Skocz do zawartości

pierwsza kamera z KAF 3200


ryszardo

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o radę. Potrzebuję wybrać pierwszą dla mnie kamerkę - więc w rozsądnej cenie. Pracować będzie docelowo z astrografem 20" f/3,8. Myślę o jakiejś z KAF-3200, mono. Chciałbym wybrać z pośród ATiK, Qhy lub ( jeśli różnica jakości warta dopłaty) SBIG. Mój wybór na dzisiaj to QHY-9 , ale bardzo zależy mi na Waszych opiniach. Z góry dziekuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, wszystko mi się chrzani, trzeci miesiąc leże na dechach bez ruchu ( kręgosłup) i żeby cokolwiek napisać to jest straszny problem. Więc wybaczcie. Na dodatek zażywam jakieś opiaty przeciwbólowe - nie to, żebym się tłumaczył i w ogóle dziekuję, że przy tych bzdurach, które wypisuję chcecie coś napisać...Sprzęt się kisi, wiosenne niebo ucieka, no kicha totalna. Spróbuję to jakoś ogarnąć jeszcze...

Pomyliłem matryce 3200 z 8300 - chodzi mi o kamery z 8300 mono poza FLI. Mam wrażenie, że 8300 jest bardziej budżetowa? i czy ta matryca wymaga migawki mechanicznej?.

Rano jeszcze spróbuję coś poczytać.

Hej!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwią mnie wasze sugestie. Do teleskopu 20" z ogniskową 2 m polecacie kamerę z pikselem 5,4 mikrona? Nikt nie zwrócił na to uwagi?

Już lepiej rozważyć w tym wypadku KAI 4020.

KAF 3200 ma pixel 6.8 mikrona, osobiście sugerowałem się tą matrycą. KAI 4022 wydaje się być optymalny, na 2 metrach ogniskowej skala wyjdzie 0.8"/px i nie jest jeszcze tak drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam obawy ze 20" w polskich warunkach może być zbyt dużym wyzwaniem :(

Właśnie nabyłem kaf3200, ale ja mam f/8. Odradzam do takiej pozeracza fotonów. Bloomy bedą się rozlewać jak oszalałe.

Zrobiłbym próby czy ccd z takim lustrem wogole zda egzamin.....

Z jakiego materiału jest lustro ? Jakiej grubości ? Jaki będzie czas studzienka optyki ? Jakie wykonanie tubusa ?

 

Znam jednego poważnego amatora astronomii, który robił próby z ccd 20" f/4.5..... Z rożnych przyczyn się wycofał.

 

Osobiście mam nadzieje ze Ci się uda !

 

Powodzenia !

 

Pozdr

Pawel

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z "tanich" kamer tylko właśnie ten KAI4020 jest racjonalny do ogniskowych =>1,8 m. Fajnie też będzie działać wszystko, co ma rozmiar piksela 9um, ale cena już wyższa.

Czyli np. ATIK 4000? - w sumie o tej kamerze tez myslałem...

 

Niestety mam obawy ze 20" w polskich warunkach może być zbyt dużym wyzwaniem :(

Właśnie nabyłem kaf3200, ale ja mam f/8. Odradzam do takiej pozeracza fotonów. Bloomy bedą się rozlewać jak oszalałe.

Zrobiłbym próby czy ccd z takim lustrem wogole zda egzamin.....

Z jakiego materiału jest lustro ? Jakiej grubości ? Jaki będzie czas studzienka optyki ? Jakie wykonanie tubusa ?

 

Znam jednego poważnego amatora astronomii, który robił próby z ccd 20" f/4.5..... Z rożnych przyczyn się wycofał.

 

Osobiście mam nadzieje ze Ci się uda !

 

Powodzenia !

 

Pozdr

Pawel

 

Dzięki!

 

Chyba pamietam te próby o których piszesz - czy to te z optyką po Twojej słynnej 50 tce?. Dlatego staram sie zmieścić poniżej 2m ogniska. W tej chwili mam przygotowany do zamocowania na montaz astrograf w którym wykorzystałem optyke 16" SW. PO próbach z ta optyką zdecyduję co dalej. Myslałem o optyce krajowej, ale wnioski Hamala w watku o lustrach troche mnie zaniepokoiły...

Pozdrawiam

Ryszard

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bałbym sie wykonania lustra przez Pana z Wrocławia ! Zadbałbym jednak o dobre szkło.... Minimum to pyrex lub suprax,a najlepiej zerodur albo kwarc.

Mechanika do czegoś takiego, to też duże wyzwanie :) Kiedys też mi się marzył astrofgraf 50 cm f/3 :) Zastanawiałem się nad zamowieniem optyki w:

http://www.nicholoptical.co.uk/

 

Może kiedyś wrócę do tego pomysłu :) Czekam z niecierpliwością na Twoje testy !

 

Pozdro

Paweł

 

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanika tak bardzo mnie nie martwi. Mam duży zapas w udźwigu montazu, więc konstruując OTA nie muszę bardzo kombinować na lekkości konstrukcji. Jesienne testy pokazały, że mogę uzyskiwać 10 min klatki bez guidingu przy ogniskowej 1500mm.

Oczywicie myslałem o optyce "Pana z Wrocławia" :). Nie wiem, kiedy teraz bedę mógł wrócic do pracy. Spodziewam się, że dopiero w lipcu - teraz caly czas rehabilitacja, niestety. Więc pierwsze testy z 16" pewnie dopiero wtedy.

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.