Skocz do zawartości

Teleskop do robienia zdjęć dla początkującego.


Maksst

Rekomendowane odpowiedzi

W guidingu chodzi o to, że druga kamera sprawdza, o ile gwiazda się przesunęła w stosunku do pozycji zadanej i jest obliczana poprawka, która jest wysyłana do montażu (zazwyczaj raz na ok. 3 sekundy, ale jest to parametr, który samemu można ustawiać). Montaż może mieć co najwyżej umożliwioną obsługę guidingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym maleńkim refraktorem dasz radę wykonywać już przyzwoite zdjęcia bez guidingu, bo EQ6 wyciągnie z nim pewnie ze 2 min nieporuszone na spokojnie. Ale aby uzyskać więcej guiding jest już niezbędny. Możesz jednak na spokojnie oswoić się z montażem i teleskopem, a guiding dokupić po ich opanowaniu. Sam w sobie montaż też podąża za gwiazdami, ale robi to mało dokładnie stąd potrzeba guidingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak dobrze to nie ma :). Dargeo, z tym guidingiem to ostro mnie pocieszasz, niedługo też będę z tym walczył.

 

Nie martw się :) ja po prostu miałem uszkodzoną kamerę i nim do tego doszedłem to minęły 3 miesiące. Na nowej kamerce Oriona poszło jak z bicza strzelił :) a uruchomienie gaidingu to dosłownie 2 min.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety obiektywy mam tylko portretowe i macro...

 

To dobrze, Jeden i drugi nada się do astro o ile nie ma problemów z aberracją chromatyczną i komą. Masz lustrzankę z cropem więc koma będzie nieco mniejszym problemem, jeśli to są obiektywy pelnoklatkowe.

Szeroki kadr Mlecznej Drogi, który podlinkowałem, robiłem obiektywem makro o ogniskowej 100mm. Nie rezygnuj z krótkich ogniskowych, bo dają masę radochy i mało frustracji. Ustawiasz na polarną, ustawiasz kadr, ustawiasz ostrość, programujesz na pilocie lub laptopie serię ekspozycji i jedziesz z koksem. To naprawdę lepszy sposób sprawdzenia, czy hobby Cię wciągnie, bo ten zestaw czynności i tak wygeneruje trochę problemów (z ustawieniem polarnej, z wyważeniem montażu, ze stackowaniem i obróbką). Jak to opanujesz i będziesz chciał więcej, to znak, że determinacji wystarczy, by przebrnąć przez guiding. Jak będziesz miał szczęście, to pójdzie w miarę gładko, ale takich to niewielu było. Zwykle człowiek łysieje, zanim to cholerstwo opanuje. Mi się jeszcze nie udało (a już łysy jestem) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, mam taki obiektyw do macro: Tamron SP AF90mm f/2.8 Macro 1:1 (wiem, że lustrzanka jest półklatkowa, ale wolałem kupic obiektyw od razu do pełnej klatki jakbym zmieniał na coś innego w przyszłości)

 

Okej, zastosuję się pod radę :D

 

Jak się już na coś zdecyduję i coś zakupię, to dam znać.

 

Dzięki wszystkim jeszcze raz za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Twój Tamron to jeden z tych modeli to bardzo dobrze wróży, bo z tych testów wynika, że w kwestii komy i astygmatyzmu jest bardzo dobrze skorygowany. A to oznacza, że będziesz mógł robić fotki na pełnej dziurze.

 

Problemem może natomiast być Twoja lustrzanka. Niestety, nie ma możliwości, aby wyłączyć w niej odejmowanie ciemnej klatki. Dodatkowo zdaje się RAWy są dodatkowo odszumiane, co dobrze nie wróży. Zresztą, możesz o tym poczytać w tym teście w sekcji 'Darki'.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.