Skocz do zawartości

Problemy młodego astronoma


Inceptos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Otóż całkiem niedawno zakupiłem swój pierwszy teleskop- Syntę 10". Korzystałem dotychczas z okularów kitowych, ale nie dały mi one zbytniej satysfakcji. Mam także problem z ustawianiem teleskopu na konkretny cel korzystając z danych z Stellarium(w azymucie). Obserwując np. Jowisza widzę tylko dużą kropkę. Wiedziałem, że nie ma co liczyć na obrazki z Hubble`a, ale jednak myślałem, że będzie coś więcej niż tylko to. Dodam może, że okulary to 25mm i 10mm. Chciałbym wiedzieć, czy dokupić nowe okulary i do tego może soczewkę Barlowa i jakie będą tego efekty przy obserwacji planet.

Chciałbym także poznać jakiś sposób na odszukiwanie konkretnych obiektów np. galaktyk, mgławic.

Pozdrawiam i liczę na wyrozumiałość,

Inceptos

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, chyba wszyscy początkujący mają takie problemy. Przede wszystkim sprawdź kolimację teleskopu. Nawet kitowe okulary powinny Ci w dobrych warunkach pokazać co nieco. Kolega Hamal napisał bardzo dobry poradnik o tym jak wykonać prosty ale skuteczny kolimator i jak za jego pomocą przeprowadzić kolimację: http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

 

Warto też jest wybrać się na wspólne obserwacje z bardziej doświadczonymi osobami, gdzie na pewno zdobędziesz podstawową wiedzę.Sprawdź czy w Twojej okolicy jest ktoś taki i po prostu się z nim umów na najbliższe obserwacje. Tu może przydać Ci się nasza mapa: http://astropolis.pl/membermap/

 

Wracając do okularów, to tak jak mówiłem, podstawowe, załączone do zestawu okulary powinny umożliwić Ci prowadzenie obserwacji. Ale jeśli zależy Ci na uzyskaniu lepszej jakości obrazów to inwestycja w lepsze okulary, filtry i soczewkę Barlowa jest niezbędna. Zajrzyj czasem na naszą giełdę gdzie za niewielkie pieniądze możesz zakupić porządne szkła.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym także poznać jakiś sposób na odszukiwanie konkretnych obiektów np. galaktyk, mgławic.

Pozdrawiam i liczę na wyrozumiałość,

Porządny atlas nieba (papierowy, z dokładnym odwzorowaniem pozycji gwiazd) i metoda "skakania po gwiazdach" - namierzasz najpierw szukaczem gwiazdę (układ) co do których masz pewność, że "to na pewno te" :) w pobliżu wybranego obiektu. Potem używając okularu o dłuższej ogniskowej (25mm) oraz atlasu (czerwona lampka niezbędna) skaczesz po gwiazdach do wybranego obiektu.

 

Stellarium daje tylko ogólny obraz nieba, nie kierowałbym się nim przy dochodzeniu do obiektu po gwiazdach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupiłeś nowy tzn. prosto ze sklepu to na pewno jest rozkolimowany. Nie bój się kolimacji. Wydaje mi się że lustra są specjalnie tak skręcone do transportu(?). Kilkanaście minut za pierwszym razem i teleskop pięknie działa. ;)

 

Czy masz ten sam problem co w sierpniu zaraz po zakupie?

Jeżeli tak to znaczy, że coś źle składasz.

Edytowane przez DuRuS
:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać, nic ująć do tego co napisali koledzy wcześniej. Musisz uzbroić się w cierpliwość i wykorzystywać każdą godzinę czystego nieba. Na początek nie musisz od razu polować na galaktyki czy mgławice (nierzadko to są bardzo "wymagające" obiekty), proponuję zaczynać od czegoś łatwiejszego, np. gromad. Teraz są na niebie szczególnie piękne, np. w Woźnicy, Raku. . .

Praktyka czyni mistrzem - w każdej dziedzinie.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz fajny atlas w pl dla w miarę początkującego http://www.astrojawil.pl/atlas_28_map_cz_b.htm

Z biegiem czasu zacznie Ci brakować większej skali magnitudo ale teraz powinien być dobry.

Do co widoku Jowisza w zestawowym 10mm musisz widzieć ostrego Jowisza z dwoma pasami. Masz ostry obraz? Jak nie to może za dużo przejściówek w wyciągu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cześć :)

 

Uzyskujesz w ogóle ostry obraz w swoim teleskopie? Być może założyłeś dwie przedłużki i przez to obraz jest nieostry :) Problem bardzo wielu początkujących, sam też tak zrobiłem i zajęło mi dobrą godzinę wymyślenie co jest nie tak :D W moim dobsonie 8" Jowisz jest ostry, widać wyraźnie dwa pasy i jeden mniejszy, zaleznie od seeingu. Także korzystam z kitowców z zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.