Skocz do zawartości

M35 z miejskiej dżungli :)


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Dopiero sie docieram z NEQ6PRO. ustawiony na kompas bo w mieszkaniu. Fota robiona przez okno. laczny czas ekspozycji 6min 30 sek

Strasznie przeszkadza LP i brak umiejetnosci obrobki zdjecia. Fota tylko zestackowana i przerobiona na JPGa

SW120/600

NEQ6PRO (one star alligned - capella bo wiecej nie widze z okna :))

canon 40d n.mod

m35new small jpg.jpg

 

Potencjal tego montazu juz sprawdzilem i robiac m1 krab ( ledwo mgielka widoczna wiec nie pokazuje) udawalo sie przy takim zgrubnym ustawieniu montazu osiagac 90 sek bez pojechanych gwiazd. Jedna klatka 120 sekund ale minimalnie ruszone (widac dopiero w powiekszeniu). Ciesze sie z tego NEQ6 bardzo :)

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjacielu masz NEQ6PRO i 40D kup sobie filtr ALP albo coś lepszego bo potęcjał tego sprzętu jest o wiele większy focąc nawet z centrum miasta. Powiem tak kup filtr Ha12nm albo coś takiego i rób fotki B/W a później możesz użyć tego materiału jako luminacja lub kanał czerwony. Generalnie mogę się mylić i tu proszę kolegów z więszym doświadczeniem o ewentualne sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr ALP jeszcze ok (np. IDAS LPS lub Astronomik CLS), ale Ha odpada. Przy niemodyfikowanym Canonie będzie ciężko z balansem kolorów już filtrami ALP, przez Ha prawie nic nie zarejestruje się. Oryginalny filtr dolnoprzepustowy mocno obcina czerwienie, a okolicy Ha ma przepuszczalność tylko ok. 30%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Kuba tylko że ja proponowałem Ha jako kanał czerwony lub luminacje czyli mono a nie kolor.

Kirien a nie chcesz zmodyfikować swojej 40D tylko że jak będziesz chciał go użyć do zdjęć nie astro to będziesz musiał stosować dodatkowy filtr i/lub ręczny balans bieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem :) niestety tak samo lubie fotografie dzienną i ten aparat to moja perełka :) jestem w astrofotografii kompletnie zielony jeszcze i fotografia w kolorze jeszcze jest daleko poza moimi umiejetnosciami. Chce zainwestowac w filtr uhc-s baadera poniewaz to cholerne LP

Bardzo bruzdzi. Nie wiem tylko czy uhc s bedzie dobrym wyborem na moje potrzeby. Potrzebuje wyciac Lp i wzmocnic nieco zarys mglawic i galaktyk. Chcialbym o ile to mozliwe miec jeden filtr ktory spelni te wymagania :)

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Kuba tylko że ja proponowałem Ha jako kanał czerwony lub luminacje czyli mono a nie kolor.

 

Pewnie, można tak robić. Ale problemem jest jak powiedziałem filtr dolnoprzepustowy, którego działaniem jest upodobnienie balansu kolorów na zdjęciu do tego, co widzimy. To jest właśnie ta szybka, którą się wyciąga przy modyfikacji, żeby w czerwieniach więcej zarejestrować.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba ale jak robisz w RAWie to nie ma znaczenia jaki masz balans bieli bo nawet jak ustawisz w canonie zdjęcie B/W to i tak będzie kolorowe w zgraniu z aparatu. Ja w mojej 40D mam ustawione B/W bo tak wygodniej dla podglądu zdjęcia czy Live View na ekranie aparatu bo w modyfikowanym aparacie przeważa czerwień a to trochę przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<blockquote class='ipsBlockquote'data-author="Loki" data-cid="509460" data-time="1380646035"><p>

Mnie zaintrygował opis "przez okno." Czy masz na myśli, że zestaw był na balkonie, czy faktycznie "przez okno"?<br />

P</p></blockquote>

 

Przez okno w pralni. Mam widok na wschod i osiedle w cgolere zaswietlone niestety :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba ale jak robisz w RAWie to nie ma znaczenia jaki masz balans bieli bo nawet jak ustawisz w canonie zdjęcie B/W to i tak będzie kolorowe w zgraniu z aparatu. Ja w mojej 40D mam ustawione B/W bo tak wygodniej dla podglądu zdjęcia czy Live View na ekranie aparatu bo w modyfikowanym aparacie przeważa czerwień a to trochę przeszkadza.

Dyoda, Kuba ma rację, przy założonym filtrze dolnoprzepustowym nie zarejestruje się praktycznie nic czerwonego - będzie po prostu pole gwiazd, bez obiektu - nie chodzi tutaj już o balans koloru ale o ilość zarejestrowanego koloru czerwonego. Gdyby miał modyfikowaną lustrzankę to inna mowa.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba ale jak robisz w RAWie to nie ma znaczenia jaki masz balans bieli bo nawet jak ustawisz w canonie zdjęcie B/W to i tak będzie kolorowe w zgraniu z aparatu. Ja w mojej 40D mam ustawione B/W bo tak wygodniej dla podglądu zdjęcia czy Live View na ekranie aparatu bo w modyfikowanym aparacie przeważa czerwień a to trochę przeszkadza.

 

Nie rozumiemy się trochę. Chodzi mi o to, ile w czerwieni wycina filtr w niemodyfikowanym Canonie i dlaczego jest on stosowany w normalnej, dziennej fotografii.

vergleich_400d_baader_bcf_gross.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten wykres bo sam swoją 40d przerabiałem w tym celu i obaj macie rację. Chodzi o to by kolega Kirien mógł focić z miasta i pozbyć się LP w jakimś stopniu. Generalnie znaleźć złoty środek między wycięciem niechcianego światła a zarejstrowaniem pożądanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez okno się nie foci bo szyba zespolona czy nie strasznie psuje obraz. To tak jak by dobrej muzyki w wykonaniu filharmonii słuchać w czapce naciągniętej na uszy - bezsens.

 

Chba sie nieprecyzyjnie wyraziłem - przez okno ale nie zamknięte okno :) Przez szybe to podejrzewam, że nawet bym nie wyostrzył pod tym kątem :) Okno otwarte oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet jeśli przez otwarte to różnica temperatur wewnątrz i na dworzę powoduje falowanie powietrza przez jego mieszanie się a wiadomo że powietrze w różnych temperaturach ma różną gęstość. Dlatego albo powinieneś wyjść na zewnątrz lub dobrze wychłodzić pomieszczenie w którym znajduję się sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet jeśli przez otwarte to różnica temperatur wewnątrz i na dworzę powoduje falowanie powietrza przez jego mieszanie się a wiadomo że powietrze w różnych temperaturach ma różną gęstość. Dlatego albo powinieneś wyjść na zewnątrz lub dobrze wychłodzić pomieszczenie w którym znajduję się sprzęt.

 

Pokoj byl fest wychlodzony. Zanim zaczalem zbierac material to okno bylo otwarte ok 30 minut co dla powierzchni tego pomieszczenia wystarczylo zeby temperatury na zewnątrz i wewnątrz się do siebie zbliżyły. Oczywiscie zdaje sobie sprawe ze to troche pseudoastrofoto, ale chcialem na szybko coś ustrzelić i chyba tak tragicznie nie wyszło jak na pierwsze próby ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.