Skocz do zawartości

pierwsze proby z astrofoto - wyniki


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

ostatnio kupilem montaz paralaktyczny z prowadzeniem ( made in uniwersał , ale po kilku przerobkach bedzie z tego maszyna :P 8) ) i po ustawieniu wszystkiego mniej więcej dokładnie , zrobiłem kilka próbnych zdjęć , warunki były średnie , seeing dobry : M13 prezentowała się wizualnie wspaniale , M51 ledwo dostrzegalna ( o ramionach spiralnych mowy nie bylo )

zdjecia robione przez newtona 270/1300 , film fuji xtra 800

 

zdjecia skanowalem przy okazji wywoływania filmu , jakość skanów jest zła , ale astrofoto zawsze zle skanowali ... zreszta za takie grosze nie ma co wymagać więcej - nieważne ...

 

mam pytanie : czy mozna z tych zdjęć coś wyciągnąć ? tzn poprawić kontrast , zmniejszyć jasne tło itd

 

kompletnie sie na tym nie znam , a widze po efektach że wsród nas sa osoby które tą sztuke opanowały bardzo dobrze

 

jeżeli ktos ma wolną chwile to proszę o obrobienie , jestem ciekaw czy cos z tego mozna wyciagnac

 

pozdrawiam

Marcin Matusiński

m51x.JPG

 

m13x.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki Bielack za obrobke ! wlasnie o to mi chodzilo :Cheers: 8) , powiedz mi jeszcze w jakim programie obrabiałeś zdjęcie ? czy dał bys rade podciagnąć m51 aby była bardziej kontrastowa ? oczywiscie jak masz czas ;)

 

musze sie w końcu wziąść i nauczyć obróbki

 

gregory , fajna ta M13 z MTO , gratuluje , z jakiej ogniskowej ? 2000 mm ?

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jakim programie obrabiałeś zdjęcie

 

W Photoshopie - ale to, co zrobiłem, można zrobić w każdym innym programie "graficznym". Także w garmowym Gimpie. (Nigdy nie widziałem Gimpa w akcji, ale ja tylko kontrast zmieniłem).

czy dał bys rade podciagnąć m51 aby była bardziej kontrastowa?

Próbowałem - ale się poddałem. Dynamika, jak na moje umiejętności jest za słaba - gwiazdki, a i owszem, pięknie wyszły. A z galaktyki zostało jąderko...

Przypuszczam, że potrzeba do tego co najmniej kilka (naście) takich zdjęć - wtedy można próbować usuwać szum i wyciągać słabsze szczegóły.

musze sie w końcu wziąść i nauczyć obróbki

W dzisiajszych czasach astrofoto, wydaje się to być bardzo istotne :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o to i mój rezultat prac nad twoją M13. Wydaje mi się, że jak na twoje pierwsze próby z astrofoto, to jest naprawdę całkiem dobrze. Czekam na kolejne foty.

 

[ Add: Sob 12 Cze, 2004 ]

Dorzucę jeszcze obrobioną M51. Było ciężko, ale w efekcie widać nawet dosyć dobrze ramiona spiralne.

m13x-2.jpg

 

m51.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki luk za obrobke :salu: , zdjecie m51 wydaje sie teraz byc nienaturalne , ale za to kontrast wzrosl bardzo mocno i widac dobrze szczegoly - cos za cos... :wink:

jak tylko znowu zrobia sie ciemne noce wezme sie za focenie DSów :Cheers::D:) , teraz nie ma sensu bo wychodzi straszne tlo na jasnym niebie

 

co do ekspozycji : m51 - 120 s , m51 - 60 lub 120 s - musialbym to sprawdzic - pod reka nie mam danych

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.