Skocz do zawartości

Ogniskowa 32mm-czy warto mieć?


Swarogan

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad sensem zakupu okularka o ogniskowej w okolicach 32mm (1,25") za cenę do 700zł. Mam pytanie do użytkowników takiego cacka czy czesto go uzywają w porównaniu z innymi okularami. Licze też na opinie użytkowników o okularach: TeleVue Plossl 32mm, Baader Hyperion 31mm, Meade Seria 4000 Plossl 32mm, Celestron Omni 32mm, względnie innych, które warto mieć. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, do jakiego teleskopu miałby być ten okular ? Przecież to podstawowa sprawa (ognisko obiektywu)

 

Ups , zostałem wyprzedzony. A ta redukcja w Asferyku to rzeczywiście nieporozumienie, szkoda pola 72 st bodajże...

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tylko jeden okular w rozmiarze 2" to wyciągasz go z całą redukcją 2". Ja tak przynajmniej robię że Scoposa używam jako szukacza mniejszych obiektów i gdy znajdę i wycentruję to zakładam inny okular np 15 mm który też mam wyciągnięty z redukcją 1,25-2"

 

P.S. Warto mieć okular o ogniskowej ok 30 mm i koniecznie z szerokim polem.

Edytowane przez jakub880
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie kumam... Właśnie jeśli chcesz okular z oprawą 1,25 cala, to musisz dać "reduktorek". Ale wtedy ograniczasz sobie wybór pola własnego okularu do małych wielkości. Okular z najdłuższą ogniskową, polem własnym 68 st. i w oprawie 1,25" - to Panoptic 24mm

 

Piotrkusiu dał Ci rozsądną uwagę. Masz wtedy szersze pole w okolicach 2 st. A w asferyku 31mm tej redukcji na 1,25" nie musisz wogóle stosować; nonsens - jeśli się ma wyciąg 2"

( poprawiłem, po jednoznacznej wypowiedzi Hamala niżej, bo poprzednia to było zbyteczne ble, ble...:) )

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po waszych radach i własnych przemyśleniach zdecydowałem się jenak na okular w oprawie 2" by nie zawężać sobie pola widzenia. Mam 2 kandydatów: Celestron Ultima LX 32mm i Baader Hyperion 31mm.Teoretycznie prezentują się podobnie-70-72 st., ER 16-18mm, cena 509-599zł. Liczę na wasze opinie. Który lepszy? :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czesko-słowackim forum cały wątek o wyborze między tymi okularami. Głosy podzielone, ale nie aż tak bardzo. Znacznie przeważa Hyperion. Głównie ze względu na jego wagę, bo obrazy podobno porównywalne. Ktoś nawet napisał, że przy użyciu Ultimy warto dać sobie jakiś przeciwciężar, szczególnie przy niskich elewacjach. By nie wyciskać potu na pokrętłach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z SWA masz ładne pole 1,4°, źrenicę 4mm i powiększenie 50x. Na pewno nieco stracisz na kontraście. Może lepiej pomyśleć o dobrym okularze ok. 13-14 mm. On będzie wykorzystywany dużo częściej niż 31mm. I będziesz mógł ominąć szkło barlowa (24mm+barlow). Piszę tak z własnego doświadczenia, ale w sumie dobry 31mm nie jest zły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.