Skocz do zawartości

PHD- kierunki poruszania się gwiazd podczas kalibracji.


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do osób guidujacych w PHD.

Jak powinna poruszać się gwiazda podczas kalibracji?

Pamiętam,że w W/E porusza się w poziomie,a N/S w pionie.Interesuje mnie to,czy w N powinna iść w górę czy w dół?

Pytam ,ponieważ odebrałem qhy5v po modyfikacji od jolo(dzięki Łukasz :) ), zapomniałem jak powinien być zorientowany chip kamerki ,by kalibracja przebiegała prawidłowo.

Pamiętam również powstały temat na tym forum,opisujący konieczność prawidłowego zorientowania położenia matrycy.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Jarek

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób guidujacych w PHD.

Jak powinna poruszać się gwiazda podczas kalibracji?

Pamiętam,że w W/E porusza się w poziomie,a N/S w pionie.Interesuje mnie to,czy w N powinna iść w górę czy w dół?

Pytam ,ponieważ odebrałem qhy5v po modyfikacji od jolo(dzięki Łukasz :) ), zapomniałem jak powinien być zorientowany chip kamerki ,by kalibracja przebiegała prawidłowo.

Pamiętam również powstały temat na tym forum,opisujący konieczność prawidłowego zorientowania położenia matrycy.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Jarek

 

Bez znaczenia. Właśnie po to jest kalibracja, żeby PHD wiedział, jak jest zorientowana kamerka i w którą stronę ruszyć montażem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo zaleca się, aby kierunki NS/EW były w miarę zgrane z osiami matrycy kamerki, wówczas dostajesz najdokładniejsze (w sensie rozdzielczości) odwzorowanie gwiazdy w osi RA.

 

To ma znaczenie w przypadku guidowania sensorem o prostokątnym pikselu, albo guiderami które nie stosują zaawansowanych algorytmów do wyznaczania środka gwiazdy (centroidy) - wiele stand alone guiderów tak działa. Oprogramowanie takie jak PHD czy Maxim wyznacza środek położenia gwiazdy z dokładnością do 0.05-0.1px obliczając 'środek masy' jej obrazu albo znajdując jej PSF i orientacja nie ma tu znaczenia. Gdyby tak było wszystkie algorytmy astrometryczne wymagałyby do wyznaczenia położenia gwiazd co najmniej dwóch klatek naświetlonych przy różnym kącie pozycyjnym żeby błąd wyznaczenia położenia gwiazdy nie był zależny od kierunku.

Sam u siebie nie zauważyłem żadnej różnicy przy guidowaniu kamerką zorientowaną z osiami RA i Dec i skręconą o około 30 stopni, zarówno przy używaniu lunetki 70/500 jak i szukaczo-guidera o ogniskowej 175mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.