Skocz do zawartości

Dwużyłowy przewód sylikonowy


JacekE

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z szanownych forumowiczów może napisać jakie parametry powinien mieć dwużyłowy kabelek w otulinie sylikonowej, który zasili bez zbytnich oporów setup do foto ??

 

Chodzi mi o zrobienie sobie wiązki kabelków, w których będzie sobie ,,płynął" prądzik 12V i zasilał - montaż, kamerkę, grzałki, HUBA itd.

Chcę zastąpić takie zwykłe jak idą od zasilaczy (ja akurat mam jeden zasilacz z rozdziałką ale tak dla lepszego zobrazowania o co mi chodzi chodzi).

 

Zastąpić chcę zwykłe bo strasznie sztywnieją wraz ze spadkiem temperatury otoczenia - a wystarczy, ze ręce sztywne embarrassed.gif

Zapodajcie coś nie za grubego - nie za cienkiego - jak w sam raz wink.png Ni cholery się nie znam na przekrojach - te od zasilaczy mają tak na oko około 1mm grubości ??

 

Takie cuś znalazłem ale to chyba za grube huh.gifhttp://harvia.pl/sklep-internetowy/przewod-5x25mm2-kopia/

Ewentualnie wskazanie miejsca zakupu na metry smile.png

Zapewne nie tylko mnie się taka informacja przyda, ale wszystkim tym, którzy poza obserwatorium działają smile.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ! Dziękuje - to już wiem :-) a czy ten, to znaczy takiej konstrukcji będzie spełniał założenie ,,niesztywniecia" ?? czy to jakiś specjalny sylikon ???

http://harvia.pl/sklep-internetowy/przewod-5x25mm2-kopia/

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zasilania dwóch grzałek (3 i 6W), montażu i kamerki kupiłem ten kabelek:

http://www.conrad.pl/Przew%C3%B3d-silikonowy-dwu%C5%BCy%C5%82owy-LappKabel-SiL-(N)2GFAZ,-O-2,4-x-5-mm,-2x0,75-mm2,-czarny.htm?websale8=conrad&pi=606729

 

Przyznaję, żem prądów nie liczył - skusiła mnie przystępna cena - ale widzę z Sumasowej tabelki, że ten przekrój, przy moich poborach prądu, w zupełności wystarczy.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem ten temat na jesieni robiąc astropudełko. Do astrowalizki jest podłączony na silikonowym kablu długości 2m.

Uznałem że 1 kwadrat to za mało a 2 to za dużo. Ostatecznie dałem półtora.

Razem w jednej wiązce do astropudełka idą 1x12v, 1xUSB, 1x5V, 1x zmienne VDC do grzałek. Z tego tylko USB nie jest w silikonie. Jak kiedyś upoluje silikonowy kabel USB to też wymienię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sugerujcie się tamtą tabelką, bo ona tylko mówi jaka jest potrzebna grubość dla bezpieczeństwa żeby kabel się nie spalił a wam potrzeba grubość taka, żeby spadek napięcia wywołany oporem kabla nie powodował problemów z działaniem sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ! Dziękuje - to już wiem :-) a czy ten, to znaczy takiej konstrukcji będzie spełniał założenie ,,niesztywniecia" ?? czy to jakiś specjalny sylikon ???

http://harvia.pl/sklep-internetowy/przewod-5x25mm2-kopia/

Mam podobny, ale jako że będzie głównym kablem zasilającym powerboxa, to przekrój żył jest 2,5mm kwadrat + to co napisał wessel.

Pav1007 używa takiego kabla i nie skarżył się na sztywnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sugerujcie się tamtą tabelką, bo ona tylko mówi jaka jest potrzebna grubość dla bezpieczeństwa żeby kabel się nie spalił a wam potrzeba grubość taka, żeby spadek napięcia wywołany oporem kabla nie powodował problemów z działaniem sprzętu.

 

oj nie strasz, nie, żeby się nie spalił, ale żeby nie temperatura żyły nie przekroczyła 70°C, a jaki będzie spadek napięcia na kablu długości metra i prądzie rzędu paru amper - 0,01V?

zresztą ta tabelka jest obliczona dla temperatury otoczenia +25°C

a po to chcemy mieć kable silikonowe, żeby nie pękały na mrozie, tak więc można śmiało założyć, że długotrwały maksymalny prąd w niskich temperaturach będzie znacznie wyższy niż ten podany w tabelce, albo, że spadek napięcia będzie jeszcze niższy.

zresztą nie jestem elektrykiem, nie znam się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skorzystanie z tabelki może być okej, bo widać po wielkości prądów że odnosi się ona trochę poważniejszych instalacji niż zasilanie montażu i grzałki, więc zawsze zmieścimy sie w najcieńszym kabelku i to z zapasem.

 

ale gdyby ktoś chciał naprawdę tym sposobem określić bezpieczny przekrój kabla i zastosować właśnie taki "na styk" bez zapasu to się zdziwi, bo skoro kryterium bezpieczeństwa jest temperatura to oczywiście na kablu wystąpi zauważalny spadek napięcia, inaczej nie wydzielałaby się na nim moc ogrzewająca kabel. przecież tak działają grzałki.

 

jaki naprawdę jest minimalny potrzebny przekrój można dowiedzieć sie z innej tabelki którą znalazłem tutaj, bo też nie jestem elektrykiem

spadek_napiecia.jpg

w tabelce spadek napięcia jest już w przeliczeniu na 2 żyły "tam i z powrotem" i na 100 metrow kabla. bardzo żałuję ale nie znalazłem tabelki z normalnymi przekrojami, są tylko amerykańskie :P dlatego nie ma 0,75mm i trzeba patrzeć na najbliższe podobne wartości. widać jaki zapas daje 0,75 i widać że zależnie od prądu nawet cieńszy może być okej, ale widać też że gdyby potraktować poważnie graniczny prąd 9A to metr od akumulatora będzie już spadek około 0,5V (dwie żyły), na dwóch metrach 1V, itd...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.