Skocz do zawartości

Kolimacja MN 190


Zorg7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Pierwszy raz w życiu próbuje skolimować teleskop, konkretnie Skywatcher Maksutov Newton 190. Z poprzednim sprzętem pomagał mi kolega.

 

Rotację lusterka ustawiam jak w tym filmie, mierząc od wyciągu (około 18 minuta i 50 sek filmu):

Offset zaznaczyłem na lusterku wtórnym przy pomocy szablonu.

Kolimuję za pomocą cheshire (główie do ustawiania: offsetu znacznik na LW pokrywa się z krzyżem) oraz pudełka po kliszy. Patrząc przez pudełko wszystko jest centryczne, oczywiście nie licząc przesunięcia wynikającego z offsetu. Do wizuala wychodzi lepiej niż dobrze. Rozogniskowana gwiazda po obu stronach od punktu ostrości wygląda poprawnie. (okręgi są symetryczne, jak na przykładach w necie).

 

W załączeniu klatka z Canona okolice Wegi, 1s, ISO 1600, taka krótka, bo nie miałem czasu uruchamiać guidingu. Teleskop nie był wychłodzony, a wczoraj było dość ciepło. Po lewej stronie gwiazdy gorzej wyglądają. Co może być przyczyną?. LG i korektor nie są ściśnięte ani nie latają. W każdej pozycji telskopu obraz w kolimatorze jest ten sam.Z innym detektorem efekt podobny, więc matryca w aparacie chyba jest prostopadła. ( także nie było problemu z poprzednim teleskopem i tym Canonem). Wyciąg w teleskopie to Baader Steel Track.

 

Czy może być to np.krzywa złączka, zbyt mało dokładna kolimacja?. J. Mogę spróbować też CCDInspector i np. analiza flat frame. Ogólnie poprawa jest bardzo duża, wcześniej w rogu były trójkąty, ale chciałbym jeszcze lepiej :). Może mam za duże wymagania?.

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie doświadczonych osób.

post-23231-0-13425700-1375876706_thumb.jpg

post-23231-0-26342900-1375878047.jpg

Edytowane przez Zorg7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolimacja jest już dla mnie wystarczająco dobra i gwiazdki są ok. Problemem okazało się jednak mocowanie LG. Podkładki załatwiły sprawę i dało się dokonać kolimacji. Załączyłem "star test". Pozycja "infocus". Nie mam dużego pojęcia o tym teście, mimo lektury na sieci. Może ktoś bardziej doświadczony powie czy wygląda dobrze?.

post-23231-0-59139100-1376998121_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MN będzie ważne,żeby oś optyczna LG,pokrywała się z osią tuby(korektora).

W newtonie po ustawieniu tuleji pająka dokładnie na środku tuby,demontowałem LW i przez otwór w tuleji pająka sprawdzałem,czy oś optyczna LG,pokrywa się z osią tuby.I od tego momentu,nie ruszałem śrub kolimacyjnych LG,lecz szukałem,gdzie indziej odchyłek.

Nie miałem w rękach MN,więc nie wiem,jak taką operację przeprowadzic,na MN.

W newtonie tuba była otwarta,więc nie było problemu,z dostępem do LW.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Zrobiłem eksperyment i nakleiłem centryczną obstrukcję zasłaniającą LW. Obraz rozogniskowanej gwiazdy posiada wtedy centryczny cień od obstrukcji. Normalnie cień od LW jest u mnie lekko przesunięty pewnie na skutek offsetu. Sprawdziłem też obrazy wygenerowane w programie Aberrator przy niecentrycznej obstrukcji:

 

Star test bez offsetu:

no_offset.jpg

Star test z offsetem 4mm:

offset_4.jpg

Star test z dużym offsetem 10mm:

offset_10.jpg

 

Efekt widoczny jest przy dużym rozogniskowaniu. Im bliżej ogniska, tym przesunięcie wynikające z offsetu będzie mniej widoczne.

 

Niedawno znalazłem też artykuł o kolimacji MN Intesa: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=396

Jest tam wspomniane, aby używać centralnej maski na obstrukcję, aby nie widzieć wpływu offsetu na obraz rozogniskowanej gwiazdy. Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie. We większości poradników o kolimacji jest napisane że wszystko ma być centrycznie. Chyba warto stosować centryczną maskę na obstrukcji aby nie mieć wątpliwości w czasie kolimacji na gwieździe z czego wynika niecentryczność cienia od obstrukcji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.