Skocz do zawartości

GSO SuperView 20mm i 15mm


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Utworzyłem ten wątek, ponieważ jestem pod ogromnym wrażeniem okularów: GSO SuperView 20mm i 15mm WideView Four Elements. Uważam, że jak trafi się bardzo dobry produkt i jeszcze w dobrej cenie, to warto o nim napisać osobno, parę słów.

 

Może najpierw od początku. Miałem już bardzo dużo okularów ( oczywiście nie wszystkie modele ;)), jednak rozeznanie mam i wiem jaką jakość mają te drogie, te średnio drogie i te najtańsze.

Zawsze nie potrafiłem długo utrzymać okular dla siebie, ciągle mi coś w nim nie odpowiadało i sprzedawałem. Jednak ostatnio poczułem potrzebę kupienia chociaż jednego do SCT 9.25. Ciągle tylko avikowałem a wizual odrzuciłem na bok. Po naradzie z Rikiem zdecydowałem się na zakup GSO SuperView 20mm. Zrobił na mnie tak wielkie wrażenie, że dokupiłem 15 mm. Szkoda, że nie ma 10 mm, to byłby super zestaw okularów do SCT.

 

Trochę danych producenta:

 

Parametry techniczne

• Ogniskowa: 15 mm • Pole widzenia: 70° • Układ optyczny: okular Erfla • Warstwy: MC • Odległość źrenicy wyjściowej: 13 mm • Gwint filtrowy: 1,25" • Średnica oprawy: 1,25" • Waga: 110 g

• Ogniskowa: 20 mm • Pole widzenia: 70° • Układ optyczny: okular Erfla • Warstwy: MC • Odległość źrenicy wyjściowej: 20 mm • Gwint filtrowy: 1,25" • Średnica oprawy: 1,25" • Waga: 177 g

 

 

Uważam, że wszystkie dane są zgodne z opisem. Dla mnie bardzo ważne, przy obserwacjach, są trzy rzeczy: wygodna odległość oka od okularu, brak konieczności idealnego patrzenia osiowego oraz minimalne zabarwienie fioletem. Te okulary spełniają te potrzeby idealnie. Wykonane są bardzo dobrze, kompletnie nie ma się do czego przyczepić! Za każdy zapłaciłem 139 zł. Wcale nie uważam, że 139 zł to dla mnie jakaś drobna sumka. Lecz mam w pamięci okulary o wiele droższe i one nie spełniły moich wymagań! GSO SuperView są w pełni parafokalne! Idealnie współpracują z Powermate 2,5X.

Nie wiem jak one spisują się w jaśniejszych teleskopach, jednak uważam, że do SCT, jak dla mnie, są idealne.

Chcę zaznaczyć, że to nie jest żadna reklama z mojej strony. GSO nic mi nie zapłaciło ;). Po prostu zrobili świetną serię okularów. Są sprzedawane również pod innymi nazwami, jednak są już droższe, o kilkadziesiąt zł.

 

Na koniec fotka.

 

SuperView.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od kilku lat używam Erfli 20 mm i 32 mm

to znakomite okulary do teleskopów ciemniejszych od f/6,5. W jaśniejszych teleskopach uwidacznia się ich słaba korekcja astygmatyzmu

w moim Newtonie f/6,3 gwiazdy rozjeżdżają się tuż przy samej diafragmie. W f/5 jest już katastrofa w większej części pola

mała ilość szkła powoduje, że bardzo dobrze sprawdzają się w obserwacjach planetarnych i DSO

duże pole widzenia i klarowność obrazu zbliżona do znacznie droższych okularów

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam GSO 30mm nawet w F/4.5. Fajny jasny okular, może nieco słabo kontrastowy i oczywiście rozjeżdża się w tak jasnym sprzęcie ale jakoś mi to zbytnio nie przeszkadza. Lubię erfle ale te dłuższe, te krótkie maja niestety słaby ER.

 

*Wojtek* - jeśli szukasz czegoś 10mm to spróbuj tego od ES-a: http://www.explorescientific.de/Okulare/Explore-Scientific-70-Okular-10mm-1-25-mP.html

Niestety wychodzi drożej o 100zł :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Okularki tej serii są dobre. Sam używam 15 mm w Syncie 8 chyba od czerwca 2012 roku. Nawet w jaśniejszych teleskopach nie ma tragedii np. w LB 10". Może pole widzenia jest trochę mniejsze niż deklarowane (wg mnie 66*) ale i tak te okularki są świetne biorąc pod uwagę cenę / jakość i mogą być porównywane z okularami z wyższej półki.

Edytowane przez jakub880
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przetestowałem 15mm + PM2,5X, jak to jest z ostrością od krawędzi do krawędzi. Na test wybrałem Marsa, Gwiazdy mnie nie interesują. Na brzegach nie zauważyłem jakiegoś, znaczącego dla oczu, spadku ostrości, który mógłby przeszkadzać. Oczywiście Planety i tak się trzyma na środku pola. Jednak bardzo mnie to ciekawiło. Oczywiście na środku obraz bardzo ostry. Jeżeli procentowo miałbym określić różnice ostrości, środek a krawędź, to różnica może 4%. Zaznaczam, że obserwację prowadziłem z SCT 9.25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam też się rozglądam za tym okularem, używek raczej nie trafię pozostaje nowy, niestety mój teleskop jest wyposażony tylko w kitowego Kellnerka 10mm więc chciałbym coś pośredniego. Planuje w późniejszym terminie GSO SV 30 mm na 2" ale to za jakiś czas teraz mam inne wydatki, pytanie w związku z tym czy szukać 15 mm czy raczej skupic się na 20tce? co bardziej nada się do mgławic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.