Skocz do zawartości

Lornetki


Kimo

Rekomendowane odpowiedzi

Mi taka lornetka w zupełności wystarcza, a zasnanawiam się nad jeszcze jedną z wiekszym polem widzenia 7x50.

 

leo3-10x50.jpg

 

Moja opinia:

Sa przede wszystkim tanie. Obraz jest ostry niezależnie od tego na co się patrzy na całej powierzchni (AOTEC jest widoczny), są dobrze z ogniskowane i nawet poruszenie gałki ostrości nie powoduje od razu jej utraty. Na ogół nie mam problemów z justowaniem, a nawet jak sie taka lornetka dostanie w łapy, oddaje ją na wysyłkę do producenta i sprawa załatwiona.

 

Wszystkie 3 "Leosie" (7x50, 10x50 i 12x50) będe miał ze sobą 8 czerwca w Planetarium Śląskim - kto będzie chciał może je potestować

 

Co do lornetek, to była testowana przez zespół z CAMK-u, http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/testy.shtml lecz był to starczy model nie wyposażony w pryzmat BAK-4 - poza tym widziałem przez kilka lornetek z testu i moje odczucia są nieco inne

 

AOTEC w Optisanie

"Lornetki Optisan oparte są na specjalnej technologi zwanej AOTEC (Aspherical Optical Technology), które w porównaniu do lornetek konwencjonalnych charakteryzują się szerszym polem widzenia, wiekszą odległością dobrego widzenia, krótszą odległością ogniskowania (wyostrzania), większymi soczewkami okularu i dodatkowo wyposażone są w pryzmat BAK-4. Dzięki odpowiedniej konstrukcji soczewek asferycznych można w nich uzyskać poprawę zniekształceń do poziomu 0,3%. W system AOTEC wyposażone są lornetki z serii Leo"

 

Jak tylko się pojawią mi na stronie, szybką znikają - a co świadczy że sa popularne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Warto sie przygladnac testowi tych lornetek.

Lornetka w nim wypadla slabo ale zachecam do lektury pod adresem:

http://lornetki.camk.edu.pl gdzie seria optisana zostala przetestowana w pierwszym tescie lornetek : http://lornetki.camk.edu.pl/test1/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tejście tym (głownie interesuje mnie dział Eco) lornetka jest po środku stawki. Nie jest więc tak źle jak by się mogło wydawać.

 

Nie wiem jednak jaki był sens porównywania lornetek za 200 zł. z lornetkami za prawie 3000, tym bardziej mieszając modele 50, 56, 60, 63 mm.

Poza tym w teście ogólnym lornetka Soligor 7x50 NightVision zdobyła zaledwie 0,1 więcej punkta od Optisana 7x50 WaterSport. Porównywałe te lornetki i wg. mnie jest niesamowita różnica w tych lornetkach na korzyść Soligora ! Tak samo pozycje 25 i 26, świadczyły by o wyższości modelu Napoleon jak Leo, a jest przecież inaczej, a wystarczy w nie popatrzeć.

 

Test testem, ale dokładnie nalezy sprawdzic kryteria pod jakimi były testowane lornetki. Osobiście podobają mi się takie jakie są w teście i ich ilość, ale winiki sa jakieś dziwne i to mnie troche martwi. Inna sprawa to różnice w tych samych modelach, ale to już historia na inny post. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle tez ze warto wydac minimum 300zlotych na sprzet by byc zadowolonym bo te z nizszej polki sa zbyt kiepskie :(

Optisan wypadl slabo bo w tym przedziale cenowym jest kilka lornetek o wiele lepszych;)

Warto zobaczyc tez na link econo gdzie:

Everest 12x60WA, Everest 7x50WA wypadly lepiej a w obecnej chwili model Everest 12x60WA sprzedawany w DO ma lepsze pryzmaty i lepsze powloki przy nieco zmienionej cenie (test nr3).

Warto tez poczytac indywidualny opis kazdej z lornetek.

Pierwszy test byl robiony w listopadzie 2002 czyli juz ok poltora roku wiec trudno przewidziec czy producenci np nie zmienili nieco jakosci wyrobow....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lornetkę Optisan Leo 10x50 i nie polecałbym jej z powodu małej sztywności. Okulary są słabo przymocowane i przyciśnięcie lornetki do oczu powoduje rozogniskowanie obrazu. Lornetka moja jest lekko rozjustowana (podwójne obrazy bardzo jasnych gwiazd), a mała sztywność wykonania powoduje że np. rozciągając ręcznie obiektywy "na zewnątrz" nawet najjaśniejsze gwiazdki zbiegają się w punkt. Oczywiście wszystko to wyjdzie w nocy na gwiazdach, w dzień się tego nie zauważy.

W sumie nie można za wiele oczekiwać od lornetki za 200 zł więc w tej klasie te wady to chyba norma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Mam lornetkę Optisan Leo 10x50 i nie polecałbym jej z powodu małej sztywności. Okulary są słabo przymocowane i przyciśnięcie lornetki do oczu powoduje rozogniskowanie obrazu. Lornetka moja jest lekko rozjustowana (podwójne obrazy bardzo jasnych gwiazd), a mała sztywność wykonania powoduje że np. rozciągając ręcznie obiektywy "na zewnątrz" nawet najjaśniejsze gwiazdki zbiegają się w punkt. Oczywiście wszystko to wyjdzie w nocy na gwiazdach, w dzień się tego nie zauważy.

W sumie nie można za wiele oczekiwać od lornetki za 200 zł więc w tej klasie te wady to chyba norma.

Z 4x tansza BPC 10x50 takiego problemu nie ma :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lornetek, to była testowana przez zespół z CAMK-u, http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/testy.shtml lecz był to starczy model nie wyposażony w pryzmat BAK-4 - poza tym widziałem przez kilka lornetek z testu i moje odczucia są nieco inne

 

Jak odczucia każdego dystrybutora, którego lornetki kiepsko wypadają... Ja w każdym bądź razie żadnego Optisana

bym sobie nie kupił.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Arku cena jest ich główna zaletą.

 

Jak kogoś stać na lornetkę za 200 zł, to kupuje za 200 zł., a w tej skali mieszczą się tylko Optisany, BPC, Soligory itp. i tu każdy dla siebie coś wybiera

Jak kogoś stać na lornetkę za 2890 zł, to kupuje Steiner Night Hunter 7x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.