Skocz do zawartości

Eksperymentalne wydłużenie ogniskowej, na przykładzie foto DS:)


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Wpadłem na pomysł, aby podłączyć do EF 200/2.8, telekonwerter o krotności 1.4x. Chciałem ocenić, jak mocno spadnie zdolność rozdzielcza takiego wynalazku :) .

Po wykonaniu testu, okazało się, że TC nie wpływa jakoś znacząco na jakość podanych obrazów, pomijając oczywiście fakt utraty części światła.

Test przeprowadziłem wczoraj, przy temperaturze -6 st, przymykając przysłonę do wartości F4.5.

 

Zdjęcia są oczywiście zaszumione, ponieważ to tylko kilka klatek, ale myślę, że z większą ilością może być nawet ciekawie.

 

Parametry:

M42

Canon 450D mod

EF200/2.8 + TC1.4x

30 min. naświetlania w klatkach od 25 sek, do 180 sek

ISO 1600

 

Galaktyki Wielkiej Niedźwiedzicy

Canon 450D mod

EF200/2.8 + TC1.4x

8 min. w klatkach od kilkunastu sek, do 180 sek

ISO 1600

 

Pozdrawiam

m42_280.jpg

wielki-wóz_280.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to na prawdę dobrze, przynajmniej w wersji internetowej (1500 px) i jest niezłą alternatywą dla znacznie droższego Canona 300/4.

 

Przysłona f/4.5 była wypadkowa dla całego układu (f/3.2 x 1.4) czy tylko dla Canona 200L, co by dałą łaczne światło f/6.3 (f/4.5 x 1.4)?

 

I jaki to tele-konwerter bo jest tego dość sporo na rynku? :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek z przysłoną F6.3, to ja raczej czasu na mrozie bym nie tracił:-) Wartość podałem oczywiście dla całego układu. Widać, że focić można już na max otwartej przysłonie, ale ja jakoś nauczony jestem przymykać:-)

Jeśli chodzi o czasy, to na początku ustawiłem na 4 min, ale przy max powiększeniu gwiazdy nie były idealne. Nie były też mocno zniekształcone, więc myślę, że jakieś 3.5 minuty, to będzie max dla tego zestawu.

TC, to Kenko PRO 300 DG, który jest llekki (waga z obiektywem ok 0.9 kg), dlatego zestaw na uchwycie statywowym jest doskonale wyważony, co jest kluczowe dla AT.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zawsze warto poeksperymentować! Fotki wypadły imponująco.

Ja zamierzam właśnie eksperymentować z astrofotografią przy pomocy lustra SW 150/750 i różnych matryc z aparatów cyfrowych. Chyba kupię taką tubę, ale zastanawiam się nad komą. Wiem, że krótkie ogniskowe dają komę i o ile przy ciemniejszych obiektach nie ma aż takiego problemu to przy jasnych oczywiście robią się "kolorowe jarmarki". Nie mam doświadczenia w tym temacie i tu moje kilka pytań, czy bez korektora, używanie samych filtrów RGB pozwoli uzyskać dobre efekty czy tak czy owak muszę kupić korektor (raczej nie będę bawił się w wizuale, tylko foto)? Czy fotografowanie bez filtrów RGB ale przez Barlowa 2x /2" lub średnie okulary 8-15mm /2" będzie eliminować w jakimś stopniu komę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zawsze warto poeksperymentować! Fotki wypadły imponująco.

Ja zamierzam właśnie eksperymentować z astrofotografią przy pomocy lustra SW 150/750 i różnych matryc z aparatów cyfrowych. Chyba kupię taką tubę, ale zastanawiam się nad komą. Wiem, że krótkie ogniskowe dają komę i o ile przy ciemniejszych obiektach nie ma aż takiego problemu to przy jasnych oczywiście robią się "kolorowe jarmarki". Nie mam doświadczenia w tym temacie i tu moje kilka pytań, czy bez korektora, używanie samych filtrów RGB pozwoli uzyskać dobre efekty czy tak czy owak muszę kupić korektor (raczej nie będę bawił się w wizuale, tylko foto)? Czy fotografowanie bez filtrów RGB ale przez Barlowa 2x /2" lub średnie okulary 8-15mm /2" będzie eliminować w jakimś stopniu komę?

 

Co do komy, niezależnie od obiektu - zawsze widać komę na gwiazdkach.

 

Ale od początku,

Pamiętaj, im prościej tym lepiej.

Używanie dodatkowych elementów w torze optycznym, (oczywiście poza tymi wymaganymi) czyt. barlow, okular. to tylko dodatkowe problemy.

 

Oczywiście możesz poeksperymentować. Daje to kupę radochy. A nuż coś nowego odkryjesz :D

 

Generalnie, jeśli nie spróbujesz to się nie dowiesz.

Jak rozumiem będziesz używał cyfrówek - to pamiętaj że tam już są filtry. (Fitry RGB tylko z mono matrycą)

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze pytanie, bo nie daje mi to spokoju. Dlaczego na jednym ze zdjęć (M42) gwiazdy w prawym górnym rogu są takie zniekształcone. Oba zdjęcia wykonane zostały w tę samą noc, z identycznymi ustawieniami, a tylko na jednym z nich występuje ta degradacja. Pamiętam, że po zmianie kadru na M42, postanowiłem poprawić ostrość...Czy mogło to wpłynąć aż tak bardzo na jakość wizualną zdjęcia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.