Skocz do zawartości

Jaki okular?


Gość cygnus_a

Rekomendowane odpowiedzi

Dziwną drogą wszedłem w posiadanie (nie kupowałem więc nie miałem wolego wyboru) telep Newton 120/900 na montażu paralaktycznym. Nie powiem jakiego proizwodstwa bo jakoś na tym forum chyba nielubiany, ale mogę zdradzić że żółty. Wyciąg 1 1/4".

1. Udoskonaliłem STATYW ("słup"!?!?), co generalnie ograniczyło drgania.

2. Podstawowy okular Plossl 28mm /40 st. może być.

3. Dodatkowo Plossl 6.5mm - zupełna katastrofa, muszę zdejmować okulary (BRYLE) i przyklejać rogówkę (OKO) do okularu, obraz nieostry.

4. Barlow jest do tego 28 mm zagadkowy, z dziwnymi dodatkowymi rurkami :-).

 

JAKIE OKULARY umożliwią mi wyraźne i w miarę wygodne oglądanie Jowisza, Saturna? Obiekty dalekie też mnie interesują chociaż jasne niebo nad miastem mocno mnie ogranicza. Pomimo wgapiania się przez 2 h nie mogę znaleźć M-81 i M-82.

Doradźcie coś sensownego a budżetowego z okularów, please.

Teoretycznie to się już z okularów obryłem (rodzaje, konstrukcja, pola itp.). Gdzie znajdę teorię (konstrukcja optyczna) układu reflektor z barlowem, bo jakoś te... hm... przedłużki... nie mieszczą się w moim skromnym pojmowaniu optyki liniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz duży problem z planetami, bo jak chcesz nie zdejmować okularów to "musisz" mieć drogie okulary 350zł wzwyż :) tak zwane ED lub Lantanowe.

 

No z biedy tani okular rzędu 15mm i barlowx2

 

ALE najpierw odpowiedz czy jesteś świadomy, że teleskop musi być wystudzony? (wyrównana temperatura z otoczeniem tak cirka 30-60min) musisz mieć pozamykane wszystkie okna i drzwi jak jesteś na balkonie? i że stan atmosfery w danym dniu warunkuje również dobre obrazy?

 

[ Add: 15 Cze 2004 21:00 ]

A z barlowem to jest tak, że im bliżej jest obiektywu tym daje wiekszą krotność i stąd przedłużki, ale to kiepskie optycznie rozwiazanie.

 

[ Add: 15 Cze 2004 21:04 ]

http://www.users.bigpond.com/pjifl/eyepiec...distortion.html

 

http://members.shaw.ca/quadibloc/science/opt04.htm

 

a tu masz tak fest o okularach jak chcesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

120/900 i żółty powiadacz to mi pachnie oklejanym na zołto Optisanem 114/900 czyli bracia U na Topie podróbkowej listy :wink: :lol::lol::lol:

Jeśli chcesz komfortowych obserwacji bez przyklejania oka do okularów to inwestuj w jakość czyli okulary z długim na conajmniej 15mm Eye relief jak ED czy Lantany i po sprawie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dokładniej podpowiedzieć?

A co sądzisz (jeśli coś sądzisz) o "wysokiej klasy rosyjskich okularach astronomicznych typu Super Plossl" - np. SP 7.5 mm za 159 PLN (to z oferty Pana Porucznika)?

Ja bym raczej sądził że 8-10 mm bez barlowa ale czy to musi być takie katastrofalne szkiełko 4 mm średnicy jak ten mój 6.5 mm? Wydaje mi się że toto jest kitem jakimś.

Wg artykułów które przeczytałem Super Ploosl nie powiniem mieć tak małej odległości żrenicy wejściowej jak ten mój niefortunny...

Nie robiłem jeszcze eksperymentów, może powinienem lookać w kontaktach?

O seeingu wiem i o ruchach termicznych powietrza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M81/82 są dośc jasne, da się je dostrzec nawet przez lornetke, jeśli niebo jest wystarczająco ciemne. Paradoksalnie, teleskopem może byc trudniej, gdyz trzeba nauczyc się korzystać z szukacza. Sprawa pierwsza: bezwzglednie sprawdź zgranie osi szukacza z osia teleskopu [optyczne osie!]. Nie ufaj ustawieniu "fabrycznemu". Najlepiej w dzien na obiekcie [komin, antena itp.] odległym o 1km [to dla unikniecia tzw. paralaksy -podobnie jak przy patrzeniu w wizjer aparatu kompaktowego, gdzie kadr na kliszy nie pokrywa sie z polem widzenia wizjera celownika]. Ustaw sobie tak dokladnie, aby zgodność była zachowana nawet dla srednich powiekszeń 50-60x - to już bedzie super.

Sprawa druga: naucz się korzystać z odwróconej mapki nieba przy szukaniu obiektu. Kolejność: wynajdujesz gwiazdę widoczną gołym okiem najbliżej obiektu oraz kilka slabszych gwiazdek [ale dostrzegalnych w szukaczu], najlepiej tworzace charakterystyczne, łatwo rozpoznawalne grupy [pary, trójkąty itp.], prowadzących bezpośrednio w pobliże obiektu. Nakierowujesz szukacz na tę jasna gwiazdę, nastepnie patrząc przez niego zmierzasz do obiektu poprzez te słabsze gwiazdki, aż do miejsca, w którym wg. mapki jest obiekt. Następnie sprawdzasz, w okularze teleskopu, czy go widzisz. Jesli szukacz jest zgrany z teleskopem i wszystko zrobiłes O.K., powinien tam być :) Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety często SPL to tylko PL w rzeczywistości a nawet taki SPL nie powali długością źrenicy czyli LER.

 

Jak chcesz komfortu to Sorry szmal na stół i do sklepu :lol: :wink:

 

ps. ja mam okulary cylindry i niemogę się od nich odczepić i dlatego mode zapomniec o krótkich pl i spl 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest OK, jak posługiwać się mapką i szukaczem przecież wiem... Tylko ten szukasz...

Niestabilnie przymocowany i dość często trzeba sprawdzać kolimację.

 

Wlepiam się w to miejsce co powinna być widoczna galaktyka i.... nic nie widzę.

A ostatnio krzyż w szukaczu... jakimś PROSZKIEM mi obrósł...

Może pyłem międzygwiezdnym???

:-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, napisałem tak, bo z Twojej wypowiedzi wynikało dla mnie, że to pierwszy teleskop. Jesli tak, to oprócz wiedzy, jak to zrobić, potrzebna jest pewna wprawa. Ja też poczatkowo się mordowałem z szukaczem, zanim nie nabrałem doświadczenia. Ale z tego co, piszesz, to wydaje sie kluczowa sprawa wyjustowania szukacza. W razie konieczności trzeba zmodyfikować mocowanie [nie bardzo wiem jak, z reszta nie wiem, jak ono wyglada u Ciebie], bo jesli sie przesuwa sobie a muzom, to porażka. Przyszlo mi do glowy, że możesz na początku obserwacji kontrolnie sprawdzać szukacz - celujesz na jasną gwiazdę albo planetę i sprawdzasz jej połozenie w polu widzenia okularu o średnim powiekszeniu. Tak szybka kontrola w polu. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Inaczej mówiąc jeśli nie masz zasięgu gołym okiem conajmniej 5,5 mag w tej części nieba gdzie obserwujesz to nie zabieraj się za szukanie rozciągłych galaktyk, bo szkoda na to czasu :roll:

Poczekaj na lepsze niebo lub wyjedź za miasto a sytuacja zmieni się diametralnie na twoją korzyść :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę dziwne, może patrzysz niedokładnie w to miejsce, co trzeba. M82 jest na tyle jasna, że powinieneś ją wypatrzyć dłuższym plosslem nawet na miejskim niebie. Podobnie centralny obszar M81. Ale trzeba dokładnie wiedzieć, gdzie patrzyć. Ściągnij z netu dokładną mapkę okolic i spróbuj jeszcze raz przy przejrzystym powietrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwekslował się zupełnie temat na galaktyki... a mi zależy na KONKRETNEJ podpowiedzi jaki okularek. Czy te "ruskie" SP są godne uwagi? Ziomer napisał: "niestety NPZ są takie". Czy te "ruskie" Pana Porucznika to NPZ właśnie? I czy "takie" znaczy że nie są SUPER PLOSSLE tylko zwykłe? W końcu są one dobre czy do niczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwekslował się zupełnie temat na galaktyki... a mi zależy na KONKRETNEJ podpowiedzi jaki okularek. Czy te "ruskie" SP są godne uwagi? Ziomer napisał: "niestety NPZ są takie". Czy te "ruskie" Pana Porucznika to NPZ właśnie? I czy "takie" znaczy że nie są SUPER PLOSSLE tylko zwykłe? W końcu są one dobre czy do niczego?

 

Np. 25mm jest bardzo dobry, tylko drogi. O tych krótszych niż 10mm krążą różne opinie.

Nie wiem czy Plossl Anteresa nie byłby bardziej opłacalnym zakupem. Niedawno się o to kłóciliśmy, poszukaj w starszych postach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo honoru... czy NIKT NIE CHCE MI PODPOWIEDZIEĆ jaki konkretnie okularek kupić? I u kogo?

Teoretycznie to się naczytałem "o wiele za wiele" i po polsku i po angielsku.

Przecież jeśli wiadomo że ktoś sprzedaje pod nazwą SPL "trochę zmodyfikowany PL" to diabli wiedzą czy będzie czymkolwiek różniło się toto od mojego PL 6.3 mm (OPTISAN).

 

Wybaczcie niecierpliwość :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Inny PL może się różnić jakością warstw MC, zażółceniem obrazu czy lepszą muszla oczną, Pole Widzenia i Eye Relief będzie miał praktycznie takie same rzędu 50* jak inne Plossle z napisem xxxcośtam i będące w podobnej cenie 8)

Przykładowo w Plosslach Antaresa masz FMC czyli Fully Multi Coated a to już coś znaczy bo wszystkie powierzchnie szklane są pokryte warstwami MC i to się bezpośrednio odbija na wyższym kontraście dawanego obrazu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może z innej beczki w takim razie...

Jaki okularek podpowiecie (jeden) dokupić na okres wakacyjny - jak mi się wydaje -prawie nie będzie wtedy planet., mam plossla 28 mm i krótki 5.8 ale ten drugi dla mnie nie do użytku (jestem okularnik i muszę do niego ściągać okulary). Niebo nad dużym miastem więc i DS nie bardzo. Właściwie - chyba powinienem oglądać SkyMap a nie rzeczywiste niebo, przy tym nieustannym zachmurzeniu :Cry:

Telep 114/900 Newton

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz zdejmować okularów z nosa np z powodu astygmatyzmu oka to na placu boju z okularów krótkoogniskowych pozostają tylko ED i Lantany z komfortowo odsuniętymi na 20mm źrenicami wyjściowymi i składanymi muszelkami ocznymi ale to zupełnie inna liga cenowa i jakościowa oczywiście ale jak zwykle za dobrą jakość i komfort obserwacji zawsze warto płacić, to sprawdzona w boju dewiza :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.