Skocz do zawartości

Zgred story - czyli rozpaczliwy krzyk o pomoc :) - dlugie


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Odrazu przeprosze jezeli podpinam post pod zle forum. Jestem tu pierwszy raz.

 

Najperw pare slow wprowadzenia. Potem bede zadawac pytania. Moze ktos sie zlituje i pomoze :(

 

Naciskany przez dziecko, tesciowa i ojca (przy dezaprobacie slubnej), po ogolnorodzinnej kwescie zostalem oddelegowany do kupienia dziecku teleskopu. Do dyspozycji mialem 500 PLN. Po zaciagnieciu jezyka i przekopaniu sie przez ogloszenia na ALLEGRO dokonalismy zakupu starego Optisana 900/114 (to chyba jeden z pierwszych bo jeszcze na starym, drewnianym statywie). W poniedzialek w nocy wsiadlem w pociag i ruszylem odebrac telepa od poprzedniego wlasciciela. Na mejscu okazalo sie, ze telep jest tak ze dwa razy wiekszy niz sie spodziewalem i nie miesci sie do plecaka. Nic to, tubus troche wystawal, statyw w reke i wracam. Udalo mi sie nie sieknac aparatura w zadna sciane czy inna przeszkode. Dotarlem do Warszawki. Odsiedzialem w robocie co musialem i do domu spac.

Wczoraj rozlozylem teleskop na podworku, coby doprowadzic go do stanu zdatnego do pracy przet powrotem dziecka. Udalo mi sie bez wiekszych problemow scentrowac szukacz z tuba i chajda na ksiezyc... Hmm... cosik maly. Taki mniej wiecej jak w mojej starej lunecie turist 30. Moze wymienie okular. Po paru eksperymentach i zabiciu ok. 100 komarow odalo mi sie osiagnac najwieksze powiekszenie z okularem na ktorym napisano 4mm. Fajno. Do teleskopu dostalem pomieta kartke z tabelka informujaca, ze osiagnalem 225X powiekszenie. Jest dobrze, Ksiezyc piekny, dziecko bedzie zachwycone. Ale tu pojawily sie problemy. Do telepa dodano mi jeszcze dwie czarne tulejki. Jedna z napisem 1.5X druga 2X. Po zalozeniu tej 2X i wkreceniu okularu 20mm jest ok. Po zmianie okularu na 12,5 dalej ok. Ale po zmianie na 4mm katastrofa . Nic nie widze! :( I to pierwsze pytanie: Dlaczego? Co robie nie tak? Obok ksiezyca powinien byc wg Starry Night - Jowisz. NNo fakt. Cos jasnego swieci. Po 30 minutach krecenia slimakami (choelrne chmury, cholerne komary cholerny pies!) zlapalem swiecacy punkcik w krzyz szukacza. Zalozylem okular 4mm. I co widze, rozmazana zolta plamke. Cos jest nie tak. Mam! Nie wyjalem filtra ksiezycowego! Po usunieciu filtra i ponownym zamontowaniu okularu 4mm, zagladam. Jasna cholera, ktos mi ukradl Jowisza! A nie, Ziemia mi sie pod nogami kawalek przekrecila. Slimaki w ruch, jest. Ustawiam ostrosc. Jest Pasiasta tarczka w srodku (cos kurde malutka) i dwa punkciki - klejnociki obok, pewnikiem ksiezyce. Po trzech sekundach planeta wyjechala mi poza pole widzenia! Nic to po omacku do slimakow, juz troche wprawy, jest. Ale jak zlapalem za slimaki to cos musialem potracic bo mi obraz dostal drgawek. Dobra uspokoil sie. Ale trwalo to ok 5 sekund wiec planetka znowu mi uciekla. Ja znowu do slimakow, odczekac az telep przestanie sie trzasc, znowu uciekla! Drugie pytanie. Co ja robie nie tak? Jaka jest technika obserwowania? Moze czegos gdzies nie ustawilem, ze mi sie tak ten telep trzesie od kazdego dotkniecia, albo moze trzeba jakos specyficznie pochylic tubus, zeby operacje na slimakach nie powodowaly takich wstrzasow? Oczywiscie uzycie czarnej tulejki z napisem 1.5X lub 2.0X i dowolnego okularu spowodowalo, ze nie widzialem nic. Moze wytrzaslem go za bardzo w czasie transportu PKP? Moze czegos nie zalozylem na miejsce? Moze trzeba go jakos ustawic, skolimowac, czy co tam sie z tym robi? Moze powinienem wyczyscic jakies elementy przed obserwacja (podobno stal przez 4 lata na strychu i nie byl uzywany - chyba prawda bo na tubusie bylo tak ze 2mm kurzu)?

 

Podsumowujac.

 

Ratunku! W sobote dziecko zobaczy swoj nowy teleskop. A wyglada na to, ze poza ksiezycem i od bedy Jowiszem nic przez niego nie zobaczy! Co moge zrobic, zeby doprowadzic te maszynke do jak najwiekszej sprawnosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaz jest prawdopodobnie kijowy :roll: Jezeli mozna tam dokrecic sztywnosc to dokrec, moze pomoze :).

 

PS. Maksymalne uzyteczne powiekszenie to okolo 200x, ale i tak najczesciej bedziesz uzywac do planet 120-160x. i nie ma co wychodzic powyzej.

 

PS2. Nie widzisz nic, bo 4mm/2 = 2mm. 900mm/2 = 450x! Zupelnie bez sensu. To sie nazywa tzw. naciaganie przez producentow niepoinformaowanych klientow :(

 

PS3. Witamy na forum :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Zabawny z Ciebie gość.

 

Tyle mogę Ci mogę doradzić:

a) zanim zaczniesz obserwować, postaraj się ustawić oś rektascencji w kierunku gwiazdy polarnej, wtedy wystarczy, że będziesz kręcił tlyko jedną wajchą zamiast dwoma, tyle, żeby podążać za ruchem gwiazd.

B) nie używaj tych tulejek z napisami 1.5x i 2x. To są soczewki Barlowa, które powodują wydłużenie ogniskowej teleskopu. I tak przy zastosowaniu barlowa 2x i okularu 4mm dostajesz powiększenie 450x, całkowicie absurdalne przy tym sprzęcie. Maksymalne uzyteczne powiększenie dla teleskopu wynosi ~2xD, gdzie D to śr. lustra w mm, a to i tak przy bardzo dobrej optyce. Tak więc 225x to już bardzo dużo dla Twojego Optisana, ale może jeszcze ujdzie, ale przy 450x obraz jest już tak ciemny i rozmyty, że - jak zauważyłeś - nic nie widać. Nie mówiąc już o tym, że w tanich teleskopach soczewki Barlowa są po prostu do d...

c) będzie się trzęsło przy każdym dotknięciu - nie ma siły przy sprzęcie za taką cenę. Są sprzęty, które się nie trzęsą, ale tych byś nie zmieścił w plecaku :wink: Żeby zmniejszyć trzęsienie obrazu możesz po prostu obserwować przy mniejszym powiększeniu.

d) Okulary możesz przeczyścić dmuchawką i delikatnym pędzelkiem, a jeżeli chcesz czyścić lustro, to jest na ten temat wątek w dziale "Sprzęt".

 

Pozdrawiam i powodzenia :D

 

PS Jak będziesz miał jakieś pytania w przyszłości, zadawaj je w dziale "Sprzęt", ale nie "Recenzje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum.

 

Pierwsze modele Optisan'a to zupełny nie wypał i pomyłki ludzi sprowadzających taki sprzęt. Jeżeli masz ten teleskop na drewnianym statywie to jest model oznaczony jako 900114 I z wyciągiem 1" i dość koszmarną głowicą.

 

Szkoda, że dopiero teraz piszesz na forum, a nie przed dokonaniem zakupu.

Masz więc teraz kłopot z którym musisz sobie poradzić

 

Moje rady.

 

1. Nie oczekuj, że to co jest w książkach na zdjęciach będzie widoczne w teleskopie w ten sam sposób.

2. Nie stosuj powiększenia większego od 150 razy., (okulary też masz słabej jakości)

3. Jowisz to w większości przypadków, tylko mała tarcza, dwa pasy i 4 księżyce

 

Całośc proponuje dobrze poczyścić, nasmarować i dokładnie ustawic.

 

Jak nie masz nerwów do tego, sprzedaj na Allegro i kup większą lornetkę, bo za 500 zł, nie da się kupić porządnego sprzętu, a nawet porządnej lornetki !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy znajdzie się nowe, lepsze okularki 1" ? Oto jest pytanie.

 

I faktycznie koniecznie sprawdź kolimację. Na oko można to łatwo zrobić wyjmujac okular i patrząc, czy środek krzyża (tego od lusterka wtórnego) jest widoczny dokładnie na środku zwierciadła. Jeżeli nie, to odkręcasz tylną pokrywkę od teleskopu i kręcąc delikatnie śrubami ustawiasz kolimację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

O kolimacji napisano tu już dziesiątki postów, użyj funkcji szukaj, życzę przyjemnej lektury i witam na pokładzie :salu:

 

Ps. Najpierw przeczytaj, potem kolimuj, nie jak przy zakupie odwrotnie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystkie rady. Wyglada na to, ze dzisiaj po robocie bedzie akcja kolimacja :) hmm... mam nadzieje, ze nie zrobie wiekszego bajzlu w optyce niz jest, bo ze jest, to macie racje. Jak zdjac okular to krzyz lusterka nie jest widoczny po srodku pola widzenia. Myslalem, ze tak ma byc, no wiecie, lajkonik myslal, ze to specjalnie przesuniete, bo patrzy sie z boku wiec moze te fotony maja jakos omijac lustro przy wpadaniu do tubusa itd... :) Jak sknoce do konca, to zaczne jutro szukac kogos z okolic Wa-wy, kto zarobi na ekspresowej kolimacji mojego telepa, przed sobotnim powrotem dziecka. Tylko skond ja mu kase wytrzasne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziekuje Hamal'owi za zalacznik z procedura. Do niniejszego postu dolaczam .pdf z przebiegiem kolimacji mojego telepa. To opis praktyczny. (piszac w/w. dokument nie wiedzialem, ze u. Hamal zalaczyl na niniejszym forum tak dokladny dokument). Byc moze uzupelni pewne aspekty procedury kolimacji.

 

Jeszcze raz wszystkim dziekuje za pomc. Teraz czekamy tylko z dzieckiem na bezchmurne niebo :)

 

--

Hans

 

[ Add: Pon 28 Cze, 2004 ]

Hmm...

 

Jeszcze jedno male pytanko. W opisie mojej amatorskiej kolimacji wspomnialem o efekcie "plamki swiatla" w srodku pola widzenia w czasie obserwacji dziennych (efektu nie obserwuje w nocy). Czy to zjawisko normalne? Jesli nie, to moze ktos wie jak sie go pozbyc? Moze tez ktos bedzie w stanie mi odpowiedziec co je wywoluje?

KOLIMACJA-AMATORSKA.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś widziałem w którymś z postów PDF z kolimacją STAR 900/114 I ale nie wiem dalczego teraz go nie widzę.

 

W stosunku do opisu tam zamieszczonego - ja w podobnym teleskopie zrobiłem wcześniej:

0) Zdemontowałem lustro wtórne, pczy czym w moim telepie lustro wtórne było źle przykręcone do oprawy (zabawnie "latało")!!

0') Zmierzyłem suwmiarką koncentryczność mocowania pająka w tubusie i skorygowałem śrubkami,

0'') Po demontarzu zwierciadła głównego oznaczyłem dosyć dokładnie czrnym punktem ŚRODEK ZWIERCIADŁA GŁOWNEGO.

0''') Zamontowałem lustro główne i zacząłem od sprawdzenia przez otwór pająka (przy zdemontowanym lustrze wtórnym) czy jest prawidłowo ustawione (nie było!). Dokonałem stosownej korekty ustawienia lustra głónego.

1) Po zamontowaniu lustra wtórnego patrząc przez otwór wyciągu najpierw spróbowałem ustawić głębokość lustra wtórnego (jest chyba oczywiste że nie była właściwa) a dopiero potem regulowałem kąt tego lusterka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.