Skocz do zawartości

Ślizgający się wyciąg GSO


rozwell

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, macie jakieś pomysły na ślizgający się wyciąg GSO przy niskich temperaturach? Normalnie masakra założyć Scoposa 30 mm i nie da rady rególować ostrości mikroruchami ani bez mikro, tak samo było z lżejszymi okularkami. Jak później zobaczyłem że nawet bez szkiełek sam nie chce się wysuwać to już mi ręce opadły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A regulowałeś docisk wyciągu śrubką? Są dwie śrubki jedna reguluje docisk, jak jest poluzowana to nawet na pusto wyciąg nie będzie pracował. A druga służy do blokowania wyciągu w danym położeniu.

 

Tak kręciłem tymi śrubkami nawet dociskałem oś tą mała śróbką na śróbokręt krzyzakowy, kolega miał obok syntę 8" z takim samym wyciągiem i miał ten sam problem, dokręcał śróbokrętem i pękła taka plastikowa osłonka pod tą śróbką nic to nie pomagało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia z kilkoma takimi wyciągami GSO i niestety każdy się ślizgał. Musisz precyzyjnie wyregulować śrubą docisk osi do łoża. Ewentualnie możesz spróbować odtłuścić łoże i oś jeśli czujesz, że tego wymagają.

 

Ale żeby się ślizgał bez obciążenia to dziwne. Musisz poeksperymentować z dociskiem. Wyciągi Synty nie mają tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się w moim poprzednim telepie wyciąg chodził w każdych temp. a w tym GSO postał troszkę na mrozie chyba ponad godzine i już problemy. Będę próbował rozebrać go i odtłuścić. Przy czym tak sobie też myślę... że może to też zależeć od warunków w końcu była lekka mgiełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warunki nie powinny mieć aż tak dużego wpływu. U mnie pracował w różnych warunkach i przy mgle i przy -20, w wyciągu było 1-1,5kg akcesoriów i nigdy problemu nie miałem. A regulowałem tylko śrubką od docisku a po ustawieniu ostrości blokowałem drugą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to taki wyciąg

GSO.jpg

To po 16 zamieszczę Ci krok po kroku etap konserwacji i regulacji takiego wyciągu. Gwarantuję, że po tych zabiegach (bardzo prostych) wyciąg nie tylko sam ale i z ciężkimi okularami będzie trzymał nawet w zenicie i w każdej temperaturze.

Używałem takiego 5 lat (tylko do SCT) i nigdy nie było problemu :-)

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wyciągi są czasem dość niedbale skręcane i niewyregulowane jak należy. Kilka miesięcy temu kupiłem na wymianę do refraktora wyciąg GSO na łożysku liniowym. Gdy przyszedł chodził nierówno. Po rozkręceniu okazało się że przekładnia była zbyt mocno skręcona ( wystarczyło popuścić o ułamek obrotu ), a wewnątrz niej były wiórki metalu i w ogóle nie było żadnego smaru. Mimo że jest to przekładnia cierna jakieś smarowanie musi tam być bo bieżnia po której toczą się kulki wewnątrz przekładni nie jest idealnie obrobiona. Na sucho mocno było czuć nierówności przy każdym obrocie. Siłę docisku nakrętki skręcającej przekładnie należy sobie dopasować indywidualnie metodą prób i błędów ;) Nie może być ani za luźno ani za mocno dokręcona. Po tej regulacji wyciąg pracuje jak należy w każdej temperaturze i nawet Scopos nie sprawia problemu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.