Skocz do zawartości

Średnica tuby.


Mea84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jako, że z ojczulkiem jesteśmy w trakcie budowy naszego teleskopu ATM, mam kilka pytań.

 

Interesuję mnie średnica tuby względem średnicy lustra.

 

Jeśli średnica lustra wynosi 330mm ogniskowa 1550mm to..

Przykład:

 

Obliczam to w ten sposób.

 

1,5° x 3.14 : 180° = 0,02616667 radian

 

średnica = 1550 x 0,0262 = 40.6

 

EDIT :)

 

Czyli tuba powinna być większa o 40.6 mm od średnicy lustra ?

 

 

 

 

Dobrze to liczę ?

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Mea84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tych obliczeń wynika, że promień tuby powinien być o 40 mm większy od promienia lustra

mam tylko pewne zastrzeżenia:

to minimalna średnica czyli rzeczywista powinna być większa niż obliczone 411,2 mm

zamiast ogniskowej powinieneś wziąć pod uwagę odległość powierzchni odbijającej LG od krawędzi wylotu tuby

powinieneś uwzględnić mocowanie pająka oraz drawtube wyciągu by nie wchodziły w tor optyczny

warto dać nieco większą średnicę tuby by zawirowania powietrza przy krawędzi nie znajdowały się w torze optycznym

przy tej średnicy i długości warto pomyśleć o kratownicy zamiast pełnej tuby bo 1,5 metra rury o średnicy ponad 40 cm będzie kłopotliwe w transporcie

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchodząc zdroworozsądkowo to tuba nie powinna być mniejsza niż lustro (co raczej jest oczywiste). Jeśli tuba miała by średnicę równą średnicy zwierciadła to część zwierciadła (brzeg) miało by ograniczone pole widzenia - co było by raczej niekorzystne. Nie analizowałem Twoich obliczeń, ale wyliczoną wartość należy dodać do średnicy lustra by otrzymać nieograniczone pole widzenia całego lustra. Jeśli to ATM to może założyć trochę większy wymiar tuby i dołożyć bafle na obliczoną średnicę co poprawi i sztywność i kontrast?

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Empirycznie mogę powiedzieć że sam robiąc tubę/rurę (ale Wy chyba robicie ramę) po ostatnich testach z przesłonami dał bym po 5cm z każdej strony. Turbulencje od tuby bardzo skutecznie degradują obrazy planet w dużym powiększeniu o czym pisał wyżej ZbyT i nie powinno się tego lekceważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Empirycznie mogę powiedzieć że sam robiąc tubę/rurę (ale Wy chyba robicie ramę) po ostatnich testach z przesłonami dał bym po 5cm z każdej strony. Turbulencje od tuby bardzo skutecznie degradują obrazy planet w dużym powiększeniu o czym pisał wyżej ZbyT i nie powinno się tego lekceważyć.

Fakt to ma sens, lecz całkiem sporo wychodzi na średnicy. Jak p, Zbyt napisał przy pełnej tubie, może to być problematyczne.

Czy w przypadku kratownicy, także będzie trzeba zostawiać na średnicy tyle luzu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celę już macie? Pamiętaj że od niej jeszcze więcej zależy.

Zdaje sobie z tego sprawę. Niestety jeszcze nie. Pracujemy nad tym.

Z tego co widzę to największym problemem będzie punktowe podtrzymanie lustra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako, że dzięki Wam wybudowaliśmy z ojcem swój pierwszy ATM.

Tzn:

Cela na LG - jest , regulacja lustra

Cela, wraz z pająkiem - jest

Mocowanie wyciągu itd wszystko kompletne.

Jeśli chodzi o teleskop będzie to kratownica.

Mam do państwa pytanie, tak wiem jest wiele tego, lecz wszystko zbyt matematyczno- technicznym językiem. Mam kłopot z obliczeniem offsetu.

Dało by radę, łopatologicznie to wszytko wytłumaczyć, jak tę cholerę obliczyć?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

WItam

 

Offset nie jest prostym zagadnieniem. Najłatwiej jest rozrysować. Aby go wyznaczyć potrzebna jest:

-ogniskowa

-odległość LW od LG

-średnica LW

-średnica LG (tego nie jestem pewien czy ma wpływ)

Wiadomo że promienie z całego lustra zbiegają się w ognisku. W teleskopie zwierciadlanym (Newtona) są one "wyprowadzane" poza tubę za pomocą lustra wtórnego zamocowanego wewnątrz tuby pod kątem 45 stopni. Lustro wtórne "przecina" stożek światła odbijając światło w kierunku wyciągu i okularu. Promienie biegnące od LG do LW przebywają różną drogę - (spójrz na szkic) te "u góry" rysunku odbijane są wcześniej niż te poniżej osi optycznej - różne są wymiary A i B. Aby efektywnie wykorzystać promienie odbite od LG trzeba LW odsunąć "od wyciągu" o wartość offsetu. Inaczej część stożka światła nie zostanie odbita od LW.

 

Lepiej mi się rysuje niż tłumaczy ;) Jeśli podasz wymiary to rozrysujemy co i jak.

 

Edit: Oczywiście przy podawaniu ogniskowej średnica zwierciadła ma znaczenie/wpływ.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

opt2.jpg

Edytowane przez kuba_527
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy błędny - raczej nie do końca. Określił bym że odpowiedni dla określonego poziomu abstrakcji ;)

Nie było rozmowy o średnicy krążka światła bez winiety (i wielkości LW) a już na pewno nie doszliśmy do tego że lusterko eliptyczne nie powinno być eliptyczne ;)

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy błędny - raczej nie do końca

 

wynik obliczeń może być prawidłowy lub błędny

offset ma dla danego teleskopu konkretną wartość, a nie dowolną, zależną od poziomu abstrakcji

błędnie obliczony offset nie pozwoli na prawidłową kolimację teleskopu

w rzeczywistości bardzo łatwo każdy powinien umieć go obliczyć ... to proste zagadnienie geometryczne z zakresu szkoły średniej , a może nawet podstawowej

jeśli komuś nie chce się liczyć offsetu "na piechotę" to ma do dyspozycji sporo programów np. Newtwin, które obliczają offset "do końca" ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.