Skocz do zawartości

Maxim źle czyta wielkość pixela Atik - Titan


piotr_a

Rekomendowane odpowiedzi

Czy spotkaliście się z problemem że Maxim źle odczytuje wielkość pixela?

 

Mnie dopadł ten problem z Atikiem Titanem.

 

we właściwościach fitsa wyświetla mi ze pixel titana to 0,74 mic

nominalnie jest 7,4.

 

Macie może pomysł jak to poprawić?

 

To jest kamera guidingu, i ten parametr jest istotny przy wyliczaniu korekt guidingu

 

P.S.

Sprawdzałem to na dwóch różnych systemach - jest ten sam objaw.

Szukałem też update firmware do Titana - niestety, na stronach Atika nie znalazłem.

 

Pzdr.

Piotr

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosowałem workaround - zmieniłem ogniskową optyki guidera z 400 na 40mm...

 

W efekcie uzyskałem żądaną skalę zdjęcia.

 

Nie wiem jeszcze czy poprawi mi to jakość guidingu, ale do tej pory borykałem się z nadkorekcją.

Chyba to mogło być przyczyną,

Ponieważ wyliczona w maximie skala obrazka była 10 razy mniejsza od faktycznego obrazu, korekty by o 10 razy za duże....

 

Zobaczę jak teraz będzie się zachowywał system.

 

Oczywiście problem nadal jest i szukam rozwiązania.

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł,

Ciekawy jestem czy to faktyczna przypadłość Titanów....

Daj znać.

 

Dzisiaj, strzelając pomiędzy chmurami, sprawdziłem wprowadzone zmiany.

 

Jest zdecydowanie lepiej, nic nie ciągnie i nie szarpie.

 

Ale nie mam jednoznacznych wyników.

Oprócz zmiany ogniskowej w Maximie, zmieniłem też optykę guidera.

Wstawiłem teraz na barana SW 80/400

 

Nowe ustawienia Maxima sprawdzę na OAG i szukaczogiuderze.

Dobrze by było aby to było rozwiązanie problemu, bo dodatkowa optyka zmieniła zdecydowanie wagę mojego mobilnego zestawu.

 

 

 

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, faktycznie jest jakiś bug w sterowniku do Titana. W Maximie źle definiuje jego skalę. Po drugie - nie ma to żadnego znaczenia przy guidingu, bo w czasie kalibracji guidera system i tak określi sobie prawidłową długość korekty. Możesz sobie tam wpisać 100km ogniskową, a kalibracja i tak zrobi co należy.

 

Te dane w Maximie używane są w innych miejscach, jak choćby przy plate sloving. Nie sądzę jednak, abyś w kamerze guidującej chciał to stosować.

 

Póki co radzę temat "olać", bo ten błąd nie ma realnego wpływu na fotografowanie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dane w Maximie używane są w innych miejscach, jak choćby przy plate sloving. Nie sądzę jednak, abyś w kamerze guidującej chciał to stosować.

 

Stosuję takie "dziwne" rozwiązanie . Klatkę z guidera odczytuję w 1s. Zdjęcie z Canona 18mpix czyta się dużo dłużej. Do tego plate solving jest szybszy na małym zdjęciu. Guider i kamerę główną mam dokładnie zsynchronizowaną, więc pozwala mi to szybko wycentrować obiekt w środku kadru. Jakbym potrzebował dokładniej, zawsze mogę użyć głównej kamery.

 

Można też stosować taki szukaczo-guider połączony z plate solving w celu lokalizowania obiektów do obserwacji wizualnych, aczkolwiek odbiera to sporo przyjemności np. ze star hoppingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy spotkaliście się z problemem że Maxim źle odczytuje wielkość pixela?

 

Mnie dopadł ten problem z Atikiem Titanem.

 

we właściwościach fitsa wyświetla mi ze pixel titana to 0,74 mic

nominalnie jest 7,4.

 

Mam dwa Titany i jest od zawsze dokladnie ten sam efekt. Problemu nie ma jak pisał Adam jedynie przy wskazaniu stosunku pixela do sekundy na zdjęciu wychodzą jaja, zamiast 1sek na pix mam 0.1 sek na pix :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do bugu związanego z rozpoznawaniem wielkości pixela Titana z Maximie, temat wyjaśniony.

Nadaje mu status TTTM (ten typ tak ma)

 

Dzięki za informacje!

 

 

Co do 2giej kwestii, Adamie, Hamalu przyznaję Wam rację, sam też tak myślałem.

Przy kalibracji badane jest przesunięcie obiektu i basta.

Wielu ludzi z sukcesem guiduje Titanem pomimo błędnego odczytu wielkości pixela.

 

Ale zastanawia mnie czy wielkość pixela nie jest brana po uwagę przy wyliczaniu centroidy.

Wg mnie powinna być brana.

skala pixela Titana i SW80/400 to 3,63 arcsec/pixel a w maximie 0.363

może coś w tym jest?

 

 

Przy najbliższej bezchmurnej nocy sprawdzę to i owo, tak just for fun

w sumie zajmie to 5 minut a warto się przekonać czy Maxim ma z tym problem.

 

 

 

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centroida to centroida i to nie jest wartość względna (poddawana interpretacji skali). Centroida wyznaczania jest na bazie pikseli i służy do wskazania środa gwiazdy na siatce pikseli. Nie ma tu żadnego znaczenia, czy piksel ma 1 sek kątową, czy 100 minut. Po prostu skalę bardzo dokładnie określa kalibracja poprzez np. zatrzymanie trackingu. Znana jest dokładnie prędkość obrotowa Ziemi (prędkość sidereal), a opcjach masz zdefiniowany czas pomiaru (np. 10 sek). Piksele odczytają o ile przesunęła się gwiazda przez te 10 sek. Jeżeli przez 10 sek przesunęła się np. 20 pikseli, to naprawdę bardzo dobrze wiadomo, jakiej wielkości jest piksel. Nie trzeba tu mieć żadnych danych wyjściowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.