Skocz do zawartości

Automatyczna sesja w Maxim DL skrypt


AWE

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Chciałbym przedstawić wynik mojej kilku miesięcznej pracy nad skryptami do Maxim DL. Jest to skrypt do automatycznej akwizycji danych. Skrypt jest sterowany przez pliki tekstowe. Skrypt jest dostosowany do mojego sprzętu EQ6 i Atik 383 więc chcąc je zastosować do innego setupu nalezało by wykonać poprawki. Ale algorytmy są uniwersalne z drobnymi poprawkami można obsłużyć dowolny setup. Chciałbym (może się udać) abyśmy wymieniali się wiedzą w tym zakresie i zachęcam do publikowania własnych skryptów.

Opis skryptu:

  1. Inicjowanie sprzętu, podłączenie do montażu, odpakowanie go, podłączenie do kamer, włączenie chłodzenia
  2. Koniec pracy o dane godzinnie. Zaparkowanie montażu, podniesienie temperatury kamery do temperatury otoczenia (WarmUp) wyłączenie chłodzenia kamery i rozłączenie kamer.
  3. Wybór pozycji z listy z uwzględnieniem aktualnego filtra, ustawienie montażu na cel (współrzędne celu w J2000), sprawdzenie poprawności wycelowania (dwukrotne Pletsolve i synchronizacja)
  4. Uruchomienie gudingu (automatyczny wybór gwiazdy, w trakcie sesji tylko jedna kalibracja gudingu).
  5. Wykonywanie zdjęć tylko wtedy gdy obiekt znajduje się wyżej niż zadany limit (limit wyznaczany dla każdego obiektu oddzielnie).
  6. Jeżeli nie można fotografować obiektu, algorytm przechodzi do następnego obiektu
  7. Algorytm wraca do pominiętych obiektów (umożliwia fotografowanie obiektów które wschodzą nad ranem)
  8. Algorytm radzi sobie z przejściem przez południk obiektu.
  9. Algorytm śledzi poprawność gudingu i w razie kłopotów anuluje bieżące naświetlanie.
  10. W momencie gdy nie można fotografować w wolnym czasie robi darki i po około 15 minutach znowu próbuje wybrać cel i zacząć focić. Umożliwia to polowanie na dziury w chmurach
  11. Algorytm radzi sobie z błędami które mogą wystąpić w trakcie sesji. (Jest to fragment ciągle udoskonalany).
  12. Kontrola temperatury kamery, ustawia na minimalną możliwą temperaturę w skokach co 5 stopni, jeśli temperatura w trakcie sesji się zmienia algorytm dostosowuje się.

Pliki sterujące:

Obiekty.txt spis kadrów do robienia zdjęć w J2000

Operacje.txt spis zdjęć do wykonania

Darki.txt spis darków do zrobienia

Stop.txt możliwość przerwania pracy skryptu przez użytkownika

Log.txt logi pracy z informacjami dodatkowymi (co się dzieje)

Ograniczenia:

Nie obsługuje koła filtrowego i autofokusa nie mam tego sprzętu jak będę miał to popróbuję.

Sesja.rar

AWE

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....Inicjowanie sprzętu, podłączenie do montażu, odpakowanie go, podłączenie do kamer, włączenie chłodzenia[/url]

AWE

Brawo! Narobiłeś się chłopie, ale wynik imponujący :)

Mam tylko dwa pytania : czy odpakowuje z flightcase czy z kartonu? Jak sobie radzi ze styropianem ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...styropian miesza z benzyną i robi napalm ;p

a już poważniej świetnie opracowany skrypt!

poszperałem trochę i udało mi się znaleźć skrypcik obsługujący refocusing: http://cooledpix.com/2012/10/18/refocusing-script-for-maximdl/ może również się komuś przyda

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. W momencie gdy nie można fotografować w wolnym czasie robi darki i po około 15 minutach znowu próbuje wybrać cel i zacząć focić. Umożliwia to polowanie na dziury w chmurach

Czy migawka w Twoim 383 jest na tyle szczelna, że umożliwia robienie darków bez zakrywania teleskopu/kamery? U mnie by to nie przeszło, trochę światła przechodzi przez zamkniętą migawkę.

 

Skrypt wspaniały, dużo pracy musiał kosztować :helo: . Mam bardzo podobny sprzęt, więc może skorzystam.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...styropian miesza z benzyną i robi napalm ;p

a już poważniej świetnie opracowany skrypt!

poszperałem trochę i udało mi się znaleźć skrypcik obsługujący refocusing: http://cooledpix.com/2012/10/18/refocusing-script-for-maximdl/ może również się komuś przyda

 

Skrypt przejrzałem, banalny. Wniosek taki że z autofocusem nie będzie problemów.

 

AWE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy migawka w Twoim 383 jest na tyle szczelna, że umożliwia robienie darków bez zakrywania teleskopu/kamery? U mnie by to nie przeszło, trochę światła przechodzi przez zamkniętą migawkę.

 

Skrypt wspaniały, dużo pracy musiał kosztować :helo: . Mam bardzo podobny sprzęt, więc może skorzystam.

 

Jeżeli wykonujesz darki w warunkach nocnych to migawka jest wystarczajaco szczelna. Zaś w dzień nie pomaga nawet wieczko, światło dostaje się przez obudowę? szczeliny wentylacyjne?

 

AWE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota :sunsmiley:

Co do ustawiania ostrości - FocusMax działa dużo lepiej niż standardowy autofokus w Maximie - nawet w helpie do Maxima jest to powiedziane. Przykładowy skrypt z wykorzystaniem FocusMaxa jest np tutaj http://www.hiddenloft.com/notes/Expose202.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wykonujesz darki w warunkach nocnych to migawka jest wystarczajaco szczelna. Zaś w dzień nie pomaga nawet wieczko, światło dostaje się przez obudowę? szczeliny wentylacyjne?

 

AWE

Czyli przez migawkę nic nie przechodzi, a światło wchodzi gdzieś bokiem? Będę musiał się temu przyjrzeć. Czyli u Ciebie pomimo światła skupionego przez teleskop dark wychodzi dobry, gdy kamera jest na teleskopie? No rzeczywiście zauważyłem u siebie, że w dzień nawet wieczko nie pomaga i nie mogłem uwierzyć jak się tam światło dostaje. To trochę dziwne, że są tam jakieś drogi dla bocznego światła, przecież komora powinna być szczelna. Dark dzienny ma wyraźnie więcej bocznego światła z jednej strony, co by wskazywało na jakieś nieszczelności w obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za słowa uznania,

Już prawie od roku korzystam z wiedzy kolegów i cieszę się że i ja mogę być w czymś pomocny.

 

Pozdrawiam

AWE

 

Co do FocusMaxa, przenalizowałem skrypt i wydaje mi się że nie będzie problemu z dodaniem jego obsługi do skryptu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ten skrypt jest fantastyczny. Przemyślany na różne sposoby. AWE, Dziękuję że zdecydowałeś się udostępnić go na forum.

Spędziłem sporo czasu analizując go linijka po linijce.

Twój wysiłek zainspirował mnie do popełnienia dwóch moich własnych skryptów. Pierwszy bardzo prosty parkuje, wsuwa fokuser i wyłącza cooler w kamerze na koniec sesji.

Drugi, nieco ambitniejszy miał za zadanie pojechać na wybraną wcześniej gwiazdę w środku sesji celem wyostrzenia a następnie wrócić na pierwotne miejsce. I klops. Metoda Pinpoint nie działa z wersją LE standardowo dostępną w Maximie. Niestety aby korzystać z dobrodziejstwa automatycznego platesolva trzeba mieć pełną wersję. Szkoda, bo już myślałem że rozwiążę kwestię automatycznego ostrzenia wraz ze zmianą temperatury.

 

Mam pytanie do Forumowiczów. Podobno jest możliwość "zarządzania" PHD zdalnie (pracuje jako server). Czy ktoś ma z tym doświadczenia? Chodzi o zastosowanie ditheringu przez PHD. Potrafi to APT, potrafi to Nebulosity. Może ktoś wie jak się do tego dobrać samemu?

W sieci są dwa wynalazki. MaxPHD i PHDmax. Ale wolałbym zrobić to sobie sam. Najlepiej właśnie z poziomu skryptu.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.