Skocz do zawartości

Wielkość planet w ETX70 AT


KALUZA

Rekomendowane odpowiedzi

z mojego Złotego Chłopca - ED80 + ST10XE - wyłazi coś takiego

 

attachicon.gifpost-554-0-18201200-1382686447.jpg

 

Witam mam pytanko, posiadam taki oto sprzęt Meade ETX70 AT, wiem ze to nic specjalnego ale czy to normalne ze przez taki sprzet np. Jowisz wydaje sie ledwo widoczny ( mała kropka z widocznymi ksieżycami) czy cos jest z tym nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha rozumiem, szkoda bo jestem troche zawiedziony mozliwosciami tego sprzetu :/ spodziewalem sie czegos lepszego

Ogolnie to mam tez problem z konfiguracja autostara, niby postepuje zgodnie z instrukcja a tu lipa, nie ma mowy o delikantym wycentrowaniu danego obiektu przy kalibracji, znajduje sie on w zupełnie innym miejscu i musze sam recznie sie nie niego nastawiac w tym przypadku byla to Kapella, próbowalem juz ze 4 razy i caly czas ten sam problem, niby pokazuje ze ustawienie succesfull ale nie wyszukuje mi obiektow zaprogramowanych w autostarze, probowalem na najprostrzym (księzyc) a teleskop jedzie zupelnie gdzies indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjeciu wyglada to duzo lepiej niz to co widze bezpośrednio przez teleskop ale to chyba wlanie wynika z tego ze to zdjecie, dobrze rozumuje? :) Aha i jeszcze jedna rzecz czy przy tym sprzecie jest sens inwestować w lepszej jakości okular 4 mm? bo ten ktory jest w zestawie nie wyglada zbyt profesjonalnie i tak naprawde nie uzywam go gdyż daje on obraz bardzo slabej jakosci. Myślałem o czymś takim http://allegro.pl/okular-tmb-4-mm-1-25-planetary-ii-chorzow-i3598240161.html

 

Edytowane przez KALUZA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz jest tu dośc dobrze widoczny (pasy) bo nasadka barlow wydłużyła ogniskową teleskopu trzy razy. Czyli ogniskowa etx'a ma w tym wypadku ponad 1 metr. Przy zastosowaniu web kamery Toucam powiększenie wyniosło ok 100x (o ile dobrze pamiętam)

Kamerka ma słabą rozdzielczość, a gołym okiem przez dobry okular, i przy zastosowaniu nasadki barlow powinieneś widzieć te same szczegóły.

Edytowane przez frugosław
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha rozumiem, szkoda bo jestem troche zawiedziony mozliwosciami tego sprzetu :/ spodziewalem sie czegos lepszego

Ogolnie to mam tez problem z konfiguracja autostara, niby postepuje zgodnie z instrukcja a tu lipa, nie ma mowy o delikantym wycentrowaniu danego obiektu przy kalibracji, znajduje sie on w zupełnie innym miejscu i musze sam recznie sie nie niego nastawiac w tym przypadku byla to Kapella, próbowalem juz ze 4 razy i caly czas ten sam problem, niby pokazuje ze ustawienie succesfull ale nie wyszukuje mi obiektow zaprogramowanych w autostarze, probowalem na najprostrzym (księzyc) a teleskop jedzie zupelnie gdzies indziej.

 

Musisz pamiętać że konieczne jest przejście kilku kroków :

 

Reset.

 

Poprawne ustawienie czasu - +1 i DST yes (teraz DST no)

Poprawne ustawinie własnej lokalizacji.

Poziom montarzu

Calibrate motors.

Potem train drive. (łatwiej w dzień).

Gniazda z wtyczkami na zachód.

Kręcisz montarzem przeciwnie do wskazówek zegara i jak poczujesz blokadę wracasz o 1/2 obrotu i blokujesz - ustawiasz zgrubnie całość na północ )

Aligment na 2 gwiazdy (ręczny i pierwsza jak najdalej od północy - pojedzie przez zachód - druga np. na zachodzie powrót).

Jak się trochę pomyli w znalezieniu obiektu to centrujesz strzałkami pilota i wciskasz na 2 sek enter i puszczasz pojawia się "enter to sync?" dajesz enter

(poprawiasz precyzję)

 

Musi działać.

 

Andrzej

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz pamiętać że konieczne jest przejście kilku kroków :

 

Reset.

 

Poprawne ustawienie czasu - +1 i DST yes (teraz DST no)

Poprawne ustawinie własnej lokalizacji.

Poziom montarzu

Calibrate motors.

Potem train drive. (łatwiej w dzień).

Gniazda z wtyczkami na zachód.

Kręcisz montarzem przeciwnie do wskazówek zegara i jak poczujesz blokadę wracasz o 1/2 obrotu i blokujesz - ustawiasz zgrubnie całość na północ )

Aligment na 2 gwiazdy (ręczny i pierwsza jak najdalej od północy - pojedzie przez zachód - druga np. na zachodzie powrót).

Jak się trochę pomyli w znalezieniu obiektu to centrujesz strzałkami pilota i wciskasz na 2 sek enter i puszczasz pojawia się "enter to sync?" dajesz enter

(poprawiasz precyzję)

 

Musi działać.

 

Andrzej

 

Hmm, chyba za głupi na to jestem :D Jak mam krecic do czasu jak poczuje blokade skoro on sie kreci w kółko w nieskończoność :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz jest tu dośc dobrze widoczny (pasy) bo nasadka barlow wydłużyła ogniskową teleskopu trzy razy. Czyli ogniskowa etx'a ma w tym wypadku ponad 1 metr. Przy zastosowaniu web kamery Toucam powiększenie wyniosło ok 100x (o ile dobrze pamiętam)

Kamerka ma słabą rozdzielczość, a gołym okiem przez dobry okular, i przy zastosowaniu nasadki barlow powinieneś widzieć te same szczegóły.

 

A posiada Pan moze jakies innej zdjęcia zrobione tym teleskopem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś robiłem zdjęcia planet ETX-em 70AT. Ale to było tak dawno, że na pewno samodzielnie nie znajdziesz moich zdjęć przy pomocy wyszukiwarki.

Tu masz bezpośrednie linki do moich postów:

Jowisz fotografowany kamerką Philips Toucam 840, z barlowem 3x:

Wenus na jeszcze dziennym niebie, w projekcji afokalnej (aparat kompakt przyłożony do okularu teleskopu):
Oba zdjęcia to oczywiście złożenie wielu klatek w Registaxie. Wszystko masz w cytowanych postach.
Robiłem też od czasu do czasu zdjęcia Księżyca i Słońca tym bździdełkiem. Rezultaty były jednak zdecydowanie mizerne.
Raz udało mi się zarejestrować przelot ISS-a na tle tarczy Księżyca. Tu masz więcej szczegółów i animację:
PS. Mała dygresja na marginesie. Znalezienie wyszukiwarką forum postów starszych niż 2 letnie graniczy z cudem. Najlepiej szukać wyszukiwarką googli wprowadzając na przykład taką frazę "Księżyc ISS "sierpień 2007" site:http://astropolis.pl"
Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A posiada Pan moze jakies innej zdjęcia zrobione tym teleskopem?

 

No przecież wystarczy :

https://www.google.pl/search?q=ETX-70&client=firefox-a&hs=xyY&rls=org.mozilla:pl:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=--pvUvanMqPF7AaovoDIDA&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1600&bih=759&dpr=1

 

i wybrać fotki....

 

 

Andrzej

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.