Skocz do zawartości

NGC 7000 z 200mm


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Narzekaj, narzekaj i popraw. Widać, że gwiazdki się rozjechały. Jeśli nie pogonię dzisiaj wieczorem gwiazdorzyć, to postaram się napisać o ciekawej metodzie ustawiania polarnej przydatnej dla AT i AW. "Czeba" się chwilkę namęczyć, ale wczoraj pociągnąłem 420s na 100mm, a pewnie dałoby radę nawet 600. Wiem, wiem, żaden szpas, ale dla mnie sukces. Dotychczas udawało mi się zwykle po 3 minuty, a wczoraj zebrałem 12 klatek po 5.

BTW - świetne szkiełko masz. Zgrabne, kompaktowe i lekkie, niewiele cięższe od 100-tki macro. Zazdraszczam, bo mój 70-200 waży 1,5 kg i robi z setupem co chce, w zależności, gdzie się go wyceluje, co skutecznie uniemożliwia precyzyjne prowadzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja nie narzekam, tylko Robsona zachęcam do narzekania i poprawki, traktując obecne zdjęcie jako przedsmak tego co pokaże. Skoro gwiazdki pojechane to i detale "gmławicy" są rozmazane. Jak się wstrzeli w biegun, to zdjęcie będzie ekstra klasa.

 

Edit:

Podoba mi się również kadr. Widać, że nie jest przypadkowy, w stylu: "uff, trafiłem w obiekt, lecimy z koksem" :)

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson, nie narzekaj. Jest całkiem dobrze !

W mniejszej skali rzeczywiście tak źle to nie wygląda :) Dzięki.

 

Narzekaj, narzekaj i popraw. Widać, że gwiazdki się rozjechały. Jeśli nie pogonię dzisiaj wieczorem gwiazdorzyć, to postaram się napisać o ciekawej metodzie ustawiania polarnej przydatnej dla AT i AW. "Czeba" się chwilkę namęczyć, ale wczoraj pociągnąłem 420s na 100mm, a pewnie dałoby radę nawet 600. Wiem, wiem, żaden szpas, ale dla mnie sukces. Dotychczas udawało mi się zwykle po 3 minuty, a wczoraj zebrałem 12 klatek po 5.

BTW - świetne szkiełko masz. Zgrabne, kompaktowe i lekkie, niewiele cięższe od 100-tki macro. Zazdraszczam, bo mój 70-200 waży 1,5 kg i robi z setupem co chce, w zależności, gdzie się go wyceluje, co skutecznie uniemożliwia precyzyjne prowadzenie.

Wiem, gwiazdki do poprawki, tylko to za jakiś czas, bo na „dziś” mam inne plany odnośnie obiektu :) .

 

Chętnie poczytam coś ciekawego na temat ustawiania na biegun, tym bardziej, że u mnie odbywa się to „na oko”. Po prostu dopasowuję gwiazdozbiory te na lunetce, do tych na niebie. Potem dokładnie ustawiam Polarną w kółeczku i to wszystko. Może już czas na dokładniejsze ustawienie Astrotraca?

 

Co do obiektywu, to faktycznie wagowo i gabarytowo porównywalny ze 100L. Wcześniej fotografowałem Sonnarem 200 F2.8, ale to był koszmar ze względu właśnie na wagę obiektywu. Teraz astro foto, to czysta przyjemność.

 

Robson, bardzo fajnie wyszły te mgławice, nawet lekko pchnięte gwiazdki nie przeszkadzają w odbiorze całości :-) Bardzo fajnie :-)

 

P.

Dzięki Paweł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(....)Chętnie poczytam coś ciekawego na temat ustawiania na biegun, tym bardziej, że u mnie odbywa się to „na oko”. Po prostu dopasowuję gwiazdozbiory te na lunetce, do tych na niebie. Potem dokładnie ustawiam Polarną w kółeczku i to wszystko. Może już czas na dokładniejsze ustawienie Astrotraca?

 

Cały sęk w tym, że w miarę jedzenia rośnie apetyt. Mogę się założyć, że przy tej sesji równie starannie ustawiłeś biegun z użyciem lunetki, ale na aparacie znalazł się inny słoik. To, co było akceptowalne przy 100mm, nie daje się przełknąć przy 200mm, że o 400-tu nie wspomnę.

U mnie już chmury.Dzisiaj (w końcu) wieczór przy kompie. Zobaczę co mi się udało wczoraj sfocić i być może machnę opis metody, bo ilustrację już mam gotową.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się założyć, że przy tej sesji równie starannie ustawiłeś biegun z użyciem lunetki, ale na aparacie znalazł się inny słoik. To, co było akceptowalne przy 100mm, nie daje się przełknąć przy 200mm

Ależ nie. Przecież juz kilka zdjęć z ogniskową 200mm z powodzeniem wykonałem nawet przy czasach rzędu 4 minut, np tu:

http://astropolis.pl/topic/40735-pery-nocy-letniej/

 

A tutaj nawet cała sesja z klatkami 4 minutowymi, wielkim I ciążkim Sonnarem 200 F2.8:

http://astropolis.pl/topic/39568-plejady-z-200-mm/

 

Tylko z jedną uwagą, podczas tych sesji sprawdzałem dokładnie kształt gwiazd na podglądzie aparatu w max powiększeniu. Jeżeli były delikatnie przesunięte, to po prostu korygowałem to dokładniejszym ustawieniem (pewnie też na oko). Jeśli było w miarę ok, to leciałem dalej.

 

W przypadku ostatniego zdjęcia Ameryki, nie korygowałem (i to był błąd), ponieważ byłem zbyt pewny swoich umiejętności, a może obiekt znajdował się za wysoko, za to bardziej przykładałem sie do wyglądu Ameryki w kadrze.

 

Zapewniam Cię, że do AT nie potrzeba dodatkowych kombinacji ustawiania na biegun, jeśli oczywiście mamy na mysli obiektywy TYLKO do 200 mm, a czasy do 5 min.

Ja nawet nie posiadam oryginalnej lunetki od AT (podobno dość dokładnej), tylko jadę na takiej od HEQ5.

 

Podstawa to: mocny, stabilny statyw, porządne głowice, dokładne ustawienie (z ew. korektą), no I oczywiście czyste niebo.

 

O obiektywach z ogniskową rzędu 100 mm, nie bedę pisał, ponieważ w takim przypadku lunetka nie jest w ogóle potrzebna.

 

Robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.