Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - Sky-Watcher 1309


seba1012

Rekomendowane odpowiedzi

Witam niestety mieliscie racje sw 1309 pokazał mi jowisz ,wenus widziałem pasy na tym pierwszym ale to za mało chce wiecej .

Obserwacje prowadziłem za pomoca TMB II Planetary 6mm zobaczyłem wiecej ale to jeszcze nie jest to .

Czego potrzeba ? wiekszej apertury aby moc nacieszyc oko ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mam zaufania do otwartych konstrukcji ale rozmiary lustra kuszą. Gdyby kasa nie była problemem pewnie spędzał bym wieczory przy jakimś 30-60" lustrze ;) Kupiłbym działkę w Bieszczadach i nie martwiłbym się mobilnością tylko pogodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam niestety mieliscie racje sw 1309 pokazał mi jowisz ,wenus widziałem pasy na tym pierwszym ale to za mało chce wiecej .

Obserwacje prowadziłem za pomoca TMB II Planetary 6mm zobaczyłem wiecej ale to jeszcze nie jest to .

Czego potrzeba ? wiekszej apertury aby moc nacieszyc oko ?

Może zanim zaczniesz myśleć o większym teleskopie, postaraj się wykorzystać jak najwięcej możliwości tego który posiadasz. Masz sprzęt który pozwoli Ci przekonać się czy na pewno Cię to wciągnie. Więc używaj jak najwięcej, a przy okazji może stwierdzisz w jakim kierunku ciągnie Cie najbardziej. Co w przyszłości pozwoli na lepszy dobór sprzętu do oczekiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj za pomoca mojego TMB 6mm ogladlem ksiezyc cos niesamowitego testowalem tez Plosla 4 mm cudowne widoki

ale tak kiepsko widac Jowisz i pasy na nim ? wyostrzylem widzialem 3 ksiezyce ale widok ssamego jowisza nie powala

obawiam sie ,ze ogladajac np. Mars nie bede zachwycony . Co jest grane czyzby SW 1309 byl naprawde tak kiepskki ?

Co mam zrobic aby widziec lepiej przy tej aperturze

Pomocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserwacje Jowisza to nie to samo co obserwowanie Ksiezyca, gdzie szczegoly widac juz na pierwszy rzut oka. potrzeba cierpliwosci. wychlodzenie teleskopu i dobry seeing to na poczatek. okular Twoj ma 58* stopni pola widzenia mozna planete ''puscic'' przez pole widzenia nie dotykajac mikroruchow, ktore powoduja drgania obrazu. szczegoly na Jowiszu pojawia sie po dluzszym wpatrywaniu sie na planete /okolo pol minuty do minuty/. dzisiaj po dziewietnastej bedziesz mial kilka zjawisk w ukladzie ksiezycow Jowisza. powinienes bez problemu zaobserwowac cienie ksiezycow i WCP. milosnikowi astronomii nie powinno zabraknac cierpliwosci i zapalu. powodzenia.

http://news.astronet.pl/7334

Edytowane przez margor55
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie. nawet jesli jest lepszy technicznie. montaz EQ3-2 zapewni lepsza stabilnosc i moze pomoc w pierwszych krokach w swiat astrofotografii, ale powierzchnia zbierajaca lustra i rozdzielczosc beda praktycznie bez zmian. jeszcze nie tak dawno milosnicy nocnego nieba zapadali na chorobe /ponoc nieuleczalna/ dwucalice. ale jak sie okazuje znalazlo sie lekarstwo.

w twoim przypadku sens bedzie mialo dopiero przejscie na lustro 8'' na montazu Dobsona. na dzien dzisiejszy polecam wycisnac z tego teleskopu co sie da i nauczyc sie jego obslugi. obserwowac jak najczesciej obiekty ktore sa w jego zasiegu. po jakims czasie przesiadka na wiekszy teleskop nie bedzie sprawiala trudnosci i bedzie to czysta przyjemnosc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserwuje z balkonu skierownego na wschod wiec musze jeszce troche poczekac

Bardzo dziekuje za rady , rady dzieki , ktorym znajde sie w srodowisku , ktore coraz bardziej mnie wciaga

Jeszcze raz dziekuje i prosze o inne konstruktywne rady / pomoce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na razie najlepiej skorzystać z tego, co pisał @margor55 - dobrze wychłodzić sprzęt i próbować wydusić z niego jak najwięcej.

Zastanowiłbym się też nad miejscem obserwacji - może obserwowane obiekty znajdują się np. nad kominami lub nagrzanymi budynkami? Może jest coś jeszcze innego, co sprawia, że powietrze "pływa"? Może warto spróbować obserwacji "gruntowych"? Oczywiście teraz trochę zgaduję, bo nie mam pojęcia, na ile obraz jest kiepski ze względu na warunki, a na ile to kwestia Twoich oczekiwań względem sprzętu.

 

Myślę, że przed przejściem na wyższą aperturę warto znaleźć kogoś, kto w Twojej okolicy obserwuje większym teleskopem. Zobaczysz więcej, skonfrontujesz to ze swoimi oczekiwaniami, dowiesz się czegoś nowego.

 

Pozdrawiam,

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

ELMEK, niestety ale to co obecnie posiadasz na tym montażu to jest max. Widzę, że masz podobną przypadłość jaką ja miałem na samym początku. Chciałem co chwilę coś innego. A to może zwiększę aperturę, hmmm... no to wtedy montaż też trzeba itd. Obecnie doszedłem do wniosku, że sprzęt, który posiadam nie jest do końca taki zły. A na sam początek jest w zupełności ok. Po odpowiednim uzbrojeniu i kilka modyfikacji można i poprowadzić fajne obserwacje i zrobić zdjęcia. Widziałem już dowody na to. Ok, ok, niech reszta mnie nie kamienuje w tym momencie, zalewając mnie wypowiedziami co ja bredzę. Wiem, to nie sprzęt docelowy ale na sam początek w zupełności wystarczający. Postanowiłem wpierw nauczyć się wszystkiego na tym i wydusić z niego 110% możliwości. Potem przesiadając się na coś lepszego będzie już z górki a nie dopiero testować wszystko na nowym sprzęcie.

 

Generalnie zastosuj się do rad kolegów. Inwestycja w droższe okulary to IMO miniony pomysł do tego sprzętu. Poprostu "duś" sprzęcior. No chyba, że masz taką gorączkę i budżet to przesiadaj się na coś większego. Innej rady nie ma, niestety...

 

P.S. Jeśli nie chcesz układać puzzli zatytułowanych "200/1000" to odradzam wieszenie go na EQ2.

Edytowane przez DominikRD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.