalnym zdjęciu, bo masz trochę większą tolerancję.

 

Coś robisz źle...

 

PS. ja stackuje w maximie z subpixelową precyzją, więc powściągnijcie fantazję, że Maxim nie potrafi stackować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie jestem sam :)

 

Na sam koniec to prawda, że wielu astrofotografów przerzuca się ze stackowaniem z Maxima na inny soft. Mam jednak wrażenie, że dokładność maxima w stackowaniu nie do końca jest subpixelowa...

Adam, możesz przedstawić jakie kroki wykonujesz przy alignowaniu i stackowaniu ?

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są w sieci tutoriale. Poszukaj na Youtube - jest cały cykl. Prelegent strasznie rozwleka prezentację ale da się oglądać. Pokazuje na fitsach, ale przy rawach jest to samo: tworzysz grupy Bias, Dark, Flat, otwierasz lighty, potem "Calibrate All", a reszta już z okienka stackowania, gdzie dodajesz lighty, ustawiasz metodę alignowania i metodę stackowania.

 

Ja natomiast chętnie bym się dowiedział jak w Maximie zestackować tiff-y. Jak otwieram 16-to bitowego tiffa, to Maxim go pokazuje jak Raw-a przed debayeryzacją, choć to plik wywołany z LR. Tak to wygląda, jakby Maxim z góry zakładał, że każdy 16-to bitowy plik to surowy raw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto teraz stackuje w Maximie? To znakomity soft do akwizycji - obsługuje praktycznie wszystko co ludziki wymysliły. Natomiast jesli chodzi o obróbkę to jest juz znacznie gorzej.

Właściwie dobrze to robi kalibrację i to z kamer CCD. Świetnie obsługuje kamery SBIGA z ich własnym formatem fits.

I tyle. Alignacja do kitu, składanie do kitu , o innych takich jak krzywe czy histogram - nie warto wspominać.

Tyle moge powiedzieć po prawie pieciu latach praktyki.

PixCore świetnie robi alignację ( chociaż nie w ustawieniach defoltowych) i stack. Ma dobre algorytmy DDP i histogramów.

Pozdrawiam

Maciek.

 

Maciek, ja też stackuje w Maximie, podobnie jak Jacek :Loveit:

Edytowane przez Szymek_O
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są w sieci tutoriale. Poszukaj na Youtube - jest cały cykl. Prelegent strasznie rozwleka prezentację ale da się oglądać. Pokazuje na fitsach, ale przy rawach jest to samo: tworzysz grupy Bias, Dark, Flat, otwierasz lighty, potem "Calibrate All", a reszta już z okienka stackowania, gdzie dodajesz lighty, ustawiasz metodę alignowania i metodę stackowania.

 

Problem polega na tym, że najpierw trzeba użyć "Set Calibration", który nie znajduje mi żadnych klatek kalibracyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Pozwoliłem sobie jeszcze raz obrobić materiał. Wcześniej zrobiłem to na szybcika z racji braku czasu....

Mam nadzieję, ze teraz bedzie lepiej :) Bedę wdzięczny za wszelkie uwagi, rady i komentarze. Obróbka nigdy nie była moją mocną stroną :)

 

Przy okazji zamieszczam kroki jakie wykonałem przy obróbce.

 

  1. Align na dwie gwiazdy manual.
  2. Stack na jednej gwieździe. Metoda median daje ladne profile gwiazd, ale wychodzą np. przeloty satelitów na pojedzyńczych zdjęciach. Potrzebne s a darki do kalibracji.
  3. Filter – auto flatten backgorund - przy braku flatów lub z kiepskimi flatami.
  4. Zapisać zdjęcia osobno dla galaktyki i osobno dla gwiazd jako fits.
  5. Zdjęcie z gwiazdami - Filters – FFT filter – Low pass – mild. Daje ładne miękkie otoczki gwiazd.
  6. Zapisać zdjęcia galaktyki i osobno gwiazd jako tiff 16 bit.
  7. Zdjęcie gwiazd procesować przez krzywe i poziomy, tak aby wielkość gwiazd nie była za duża, a gwiazdy nie były przepalone.
  8. Zdjęcie gwiazd odszumić przez Filtr – rozmycie gaussowskie. Promień 2pix.
  9. Zdjęcie z galaktyką procesować przez krzywe i poziomy oraz wyostrzanie tak aby osiągnąć jasną galaktykę z wyraźnymi strukturami.
  10. wgrać dwa pliki tiff gwiazdy i galaktykę do Adobe.
  11. Zamienić pliki na 8 bitowe przez Obrazek – tryby – 8 bit oraz zamienić obrazki na RGB.
  12. Nałożyć warstwę zdjęcia gwiazd na zdjęcie galaktyka. Otwrzyć menu warstwy.
  13. Zaznaczyć lassem galatyke, którą będziemy wtapiać w zdjęcie gwiazdy.
  14. Zaznaczyć funkcję wtapianie dla radius 15 pix z manu zaznacz – wtapianie.
  15. Funkcją gumki wymazać galaktykę, ukazując na tle zdjęcia gwiazdy ostrą galaktykę.
  16. W menu warstwy złączyć warstwy.
  17. Funkcją pieczątki usunąć wszystkie artefakty ze zdjęcia.

 

Pozdrawiam

Paweł

891_30proc_new.jpg

891_50proc_new.jpg

891_75proc_new.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC6946 wygląda świetnie! Gratuluję - niesamowita skala.

 

Odnośnie procesu obróbki:

"- Zdjęcie gwiazd odszumić przez Filtr – rozmycie gaussowskie. Promień 2pix."


Tego bym osobiście nie robił. Widać od razu na zdjęciu, że gwiazdy jakieś takie rozmyte, blade są przez to. Na odszumianie są inne sposoby. Chociażby: zaznaczasz gwiazdy (np. jedną z akcji z Astronomy Tools) - expand 2-3px - wtapianie 1-3px, zależnie od zdjęcia - uzyskane zaznaczanie (czyli gwiazdy) kopiujesz do nowej warstwy. Następnie warstwę od której wyszliśmy odszumiasz jakąś metodą. Dzięki temu same gwiazdki nie rozmywają się, są w odrębnej warstwie, a tło jest odszumiane. Jak masz bardzo dużo szumu, to metodą Adama, którą pokazał na filmiku w jednym z tematów, najlepiej oddzielić gwiazdy od tła i wtedy można "cuda" robić.

 

P.S. Jak gadam głupoty to bardziej doświadczeni w obróbce - poprawcie mnie :)

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że najpierw trzeba użyć "Set Calibration", który nie znajduje mi żadnych klatek kalibracyjnych.

Ilu, rzuć okiem na ten film:

Jeśli nie chcesz słuchać o biasach, przeskocz do 7:50. Zobaczysz w jaki sposób dodaje się klatki kalibracyjne w "Set Calibration"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu, rzuć okiem na ten film:

Jeśli nie chcesz słuchać o biasach, przeskocz do 7:50. Zobaczysz w jaki sposób dodaje się klatki kalibracyjne w "Set Calibration"

 

Tylko, że on dodaje FITS-y jako klatki kalibracyjne, a ja chciałbym to zrobić na RAW-ach. Możliwe, że gdybym robił zdjęcia z Canona ze sterowaniem w Maximie i zapisywał je tam do FITS-ów, to by zadziałało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iluvatar, klatki kalibracyjne muszą mieć oznaczenia w nagłówku, inaczej maxim ich nie doda. Jeżeli robiłbyś je w Maximie z funkcją flat/bias/dark, to by zadziałało. Możesz spróbować wyedytować nagłówek w Maximie i dodać w typie klatki np. flat.

 

Dodałem typ, zapisałem jako fit i zadziałało. Dzięki.

Z drugiej strony dziwne, że bez wpisanego typu nie chciał ich przyjąć nawet przy ręcznym wskazywaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.