Skocz do zawartości

Barlow x2 ED GSO 2' - czy ktoś używał?


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Hej ;) Czy ktoś używał tego barlowa? Cena 285 zł troche zniechęca ale może warto? Mam kątówke w końcu 2' SW lustrzaną i pewnie z czasem bede szukał Barlowa zeby moc czasem spojrzec SW 120/600 na planetki chociaz w zamiarze glownie DSy ;) NO ale Barlow sie przyda tak czy inaczej... Myślałem jeszcze o Vixen x2 barlow...co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedługim czasie pewnie będę sprzedawał takiego barlowa, co prawda nie GSO ale jego odpowiednik firmowany przez Altair, tutaj link:

https://www.altairastro.com/product.php?productid=16417

 

Bardzo fajny barlow, mało używany jak nowy:) Jeśli będziesz zainteresowany to pisz pw.

Okularek bardzo dobry ale też ciężki bo to jednak 2".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem takiego Barlowa astrofotograficznie że tak powiem z Makiem 182/2700 i Takahashi 106N oraz kamerą ST 2000 XM. Nie nadaje się z powodu olbrzymiej aberracji chromatycznej. Być może to efekt niedopasowania z ukladami optycznymi tych tubek, ale testy wypadły negatywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem takiego Barlowa astrofotograficznie że tak powiem z Makiem 182/2700 i Takahashi 106N oraz kamerą ST 2000 XM. Nie nadaje się z powodu olbrzymiej aberracji chromatycznej. Być może to efekt niedopasowania z ukladami optycznymi tych tubek, ale testy wypadły negatywnie.

 

Dzieki - czy w takim razie jest coś z budżetowej półki jeżeli chodzi o Barlowy 2' co mógłbys polecić? Weź poprawkę, że dopiero mocno raczkuję w astrofoto ale jeżeli sam z siebie ten barlow generuje aberrację to w połączeniu z moim refraktorem 120/600 będzie pewnie padaka :) Oczywiscie myślę tu o używaniu go do krótkich ekspozycji na planetach. Dzieki wszystkim za odpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź poprawkę, że dopiero mocno raczkuję w astrofoto ale jeżeli sam z siebie ten barlow generuje aberrację to w połączeniu z moim refraktorem 120/600 będzie pewnie padaka :) Oczywiscie myślę tu o używaniu go do krótkich ekspozycji na planetach. Dzieki wszystkim za odpowiedzi ;)

 

Moim skromnym zdaniem ten Barlow nie generuje abberacji sam z siebie tylko refraktor achromatyczny.

Tej soczewki używam od dawna z wieloma refraktorami od 80 do 150mm i to one w zależności od modelu ją generowały. Na bardzo znaczną poprawę tego problemu wpływa zastosowanie filtra Baader SemiApo https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-baader-planetarium-semi-apo-125-2458398,d1009.html http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,14284s . Ja miałem 2" i był przy obserwacjach na stałe wkręcony w 2" kątówkę, natomiast przy avikowaniu planet w 2" nosek kamerki planetarnej. Problem abberki nie występował :icon_biggrin:

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, przy avikowaniu nie wykorzystujesz całej matrycy. Ja mysle o astrofoto DSowym

 

Ale kolega Kirien napisał : ,,Oczywiscie myślę tu o używaniu go do krótkich ekspozycji na planetach."

Więc odpisałem jak radziłem sobie z zadowalającym efektem gdy bawiłem się kiedyś z achromatami. Uważam, że ten Barlow jest za tę cenę i do takich zastosowań OK :icon_biggrin:

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega Kirien napisał : ,,Oczywiscie myślę tu o używaniu go do krótkich ekspozycji na planetach."

Więc odpisałem jak radziłem sobie z zadowalającym efektem gdy bawiłem się kiedyś z achromatami. Uważam, że ten Barlow jest za tę cenę i do takich zastosowań OK :icon_biggrin:

 

Dzieki Jacku - widze tez ze to jest produkt z jednej fabryki markowany oddzielnie przez GSO i ALTAIR :) pomacam sobie toto dziś w sklepie i moze przymierze do refraktorka bo maja na wystawie akurat. Filtr o którym piszesz pewnie z czasem zakupię bo juz przy 30 sek ekspozycjach widac na jasniejszych gwiazdach aberracje a chcialbym dojść do czasów 2-3 minuty (o ile tyle realnie uciagnie eq3-2)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej czeka Cię wybieranie jaśniejszych obiektów :-) bo nawet przy 1000 klatek jak będziesz robił coś ciemnego to nie wyjdzie :-)

 

Zobacz jaki możesz mieć najdłuższy czas, żeby nie było prawie 100% odrzutu i takim pal :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.