Jump to content

Srebne obłoki


Adamo
 Share

Recommended Posts

Witam

W noc z 13 na 14 Czerwca około 0:30 (czyli już 14tego) widziałem srebne obłoki na północ od Lublina.

Czy ktoś tej nocy w tych okolicach coś podobnego widział?

Link to comment
Share on other sites

W ta noc obserwowalem niebo pare godzin, rowniez nie zobaczylem takiego zjawiska. U mnie w Sieradzu na polnocy bylo za to widac w miare jasne chmurewki( byc moze w Lublinie bylo rowniez widac chmury, ktore przybieraly ksztalty srebrnych oblokow )

Link to comment
Share on other sites

Guest Paweł Schmidt

No, są też zwane OBŁOKAMI SREBRZYSTYMI (NLC). Jest to lód zawarty w mikrokryształkach różnych soli, zanieczyszczeniach organicznych, jonach gazów i innych takich tam małych (mikroskopijnych) cząstek zawarych w atmosferze, są one (NLC) również spokrewnione z chmurwami pierzastymi. Występują bardzo wysoko w atmosferze, są widoczne na ciemnym niebie doputy oświetla je Słońce zanyużone już głęboko pod horyzontem (od6 do 16stopni). Zjawisko można wylukać najczęściej w Czerwcu i Lipcu, przypominają podobno Cirrusy lub Cirrostratusy, mają barwe białą bądź niebieskawą.

 

No to tak to z grubsza wygląda.

Link to comment
Share on other sites

Tak, to konkretne zjawisko meteorologiczne ale bardzo ładne.

Srebrzyste obłoki tworzą się na bardzo dużych wysokościach rzędu 300-600km i nie jest do końca wyjaśnione ich pochodzenie. Jedni twwierdzą że pochodza z pyłu wulkanicznego a inni zaś że jest to pochodzenie kosmiczne :wink:

Kiedyś udało mi się coś takiego sfotografować:

sr6.jpg

więcej na: mojej stronie

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Owszem za duża o rząd wielkości bo tworzą sie w atmosferze do wysokości zwykle 80-90km a zaczynają sie od powiedzmy 25-30 km :salu:

Zobacz choćby te z wcześniejszego wątku nasz rodzime pod http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...p?t=927&start=0 lub z pełnym wypasem z dalekiej finlandi i http://www.polarimage.fi/ przeglądnij całe menu bo jest naprawdę na czym oko oprzeć :salu:

 

300-600 km to domena Hubbla, Irydium i Stacji Kosmicznej czyli głęboka próżnia przestrzeni wokółziemskiej i nie ma tam mowy o zjawiskach atmosferycznych :shock:

Link to comment
Share on other sites

Guest Aquarius

Obłoki srebrzyste widoczne są obecnie praktycznie każdej nocy na północnym niebie. (doskonale widoczne ponad chmurami na 11000 m). :D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Aquarius

Prosimy o fotki jeśli to możliwe. :D

--------------------------------------------

 

Niestety, po pierwsze, nie miałem sprzętu, a po drugie, to zapomnij o dłuższych niż migawkowe ekspozycjach z samolotu. :(:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Z południowej Polski widoczne są najwyżej kilka razy do roku w maju, czerwcu lub lipcu, więc trzeba mieć trochę szczęścia aby je złapać na pogodnym, czystym i bezksiężycowym niebie 8)

Link to comment
Share on other sites

4° szerokości geograficznej a taka różnica. W Gdańsku codziennie, a u nas kilka razy w roku. No nic. Macie szczęście północni koledzy.

 

Za to wam napisze, że u nas o północy gwiazdozbiór Sztrzelca, jest za to 4° wyżej nad horyzontem niż u was. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Za to u mnie widać jakby ktoś włączył latarkę na Słowacji i oświetlał od tyłu Giewont. :D

Poza tym nawet w najkrótszą noc droga mleczna i niebo jest porównywalne z tym w Jodłowie a zasięg 2km od domu wahał się od 6.0 nad górami do6.5 w zenicie.

Niestety obłoków w tym roku nie dane mi było ujrzeć :(

Link to comment
Share on other sites

Dobrze, że na razie świecą tylko na Giewont. Widziałem zdjęcie z Alp, gdzie wszystkie góry wokół jakiegoś kurortu są oświetlone potężnymi jupiterami. Ludziom naprawdę odbija z nadmiaru pieniędzy :wink:

A Droga Mleczna owszem pikna była dwa dni temu. Wyjechałem 10km za miasto i widać było niemal do samego horyzontu. Zasięg 6.0 mag.

 

[ Add: Nie Lip 04, 2004 12:59 ]

Wczoraj w nocy bardzo ładnie było widać obłoki srebrzyste w południowej Polsce, do wysokości ok. 7 stopni na horyzontem. Pięknie pobłyskiwały w powietrzu czystym jak kryształ.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...
Czy to aby napewno obłoki srebrzyste czy tylko zrebrzące się chmurki oświetlone Księżycem  :roll:

 

Nigdy wcześniej nie widziałem "podczas" Księżyca tego typu chmurek. Te na zdięciu znajdowały się na północy i NW, więc stwierdziłem, że to są właśnie obłoki srebrzyste, ale mogę się mylić :roll:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.