Skocz do zawartości

ISON, ISON a może by tak C/2013 R1 Lovejoy ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wszyscy (prawie) w ostatnim czasie ekscytowali czy bardzo interesowali się ISON a biedna Lovejoa po cichu nikomu nie wadząc przemieszczała się po niebie - powoli jaśniejąc i tworząc warkocz.

Ciekawe czemu tak prawie wszyscy nie zwróciły na nią uwagi ?

A mamy tu bardzo jasną kometę bo aż ok. 4,5 mag która świeci teraz o godzinne ok. 5.30 na wysokości około 40 kilku stopni, dostatecznie jeszcze jest ciemno i do tego mamy nów.

 

Data: 02.12.2013r

Godzina: 4.45-5.30

Zasięg: ok. 5,5 mag

Temp.: ok. 3 Celsjusza

Inne: przechodzące chmury w obserwowany miejscu nieba

Budzik nastawiony na 4.16. Śnił mi się jakiś przyjemny sen ale budzik mi przerwał. Wstałem gdy tata idzie do pracy więc jeszcze na chwile położyłem się by nie przeszkadzać. O 4.30 odpaliłem stellarium bo oczywiście wieczorem nie można było sprawdzić bo się zapomniało :D I zaraz potem ubrawszy się wyszedłem. Ogólnie było naprawdę jak na porę zimową dość dobrze, niezły zasięg, niebo nie co podobne do sierpniowego. Co chwile przechodziły chmury na terenie Wolarza. Do tego wiatr. Mimo zahartowanych dłoni, przenikliwy wiatr i dotykanie metalu :dry: szybko zmusiły mnie do zacierania rączek :lol:

Oczywiście nie obyło się bez światła od sąsiada :flirt:

Na sam początek gołe oczko i kometka jest choć bardzo słaba. Potem Nikon 10x50 i świetnie widoczna wraz z długim warkoczem. Ładna, naprawdę ładna ale kolejny sprzęt pokazał ją jak należy mimo za małego pola. W SkyLuxie z SWA 17 mm :lol: i 1,65 stopnia pola widzenia kometa pokazała się przepięknie !! Tu jakość transmisji okularu przydała się i wygląd jądra i komy jak ze zdjęcia ! Bardzo podobny odcień szarości. Sam warkocz gorzej ale rozciągał się na co najmniej 2 stopnie może 2,5 :wow:

Poprzednio była to samo jądro i koma.

Podsumowując warto jest wstać o 3-4 i to bardzo !! Kometa świetna !! Widziałem do tej pory dwie (ta jest trzecia) w tym która też była wysoko i podczas nowiu ale to nie to ! Zachęcam do nie co wcześniejszego przebudzenia się bo warto.

Potem położyłem się ale praktycznie do 6.30 kiedy muszę wstać nie spałem - prawie :D

Tak że obserwujcie bo nie wiadomo kiedy będzie następną okazja na taka kometkę,

Pozdrawiam Karol

 

 

Dziś wieczorem ją obserwowałem i zasadzam się na poranek.

Czytając Twoją relację (bardzo ciekawą zresztą ) skłaniam się na wypad za miasto pod ciemniejsze niebo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś budzik na 3.30 ale nie dałem rady wstać :icon_sad: Poprzednia noc i dwie jeszcze poprzednie były nie przespane, myślałem że uraczę was relacją z synty

Może będzie dziś pogoda tzn. jutro z rana http://new.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=2758 :g: to nie odpuszczę :hmmm:

 

I mała poprawka : " w tym C/2009 P1 która też była wysoko i podczas nowiu ale to nie to ! "

 

Sprostowanie

"Sam warkocz gorzej ale rozciągał się na co najmniej 2 stopnie może 2,5"

 

chodziło mi że warkocz bardzo słaby, nie tak jak już fotkach ale dobrze kontrastował z niebem

 

PS. Nie to szlak trafi konkurencyjne forum, by usunąć temat !! Skandal ! Bez wiedzy autora !

 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś obudziłem się o 4:30, przed budzikiem :icon_wink:

 

Po przetarciu oczu okazało się, że niebo jest równie dobre jak wieczorem więc wziąłem lornetkę i po paru minutach wyszedłem na dwór. Kometa od razu wpadła mi w pole widzenia przy pierwszym spojrzeniu przez lornetkę. Jest kapitalna! Stawiam ją na 3 miejscu za Halle-Bopp-em i Panstarrs-em z poczatku tego roku, w mojej osobistej karierze obserwatora :icon_smile:

W lornetce 15x70 była mocno skondensowanym obiektem z wyraźnym cienkim warkoczem, który po dłuższym wpatrywaniu i zerkaniu zajmował więcej niż połowę pola widzenia. Była widoczna dużo lepiej niż kilka dni temu gdy ją obserwowałem po zapadnięciu zmroku nad horyzontem.

Gołym okiem była słabiutko widoczna na wprost, zerkaniem oczywiscie dużo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.