Skocz do zawartości

Katowicka wyprawa obserwacyjna nr 3 - 21/22 czerwca


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda z każda chwilą się poprawia. Niestety szwajacarki satelita nie aktualizuje danych i trzeba opierac się na Meteosacie.

Proszę zgłaszać się to jedzie. Ja osobiście będe ok. 21-szej na górce z Piotrem, Haraśniem i Admirałem. Innych osób nie podaje, bo nie jestem pewny czy będą. Proszę o wpisywanie się na forum

 

Od 20.00 jestem tylko pod komórką (0-888) 503-458 :D

 

Słońce

Słońce znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt zachodząc o 20:58 (azymut: 310°)

Zmierzch cywilny: 21:44 (Słońce 6° pod horyzontem)

Zmierzch żeglarski: 22:52 (Słońce 12° pod horyzontem)

Zmierzch astronomiczny: nie następuje (Słońce nie chowa się poniżej 18° pod horyzontem)

Słońce najniżej pod horyzontem: 0:46 (-16,17° pod horyzontem) (azymut: 0°)

Świt żeglarski: 2:39 (Słońce 12° pod horyzontem)

Świt cywilny: 3:47 (Słońce 6° pod horyzontem)

Wschód Słońca: 4:32 (azymut: 50°)

Księżyc

Księżyc (-7,8 mag.) - zachodzi o 23:50 w fazie +14,4% (az: 304°)

Planety

Merkury (-1,8 mag.) – znajduje się 3,8° od Słońca i zachodzi już o 21:21

Wenus (-4,2 mag.) - znajduje się 20,2° od Słońca i wschodzi o 3:37 przy azymucie 58,3°

Mars (+1,8 mag.) – znajduje się w Raku 28° od Słońca i zachodzi o 22:45 przy azymucie 306°

Jowisz (-1,9 mag.) – ciągle w Lwie, zachodzi 00:21 przy azymucie 283,5°

Saturn (+0,1 mag.) – w Bliźniętach 14° od Słońca, zachód już o 21.49, przy azymucie 307°

Uran (+5,7 mag.) – w Wodniku, wschodzi o 0:01 (azymut: 105°), górowanie: 5:16

Neptun (+7,8 mag.) – w Koziorożcu, wschodzi o 23:11 (azymut: 115°), górowanie 3:51

Pluton (+14,0 mag.), - w Wężu, wschodzi 19:12, górowanie: 0:03. Podczas górowania 25,3° nad horyzontem

Komety

Neat C/2001 Q4 w Wielkiej Niedźwiedzicy - jasność ok. +7 mag.

Linear C/2003 K4 w Herkulesie - jasność ok. +9 mag.

Tabur C/2003 T3 w Żyrafie - jasność ok. +10 mag.

Planetoidy

(3) Juno (+9,8 mag.) w Orle, górowanie 2:02

Księżyce Jowisza

bez zjawisk zakryciowych

(widok w teleskopie / Callisto, Io – Jowisz – Europa, Ganimedes)

Satelity

Iridium - satelity telekominikacyjne - telefonia satelitarna, http://www.iridium.com/

21:24:06 -1 mag. h=19° azymut=342° (NNW) do centrum byłsku 36.8 km (E) -6 mag. Iridium 80

22:16:23 -0 mag. h=16° azymut=294° (WNW) do centrum byłsku 134.0 km (E) -6 mag. Iridium 43

22:25:45 -5 mag. h=13° azymut=297° (WNW) do centrum byłsku 15.0 km (W) -5 mag. Iridium 18

02:16:44 -0 mag. h=38° azymut=305° (NW ) do centrum byłsku 41.8 km (E) -8 mag. Iridium 95

ISS - nie widoczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest coraz piękniej !

 

Tak się złożyło, że 2 godziny temu domontowałem do telepa nowy szukacz AstroKrak 9x60. Zaj.. :cenzor: .. ście wygląda. Czarny tubus z białym wielkim szukaczem. Tak się składa, że już dziś go potestuje

 

8) :lol::):D :!: :idea: :roll: :wink: :rabbit: :King:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne fotki Marek :)

Trzeba przyznać przewiało nas wrrr ale dla takich widoków zawsze warto! :D

Tak jak rozmawialiśmy już na ten temat trzeba mieć chopla na tym punkcie hyhy

Mi osobiście się podobało, nowe miejsce nawet ciekawe tylko za dużo tych przejezdnych i przechodnich :roll:

Oczywiście jakaś muza by się sprzydała hyhy :)

Ale ogólnie było super! Pozdrawiam All uczestników :salu:

Pozdro! :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za wspolny wieczor. Troche nie wyspany jestem dzis ale warto bylo.

Co do miejsca na Gorze Siewierskiej, mysle ze jest b.dobre. Oczywiscie nadmiar tubylcow ale na szczescie przyjaznie nastawionych. Mysle, ze w grupie 10 osob i wiecej jest tam 'bezpiecznie'. No i jest gdzie zaparkowac i rozstawic sprzet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, zastanawialem sie nad moim za malym lustrem wtornym w teleskopie.

Jeszcze raz przejzalem zdjecia z recenzji synty Jesiona i u niego lustro wtorne

wyglada tak samo jak u mnie (jeszcze dokladnie zmierze je pozniej).

Wydaje mi sie, ze roznica w wielkosci lustra w naszych teleskopach wynika z roznicy

ogniskowych ( 800 do 1200 ).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może! Nie zaprzeczam, nie jestem aż takim fachowcem. Dla mnie tylko wydaje się logicznym to aby pełny rozmiar wycągu okularowego, był odzwierciedlony i to dosłownie odpowiednim rozmiarem lusterka wtórnego.

Dobrze by było spytać Janusza P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie foty 03_06.jpg ...

 

Okiem zwykłego człowieka - co za piękny widok! Morze świateł przedzielone pogórkami aż po sam horyzont... Górny Śląsk nie jest wcale taki zły :)

 

Okiem astronoma - co za przeklęty widok! Chyba zupełnie odpada wam niebo do 10, a nawet i 15 stopna ponad horyzont. Górny Śląsk, jeśli chodzi o obserwacje, jest nawet gorszy niż myślałem :D

 

Hmm... mimo iż niebo u siebie mam zupełnie wolne od świateł i zanieczyszczeń, to takiej ekipy jak ta z silosa naprawdę wam zazdroszę... Pozdrówka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Do określania rozmiaru potrzebnego akuratnie do zastosowania lustra wtórnego przydatny jest bardzo programik NEWTWIN.EXE powinien już dawno być w dziale Download Naszego Forum :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okiem astronoma - co za przeklęty widok! Chyba zupełnie odpada wam niebo do 10, a nawet i 15 stopna ponad horyzont. Górny Śląsk, jeśli chodzi o obserwacje, jest nawet gorszy niż myślałem

 

Musisz brac pod uwagę to, że jest najgorszy fragment nieba. Z drugiej strony nie jest tak źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.