Skocz do zawartości

zakup nasadki Bino


lukkaz

Rekomendowane odpowiedzi

czesc,

 

do swojego SCT - C8, chcialbym dokupic budzetowe bino.

 

Przegladajac oferty i wpisy na forach wytypowalem sobie 3 pozycje:

 

1. Bino TS cena 879zl z 2 parka kitowych okularow i barlolwem - http://astromarket.pl/nasadka-binokularowa-z-zestawem-okularow-ts-optics.html

w specyfikacji posiada najwiekszy

przelot 23 mm

 

2. Bino SW z barlowem bez okularow - cena okolo 500zl

Pomimo najtanszej pozycji posiada dobre opinie - http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/nasadka-binookularowa-sky-watcher,d1213.html

przelot: nie znalazlem

 

3.Bino WO z parka okularow 20mm i barlowem - 1100zl najdrozsza pozycja, opinie pozytywne lecz podobno niczym nie przewyzsza Bina SW - to w sumie po co placic wiecej ? - http://astromarket.pl/nasadka-binokularowa-william-optics.html

przelot: 20,2

 

jako okulary zakupilem juz LOMO 14x (okolo 17,5mm) - od mikroskopu - niedluo do mnie dojda, powinny byc ok bo maja duze pole i raczej sa dobrze dobrane pod Bino jako Mikroskopowe, przynajmniej tak zakladam, do tego te co zakupilem sa przystosowane do 1,25.

 

Glownie interesuje mnie opinia o Bino TS (jest to moj nr 1 na podstawie gapienia sie w ekran komputera). Co do bino TS to nie znalazlem jakiegos sensownego testu lub porownania w sieci, a opinie na niemieckich forach nie zawsze sa zgodne z rzeczywistoscia bo oni czesto wybieraja TS tak poprostu maja do tego dobry dostep i nie konfrotuja tego z np. SW.

 

moze ktos ma bino TS i jest w stanie cos mi podpowiedziec

 

Edytowane przez lukkaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem bino TS w rękach kilka razy i również kilka razy w wyciągu. Sam mierzyłem te odległości, gdy pracowałem jeszcze w Astromarkecie.

Przyznam, że bino TS jest zrobione porządnie, estetycznie i solidnie. Apertura wyjściowa, bo ta się liczy najbardziej nie jest najgorsza. Jej maksimum to moim zdaniem okulary 20mm o polu 60 st - wtedy winieta jest znikoma, dla mnie była niemal niezauważalna. Dłuższe ogniskowe z szerszymi polami mogą już pokazać winietę.

Sprawdzałem nawet różnicę pomiędzy jasnością lewego i prawego przelotu. Taka różnica oczywiście jest, ale na szczęście nieduża. Oceniam, że jasności różnią się około 15%, maksymalnie 20%.

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie miales mozliwosc potrzymania w rekach tych sprzetow - i ta opinia jest dla mnie cenna !

 

a miales moze w lapkach tez WO ?

 

swoja droga czy ta roznica jasnosci w torach optycznych zalezy od danej sztuki, (tak jak np. jakosc lornetki serii BA), czy jest to specyfika budowy danej firmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w rękach WO, ale niestety nie testowałem. Wykonanie na wysokim poziomie, ale TS prawie w ogóle nie odstaje od WO.

Różnica w jasności torów jest wynikiem konstrukcji. Tylko w najlepszych nasadkach np. Denkmeira jest niezauważalna albo znikoma. W tych tańszych trzeba się z tym liczyć. Oczywiście w trakcie oglądania ten efekt nie przeszkadza, bo mózg "skleja" dwa obrazy w jeden. Jak na mój gust to ja sam w jednym oku widzę ciut bardziej kolorowo i jasno, a w drugim mniej :) I żyję z tym :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie sobie uswiadomilem ze istnieje jeszcze takie oto Bino ktorego nie bralem pod uwage:

MaxBright Baader Planetarium

cena porownywalna z TS a opinie co do jakosci obrazow sa bardzo dobre, do tego mozna kombinowac z (drogimi) dodatkami, korektorami itp...

 

z minusow wyczytalem: mocowanie okularow na 3 srubki, a nie tak jak w konkurencji na RING, ktory sam sie centruje - ciekaw jestem na ile jest to uciazliwe w praktyce ?

niektory pisza rowniez o dziwnych odblaskach w okolicach mocnych zrodel swiatla, tylko czy w konkurencji tego tez nie spotkamy ?

 

a ja myslalem ze juz jestem zdecydowany na TS a tu ... :uhm:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxbrighta też testowałem.
Faktycznie minusem jest zacisk na 3 śrubki w porównaniu do clamping-ringa ale obsady okularów są na tyle dopasowane, że nie powinno być żadnego problemu z jakimś niecentrycznym ułożeniem okularów.

Jak na mój gust to wykonanie jest ciut lepsze niż TS. No i przelot na wyjściu jest większy o te kilka milimetrów.

Jak ja bym miał kupować, to wybrałbym Baadera maxbrighta, ale wybór należy do Ciebie ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasadki bino TS nie miałem ,ale miałem inne:

SW - 23/20

WO - 23/20,2

MaxBright Baader Planetarium 23/21

Denkmeier Denk II 26/26

Baader Markt V 28/28

W nasadkach bino:SW - WO - MaxBright Baader Planetarium max okulary,to 20mm/66*,lub 25mm/50*.

Rozdział swiatła,na lewy i prawy tor,zależnie od egzemplarza.

Nawet te z wyższej półki,wyrażna różnica,pomimo,że deklarują idealny rozdział swiatła.

MaxBright Baader Planetarium ma możliwosc kolimacji na zewnątrz,na gniazdach okularowych.Z tych wszystkich nasadek bino,tylko MaxBright Baader Planetarium miał bardzo mały wpływ polaryzacji swiatła w słoneczny dzień.Przy zbliżaniu się do Księżyca,może występowac odblask.Prawdopodobnie przyczyna to pryzmaty szerokosci tylko 24mm,ale tego nie sprawdzałem.Inne z tych popularnych mają pryzmaty szerokosci 25mm.Wszystkie trzeba wybierac,bo są różnice .

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie trzeba wybierac,bo są różnice .

 

czy bede mial mozliwosc przebieranie to nie wiem, ale jakby mial to jak to najszybciej przetestowac w dzien:

 

Czy rozdzial swiatla bedzie widoczny w dzien?

Czy rozkolimowanie bedzie wygladalo podobnie jak w lornetce?

 

sorka jesli moje pytania sa moze i glupkowate ale naprawde nie mam pojecia jak bez macania wczesniej jakiegos bino mam do tego podejsc

Edytowane przez lukkaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy bede mial mozliwosc przebieranie to nie wiem, ale jakby mial to jak to najszybciej przetestowac w dzien:

 

Czy rozdzial swiatla bedzie widoczny w dzien?

Czy rozkolimowanie bedzie wygladalo podobnie jak w lornetce?

 

sorka jesli moje pytania sa moze i glupkowate ale naprawde nie mam pojecia jak bez macania wczesniej jakiegos bino mam do tego podejsc

 

MaxBright Baader Planetarium.

Nasadka bino w ręce,bez okularów.Patrząc na biały papier,oświetlony od góry,w gniazda okularowe,tym samym okiem.

Jeżeli akurat niebo jest błękitne (najlepiej w południe),to tak samo popatrz na niebo.Kolor i jasnośc powinne byc takie same ,na lewym i prawym.Błękit powinien byc żywy,tak,jak gołym okiem .Przy innych nasadkach bino,może byc kolor inny w lewym i prawym (polaryzacja swiatła),zaleznie od pory dnia i ustawienia nasadki bino.

Pokrycia pryzmatów powinne miec,wszystkie,ten sam kolor.

Zawias powinien chodzic z wyczuwalnym oporem.Nie wiem,czy w każdej,ale można to dokręcic ( z wyczuciem).

Kolimację można sprawdzic tylko na teleskopie,może SCT,lub Maku,bo nie bedzie problemów z ostrzeniem.

Ale trzeba byc pewny użytych okularów,czy nie mają bicia.

=============================================================================================================================

Podam jeszcze link o Baader Planetarium.

http://astropolis.pl/topic/20456-baader-maxbright-binocular-viewer/

Edytowane przez Motloch Franciszek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dzieki chlopaki za odzew i podzielenie sie swoimi organoleptycznymi doswiadczeniami

 

podany link... kopalnia wiedzy na tematy nasadek Bino

 

i tak wslanie przestawilem sie z checi kupna TS na Baader i tak juz raczej pozostanie ... :icon_smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja moją nasadkę bino SW użytkuję już kilka dobrych lat ,trzyma ona kolimację bardzo dobrze przez te lata,Różnica w torach optycznych oczywiście jest ,lecz na niewielkim poziomie i obserwując nasadką, praktycznie tego nie widać,

Jedynie co mogę powiedzieć na temat nasadki bino jest to ,że wymaga ona wychłodzenia, podobnie jak teleskop.

Bino SW jest chyba jedyną nasadką ,która wymaga okularów bez rowków w tulei okularu.

Jeżeli zamontujesz okular do bino SW który posiada takie rowki ,to będzie potem problem z jego wyjęciem.z nasadki.


Edytowane przez endriu624
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

endriu dzieki za uzupelnienie zestawienia o nasadke SW. Jak bym mogl gdzies pojechac i wybrac i dostac dobry model SW to pewnie bym tak zrobil, a tak pozostaje mi tylko liczyc na lud szczescia i ostroznosci DHLa :)

 

co do okularow z rowkiem, to mam podobny problem z katowka 2" TS z clamping-ring - gdzie jak zaaplikuje okular z "rowkiem" to potem musze troche popracowac zanim wyjdzie, myslalem ze to jest jakas blokada anty "wypadowa" - ale w sumie nie wiem tego na pewno - moze jakis SPEC sie wypowie po co to i czy jest na to jakis patent - moze podobna sytuacja jest w Twojej SW i to blokowanie jest celem zamierzonym producenta ???

Edytowane przez lukkaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasadka SW jest wykonana na bardzo przyzwoitym poziomie tym bardziej biorąc pod uwagę jej cenę co do jakosci wykonania ,okulary są blokowane przez pierścień podobnie jak clamping-ring ,z tą różnicą, ze nie śrubką, tylko symetrycznie przez gniazdo zaciskowe stożkowe,co z automatu takie rozwiązanie samoczynnie centruje okular w siedzeniu wyciągu.

Przyczyną blokowania okularu w nasadce SW, jest brak fazki w spreżystym pierścieniu ,przez co okular [w zasadzie pierścionek zaciskowy] nie chce wyskoczyć z ostrej krawędzi rowka okularu,i dodatkowo zaciska się na stożku przy próbie jego wyjęcia.

Lekarstwem może być nawinięcie na ten rowek tulei okularu twardej taśmy samo-przylepnej.

Lub ATM tego spręzystego pierścionka ,przez wypiłowanie fazki w jego wewnętrznej części.

Na foto widać też, że w nasadce SW wyciągi są przykręcane 3 śrubkami tak jak w nasadce MB ,z tą różnicą że MB ma te śrubki na zewnątrz, a SW wewnątrz wyciągu okularowego.Wiec nasadka SW ma podobną możliwość przesówania wyciągów ,tak jak MB,[Kolimacji]

IMG_0004.JPG

Edytowane przez endriu624
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli bino WO, TS i inne z zaciskowym Ringiem nie maja tej "fazki" na pierscieniu to powinny miec ten sam problem - niestety moj okular Hyperion ma rowek, a chcialbym dokupic drugiego kiedys do bino :(

 

MaxBright Baader ma mocowanie na 3 srubki wiec ten problem powinien nie doskwiecac z kolei centrowanie pewnie lepsze jest w "Ringu", ojj nie ma produkty idealnego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasadkę SW użytkuję już kilka lat i nie miałem z nią najmniejszych problemów.

Ma ona pryzmaty 25 mm,oraz bardzo latwy dostęp do nich ,bo wystarczy odkręcić tylko 2 śrubki osłon pryzmatów, Czasem zachodzi potrzeba przedmuchać pryzmaty z paprochów gruszką,bo zawsze coś się tam dostanie od strony noska 1.25.

Moja nasadka SW ma intensywne niebieskie powloki MC na pryzmatach i wyglądają na dość solidne.

 

Mam nadzieję, że moje info na temat nasadki SW ułatwi Koledze podjęcie decyzji, jaką nasadkę bino wybrać,

 

 

IMG_0002.JPG

IMG_0003.JPG

Edytowane przez endriu624
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że moje info na temat nasadki SW ułatwi Koledze podjęcie decyzji, jaką nasadkę bino wybrać,

 

Faktychnie kusi perspektywa wydania na SW najmniej czyli okolo 500 zl i posiadania solidnego sprzetu. Widze tam sruby trzymajace pryzmat, czy to sluzy rowniez do kolimacji ? idzie ja kolimowac ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktychnie kusi perspektywa wydania na SW najmniej czyli okolo 500 zl i posiadania solidnego sprzetu. Widze tam sruby trzymajace pryzmat, czy to sluzy rowniez do kolimacji ? idzie ja kolimowac ?

Nasadka SW trzyma kolimację idealnie przez długie lata.Nie ma potrzeby ingerencji w te śruby utrzymujace pryzmary.Np.nasadka WO ma pryzmaty zacementowane ,tak jak np. ma lornetka SkyMaster 15x70. Dodatkowo osłony pryzmatów w WO są klejone a nie przykręcane jak w SW,

Jak kupisz nasadkę bino fabrycznie idealnie skolimowaną ,to będzie gitara,chyba że zaliczy ona glebę z 1 metra.

Nasadka SW ma możliwość kolimacji, podobnie jak nasadka MB,przesówając na boki wyciagi okularowe w nasadce.

Widać to dokładnie na moich fotach nasadki SW ,MB ma śrubki mocujace na zewnetrznym kołnierzu ,a SW ma śrubki wewnątrz wyciągu.

 

Tak więc wybór nasadki bino do ceny 1000 zł może być problematyczny [jaką firmę wybrać] ,bo nie wiadomo jakimi opiniami się sugerować,

 

Proszę ostatecznie nie sugerować się moim zdaniem ,tylko wyciągnąc odpowiednie wnioski.

 

Ps.

 

Do bino SW jest w zestawie barlow achromatyczny 2x z zielonymi powłokami MC.

IMG_0002.JPG

Edytowane przez endriu624
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.