Skocz do zawartości

Refraktor f/5 (achromat)


xxiirr

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Za kilka miesięcy rozważam możliwość zakupu refraktora. Czy Messier 152/760 (f/5.0) na HEQ5 będzie dobry do wizualnego oglądania DS'ów? Czy ten montaż będzie wystarczający dla tej tuby?

 

W kwestii obiektywów, o których cały czas czytam, wstępnie myślę o:

1.

Pentax XW 7mm (109x, EP 1,9mm)

TV Delos 8 mm (95x, EP 2,1mm)

* powyższe podobno zapewniają komfort, a ja tego oczekuję stąd rezygnuję z ES i Naglera

 

2.

LVW 22 mm (35x, EP 5,9mm)

lub coś krótszego

TV Delos 17,3 mm (44x, EP 4,6mm)

LVW 17 mm (45x, EP 4,5mm)

 

Na początek, z powodu kasy, rozważam zakup tylko 1-go obiektywu. Skłaniam się raczej do 17-22mm, a zatem dającego mi power z zakresu 35-45x.

 

Zaznaczam jeszcze raz, że pytam z myślą o wizualnym oglądaniu DS'ów.

Wiem naturalnie, że lustro ... Newton .... itd. Mimo to pytam o refraktor :)

Lokalizacja kilkanaście kilometrów od granic Warszawy.

 

Robert

Edytowane przez xxiirr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwała Ci, że kierujesz wzrok ku klasycznej konstrukcji soczewkowej. Ale achromat f/5 może Cię rozczarować psując piękne obrazy dawane przez topowe okulary. Moja rada: przemyśl wybór refraktora ze szkłem ED lub... naturalnie, lustro... Newton... itd. ;)

 

Jednak Newton na Dobsonie jest najlepszym rozwiązaniem dla wizuala DS... Nie ma się co oszukiwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mając na względzie oczekiwany przeze mnie komfort obserwacji, macie jakieś sugestie względem obiektywów?

Czy LVW 17 i LVW 22 umożliwiają komfortową obserwację, zbliżoną do tego co zapewnia Delos nie mówiąc już o Pentax'ie, bo krótkie LVW z tego co wyczytałem, mimo dużego ER nie są wcale tak bardzo wygodne z powodu małej średnicy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSy to także gromady otwarte i kuliste, a na nich na pewno doświadczysz braku kontrastu i idealnej punktowości gwiazd.

 

Rozumiem, że chodzi Ci o sugestie względem okularów. Nie rozumiem tej uwagi o małej średnicy LVW. Mógłbyś sprecyzować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli taki krótki achromat ma mieć sens, to razem z jakimś utra przenośnym montażem.

Typu porządny statyw foto i mini giro.

Pakując się w HEQ5 będziesz miał tyle gratów do noszenia wożenia, że lepiej kupić 300mm rozsuwanego dobsona.

 

Jeśli chodzi o okulary, to teraz nie kupiłbym nowego LVW.

Jeżeli miałbym do tego teleskopu kupić jeden okular, to wybrałbym Naglera 17T4, albo dwa ESy 82* - ale musiałbyś sobie te okulary przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie planuję nosić daleko sprzętu. Mam domek i działkę.

 

O Naglerach i ESach słyszałem, że nie są wygodne do patrzenia, o ESach czytałem jeszcze, że szybko zachodzą parą w związku z niewielką średnicę soczewki.

 

O krótkich okularach LVW czytałem, że też mają małą średnicę soczewki i wąską oprawę okularową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie Naglery T4 (12, 17 i 22) oraz 31T5 mają bardzo komfortową odległość źrenicy 17~19mm

ESy faktycznie mają mały LER, ale możesz kupić dwa w cenie jednego z Naglerów wymienionych powyżej - kwestia gustu, budżetu i planów zakupowych kolejnych okularów.

 

Miałem kilka LVW i z tego co pamiętam wszystkie mają takiej samej średnicy soczewkę oczną, która w świecie okularów może zostać uznana raczej za dużą :)

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy HEQ5 to minimum, czy EQ5 też pociągnie? Pytam bo szkoda przepłacać :)

Czytałem gdzieś, że LVW mają wąskie muszle oczne ... cóż trzeba będzie zweryfikować czy mi wygodnie. Byłoby jednak trochę taniej. Choć też 65 stopni to jednak mniej niż 72, ale miło, że mam jednak alternatywę :)

Z tego co do tej pory wyczytałem wszystkie te okulary spokojnie nadają się do f/5 ... jakby co sprostujcie proszę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze uściślę, że w rzeczywistości dopytuję o montaż EXOS2 (to wersja EQ5) bo samo EQ5 ma udźwig 10kg, a EXOS2 podobno 13kg (grubsze nogi). Astrozakupy.pl oferują tą tubę na tym właśnie montażu i się zastanawiam na ile to ma sens?

 

http://www.astrozakupy.pl/product/Teleskop-Bresser-MESSIER-AR-152S-152-760-EXOS2-GoTo/?id=1158

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze uściślę, że w rzeczywistości dopytuję o montaż EXOS2 (to wersja EQ5) bo samo EQ5 ma udźwig 10kg, a EXOS2 podobno 13kg (grubsze nogi). Astrozakupy.pl oferują tą tubę na tym właśnie montażu i się zastanawiam na ile to ma sens?

 

http://www.astrozakupy.pl/product/Teleskop-Bresser-MESSIER-AR-152S-152-760-EXOS2-GoTo/?id=1158

 

Robert

Twoje pieniądze, Twój wybór, za taką kwotę można kupić lepszy teleskop do wizuala :-)

Układ Petzwala - filtr semi apo pomoże na jaśniejszych obiektach. Przy planowaniu budżetu pomyśl o lepszej nasadce kątowej, ta z zestawu ma 1.25" i w tym miejscu Twoja wygoda... :-) jeżeli kupisz okular 2"

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje pieniądze, Twój wybór, za taką kwotę można kupić lepszy teleskop do wizuala :-)

Układ Petzwala - filtr semi apo pomoże na jaśniejszych obiektach. Przy planowaniu budżetu pomyśl o lepszej nasadce kątowej, ta z zestawu ma 1.25" i w tym miejscu Twoja wygoda... :-) jeżeli kupisz okular 2"

Pozdrawiam

 

A jakie konkretnie nasadki kątowe mam rozważać do kupna, aby wymienić to co jest w standardzie?

Edytowane przez xxiirr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki azymutalny z GOTO uniesie mi 11kg? Nie licząc MAEDA LX80 i iOptron Mini Tower bo te są zbyt drogie.

 

Do obserwacji wizualnych taki: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-10-goto,d2010.html

unosi znacznie więcej a tuba też f/5 :) obserwujesz z krzesła :)

Co do nasadki kątowej, jeżeli planujesz zakup okularów dwucalowych to musisz zaopatrzyć się w dwucalową, najlepiej dielektryczną, poszukaj opinii o poszczególnych modelach obecnie dostępnych na rynku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.