Skocz do zawartości

Cholerny meridian flip


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wessel

Według tego co Loki narysował RA po flipie zmienia się o 6 godzin ..... :) po flipie kąt połoźenia osi DEC się nie zmienia, flip polega na zamianie połoźenia teleskopu i przeciwciężaru.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już wiem o co chodzi. Łukasz i Maciek mają rację. Flip wymaga obrotu o 180 stopni, a ja na rysunku obracam o 90 st.

Teraz już kumam. Moje złe myślenie wynika z faktu, że w sumie nigdy nie robiłem flipa. Teraz już czaję. Prawidłowy rysunek będzie wyglądał tak:

 

Flip2.JPG

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot i korzyść dla mnie (czyli debila). Teraz może skorzystam z flipa. Trochę szkoda czasu, bo TAK nie jest rekordzistą, jeśli chodzi o prędkość przestawiania montażu, ale przypuszczam, że ustawi dokładnie ten sam kadr. Muszę w domu zmierzyć ile to trwa i czy warto.

 

Maciek, a czy Ty masz ustawione wartości graniczne dla montażu w sterowniku temmy? Jeśli masz, powiedz co tam wpisać. Wiem, że to też od tuby zależy, ale moje "tuby" krótkie, a bardziej chodzi mi o nogi montażu.

Już raz mi się sprzęt oparł o statyw i nie chciałbym tego powtórzyć, bo zaś sobie silniki zrujnuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz matrycę w położeniu WE( dłuższa oś) to po flipie będzie obrócona o 180 stopni a nie o 90 :). I dlatego nie kumam problemu flipa - w zasadzie jedynym ograniczeniem jest konieczność stosowania równych kątów położenia kamery tzn. 0 stopni - landscape lub 90 stopni-portret. Są one zachowane po flipie bez użycia rotatora

Jesteś pewny, że to "działa" tylko dla równych kątów? Z tego, co sobie wyobraziłem, to powinno być dobrze dla każdej pozycji. W zasadzie kamerę orientuję na oko i nie zauważyłem, żeby zdjęcie po flipie było inaczej obrócone, niż o 180st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla równych kątów działa. Niestety nie mam tak bujnej wyobraźni jak Ty :D

Moja wyobraźnia też wymięka przy czymś takim :)

Więc żeby się upewnić wziąłem w łapy montaż i zacząłem kręcić "na sucho". I jeśli się nie pomyliłem, to wydaje mi się, że obraz zawsze się obraca poprawnie, niezależnie od kąta.

 

A tak jeszcze przy okazji zapytam, czy nie było w Maximie czasem takiej opcji, żeby automatycznie obracał zdjęcia po flipie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Musiałbym sprawdzić . Robię alignację w Pixie i nigdy nie było mi to potrzebne bo Pixowi to obojętne.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do tematu jakie są wytyczne, obliczenia, wymagania co do montażu odnośnie projektowanie piera, który zapobiega kolizji teleskopu z pierem poczas meridian flip. Może jest jakiś artykuł na sieci lub grafika etc?. Sam dużo nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę coś dodać z własnej praktyki.

1) Po flipie zawsze jest zdjęcie (kard) odwrócone o 180 stopni. Niezależnie od kąta włożenia kamery. Takie są prawa mechaniki tego typu montaży.

2) Nie zalecam wymuszania na maximie sztucznego obrotu kadru (rotacja 180 lub flip zdjęcia). A to dlatego że wtedy rozjedzie się kalibracja z darkami (pixele klatki i darka (zwłaszcza hot pixele) nie trafią na siebie). Kiedyś się na to nadziałem... Można sobie z tym poradzić na różne sposoby, ale nie ma to sensu gdyż

3) Najlepiej po flipie nie robić z klatką nic. To że jest kadr obrócony o 180 stopni nie ma znaczenia przy składaniu. Maxim sobie z tym dobrze radzi. Potrafi rozpoznać obrót i składa poprawnie. Można też (jak ktoś nie wierzy automatom) zastosować metodę alignacji ręcznej na 2 gwiazdy (tak jak to kiedyś pokazywał Jesion w swoim tutorialu) i wtedy również składanie jest poprawne.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.