Skocz do zawartości

Platforma paralaktyczna rolkowa - parę pytań


antwito

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Platformę już budowałem według planów autora poniższego poradnika i działa. Chciałbym jednak stworzyć poradnik dla innych, tak aby zamiast korzystać z gotowych planów, mogli sobie sami ustalić parametry i na ich podstawie wyliczyć co, gdzie i jak wstawić. Poradnik jednak nie jest dla mnie do końca zrozumiały, dlatego postanowiłem skonsultować się z Wami, bo wiele jest tutaj bardzo mądrych głów, którzy pewnie będą wiedzieli co i jak gra ;) A więc do rzeczy:

Problemem dla mnie są płozy. W platformie rolkowej są one prostopadłe do podstawy co ma wiele zalet. Znalazłem na ten temat taki poradnik:

 

 

The usual circular segment for the northern bearing is only a special case of a continuum of possible shapes, which all are sections of a cone. This cone is defined by the polar axis and an angle, which is slightly larger than the geographical latitude (otherwise the segment would not be below the horizontal table). For a circular segment, the plane of the section is perpendicular to the polar axis. In our alternative approach, we can put the plane of the section perpendicular to the platform table. What we get is an ellipse or a hyperbola (see conic sections on Wikipedia).
scheme%20cone.gif
The advantage of vertical northern segments (VNS) is the more direct transmission of the weight of the Dobson to the ground plate and the simpler design of the roller bearings and the motor drive.



The VNS segments can be made by a jig that simulates the complicated movement of the segments' bearing surface on the rollers. This is nicely shown on the web page of Ulli Vedder.

Alternatively, the shape of the VNS segments can be calculated and drawn to scale. This can be done analytically, but this is complicated. It is much more simple to start from the inclined circular segment. The shape of the vertical elliptical segment is obtained by compressing this circle by a factor of cos alpha (where alpha is the geographical latitude). The circle segment turns to an elliptical segment. This procedure is best done using some simple graphic software, from which you can print out the part of the segment that you need (even Powerpoint could do this).
Schema_VNS2.gif

Furthermore, the elliptical segment was split into two segments, that were slightly turned by an angle beta around a vertical axis to align it with the movement of the platform table. This decreases the amount of lateral movement of the segment on the rollers during operation of the platform. To account for this, the segments need to be stretched by a factor 1/ cos beta.
Schema_VNS1.gif
eq22a.jpg

Dużo rzeczy tutaj zrozumiałem, jednak nurtuje mnie zdanie "The shape of the vertical elliptical segment is obtained by compressing this circle by a factor of cos alpha (where alpha is the geographical latitude)"

Mam pomnożyć cos alfa razy średnica koła i wyjdzie mi pionowa srednica powstałej z tego kołą elpisy? A może podzielić? A może jakoś inaczej?

A druga sprawa dotyczy samego "cos alfa" Alfa, to ma być długoś geograficzna. Przyjmujemy więc 51*. I teraz czy dobrze to obliczyłem? Otóż otworzyłem kalkulator google, zmieniłem z "rad" na "deg" (czyli stopnie) i wpisałem cos(51). Wyszło mi 0.62932039105. Czy to jest dobrze?

Jeśli chodzi o poradnik, to pochodzi on ze strony http://www.reinervogel.net/index_e.html

Proszę o wszelką pomoc i wskazówki.
Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten wątek http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=30375 raczej na nie liczyć nie mogę. Nie mogłeś uczciwie napisać w czym problem i niczego nie dodawać? Dodatkowo prosisz o pomoc w napisaniu poradnika na temat o którym nie masz pojęcia. Uważasz że to uczciwe? Jako autor opracowań które są podkradane czuję się oburzony

 

 

Mam dylemat dodatkowy, bo chciał bym aby tacy młodzi adepci sztuki u nas rozruszali dziedzinę prostych projektów, ale wolał bym aby nie robili tego w takim stylu.

 

 

A co do Twojego pytania. Po co ładujesz się w umieszczoną prostopadle elipsę? Platformy same z siebie są urządzeniami tak niedoskonałymi że próba wykonania płóz o kształcie nie koła to już totalne nieporozumienie. Lepiej zastanów się jak zrobisz płozy (wycinek koła) idealnie okrągłe pamiętając o tym że każdy szlif papierem ściernym głębiej niż zadany wymiar to opadnięcie obrazu planety w okularze a każde przesunięcie przy ich mocowaniu o 1mm to spory błąd prowadzenia. Dlatego zrób lepiej jedną płozę okrągłą najrówniej i najstaranniej jak potrafisz potem zamocuj starannie pod należytym kątem a nie zmarnujesz czasu i zapału. Mam nadzieję tylko, że avatar z Astromaniaka nie oddaje Twojej natury ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten wątek http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=30375 raczej na nie liczyć nie mogę. Nie mogłeś uczciwie napisać w czym problem i niczego nie dodawać? Dodatkowo prosisz o pomoc w napisaniu poradnika na temat o którym nie masz pojęcia. Uważasz że to uczciwe? Jako autor opracowań które są podkradane czuję się oburzony

Platforma powstała, nie ma jeszcze napędu zamontowanego i na przekór innych zrobiłem ją z płyty meblowej. Chcę się ją pochwalić, jak skończę ją w 100% i lekko upiększę. Robiłem wstępne testy ustawiając ją "na oko" i działała super. Dodałem trochę, aby lepiej wytłumaczyć, co już wiem, a co chcę się dowiedzieć. Nie rozumiem dlaczego podkradłem ten poradnik? Dałem link do strony i ja tylko go cytowałem. Jeśli to jest kradzież, to równie dobrze kradzieżą może być cytowanie czyiś postów na forum. Poradnika mogę nie pisać, łaski bez. W planach miałem napisać skąd zaczerpnięta wiedza itp. Chciałem aby każdy mógł sobie zrobić platformę bez wielogodzinnych poszukiwań w internecie. No, ale widzę, że ja chcę dobrze, tylko inni nie chcą, ok. I nikogo nie proszę o pomoc w napisaniu poradnika.

 

 

 

 

A co do Twojego pytania. Po co ładujesz się w umieszczoną prostopadle elipsę? Platformy same z siebie są urządzeniami tak niedoskonałymi że próba wykonania płóz o kształcie nie koła to już totalne nieporozumienie. Lepiej zastanów się jak zrobisz płozy (wycinek koła) idealnie okrągłe pamiętając o tym że każdy szlif papierem ściernym głębiej niż zadany wymiar to opadnięcie obrazu planety w okularze a każde przesunięcie przy ich mocowaniu o 1mm to spory błąd prowadzenia.

Platforma z prostopadłymi płozami może być nawet dokładniejsza! Na dodatek jest prostsza w budowie, lżejsza, oraz wytrzyma o wiele większy ciężar. Jeśli chodzi o wady, to nie wiem czy jakieś ma. Jako jedynej wadzie, słyszałem coś o środku ciężkości, ale nie chcę się na ten temat rozpisywać, bo nie pamiętam, o co tam dokładnie chodziło.

Jeśli chodzi o dokładność, to też tak myślałem. I wiesz co? To jest nie prawda! Mimo braku maszyn CNC i wielkiej staranności w wykonaniu płóz, platforma działa zadziwiająco dobrze! Cały czas myślałem, że kupa z tego wyjdzie, ale po wstępnych testach byłem zaskoczony. O tym trzeba się przekonać, jak się już ją zbuduje.

 

 

 

 

Mam nadzieję tylko, że avatar z Astromaniaka nie oddaje Twojej natury ;)

Mrówki to bardzo pracowite i pożyteczne owady, więc nie rozumiem ;)

Edytowane przez antwito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się tu wypowiedzieć. Miałem się Was spytać ja o teorię na temat platformy z prostopadłymi płozami . Zrobiłem ta szybko taką platformę z płyty wiórowej (o tą chodzi antwito ). Test udało się zrobić. Ustawiłem 2 gwiazdy na krawędzi pola i czekałem. Dopiero po 20 min zaczęły się przesuwać (jakieś 10 sekund kątowych) co uważam za sukces. Płozy nie są zbyt dobrze wycięte więc jest naprawdę nieźle. Jednak zrobiłem platformę na podstawie poradnika a tam są płozy dla albo 50 albo 52 stopni a nie ma dla 51. Dlatego chce zrozumieć jak ona działa, jak policzyć tą elipsę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się tu wypowiedzieć. Miałem się Was spytać ja o teorię na temat platformy z prostopadłymi płozami . Zrobiłem ta szybko taką platformę z płyty wiórowej (o tą chodzi antwito ). Test udało się zrobić. Ustawiłem 2 gwiazdy na krawędzi pola i czekałem. Dopiero po 20 min zaczęły się przesuwać (jakieś 10 sekund kątowych) co uważam za sukces. Płozy nie są zbyt dobrze wycięte więc jest naprawdę nieźle. Jednak zrobiłem platformę na podstawie poradnika a tam są płozy dla albo 50 albo 52 stopni a nie ma dla 51. Dlatego chce zrozumieć jak ona działa, jak policzyć tą elipsę ?

Koło nie elipsę. Płyta wiórowa gnie się już pod własnym ciężarem, a co dopiero teleskopu - wystarczy przyłożyć do niej coś prostego, żeby sprawdzić.

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platforma powstała, nie ma jeszcze napędu zamontowanego i na przekór innych zrobiłem ją z płyty meblowej. Chcę się ją pochwalić, jak skończę ją w 100% i lekko upiększę. Robiłem wstępne testy ustawiając ją "na oko" i działała super. Dodałem trochę, aby lepiej wytłumaczyć, co już wiem, a co chcę się dowiedzieć. Nie rozumiem dlaczego podkradłem ten poradnik? Dałem link do strony i ja tylko go cytowałem. Jeśli to jest kradzież, to równie dobrze kradzieżą może być cytowanie czyiś postów na forum. Poradnika mogę nie pisać, łaski bez. W planach miałem napisać skąd zaczerpnięta wiedza itp. Chciałem aby każdy mógł sobie zrobić platformę bez wielogodzinnych poszukiwań w internecie. No, ale widzę, że ja chcę dobrze, tylko inni nie chcą, ok. I nikogo nie proszę o pomoc w napisaniu poradnika.

Aż się prosi aby Cię wypunktować ale szkoda czasu :)

 

Platforma z prostopadłymi płozami może być nawet dokładniejsza! Na dodatek jest prostsza w budowie, lżejsza, oraz wytrzyma o wiele większy ciężar. Jeśli chodzi o wady, to nie wiem czy jakieś ma. Jako jedynej wadzie, słyszałem coś o środku ciężkości, ale nie chcę się na ten temat rozpisywać, bo nie pamiętam, o co tam dokładnie chodziło.

Jeśli chodzi o dokładność, to też tak myślałem. I wiesz co? To jest nie prawda! Mimo braku maszyn CNC i wielkiej staranności w wykonaniu płóz, platforma działa zadziwiająco dobrze! Cały czas myślałem, że kupa z tego wyjdzie, ale po wstępnych testach byłem zaskoczony. O tym trzeba się przekonać, jak się już ją zbuduje.

Aż się prosi aby pocisnąć o foto ale nic z tego nie będzie :)

 

 

Jemu JaLe chodzi o płozę umieszczoną prostopadle, a ona nie będzie kołowa, patrz czerwony łuk na pierwszym obrazku od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jemu JaLe chodzi o płozę umieszczoną prostopadle, a ona nie będzie kołowa, patrz czerwony łuk na pierwszym obrazku od góry.

Dlatego napisałem, że łatwiej mu będzie zrobić kołową skoro nie potrafi wykonać rzutu na płaszczyznę :)

To podstawy geometrii, I klasa szkoły technicznej zawodowej lub technikum.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się tu wypowiedzieć. Miałem się Was spytać ja o teorię na temat platformy z prostopadłymi płozami . Zrobiłem ta szybko taką platformę z płyty wiórowej (o tą chodzi antwito ). Test udało się zrobić. Ustawiłem 2 gwiazdy na krawędzi pola i czekałem. Dopiero po 20 min zaczęły się przesuwać (jakieś 10 sekund kątowych) co uważam za sukces. Płozy nie są zbyt dobrze wycięte więc jest naprawdę nieźle. Jednak zrobiłem platformę na podstawie poradnika a tam są płozy dla albo 50 albo 52 stopni a nie ma dla 51. Dlatego chce zrozumieć jak ona działa, jak policzyć tą elipsę ?

Autor opracowania pierwotną średnicę okręgu spłaszczył góra/dół o wartość cos szerokości geograficznej (nie długości jak pisze antwito) a następnie szerokość rozciągnął o wartość cos beta, gdzie beta jest kątem o jaki odchylił płozy od linii prostej. Twierdzi tez że wygenerowanie takiej elipsy jest możliwe w programie Powerpoint (nie wiem, nie znam, nie próbowałem)

 

Polecam kalkulator Windows widok naukowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co masz spokojnie wystarczy Ci do zbudowania platformy, ale wybacz skoro Ty chcesz

Chciałbym jednak stworzyć poradnik


moimi rękoma napisać tutorial nie mając pojęcia o czym piszesz to tak to nie działa. Może jeszcze obrazki zrobić? ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upss... No tak :fool:

 

Właśnie w tym mam wątpliwości. Mnożyć, czy jak?

Narysować, albo iść do I klasy szkoły zawodowej. Funkcje matematyczne nie zdadzą Ci się na nic skoro nie potrafisz w efekcie końcowym narysować żadnego rzutu ! Przecież płozy musisz fizycznie wykreślić.

Jak Ty chcesz pisać tutorial wykonania platformy skoro nie masz podstaw rysunku geometrycznego !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

moimi rękoma napisać tutorial nie mając pojęcia o czym piszesz to tak to nie działa. Może jeszcze obrazki zrobić?

Po pierwsze: Zadałem dwa małe pytania, oba miały na celu upewnienie się czy robię dobrze, a Ty mi tu piszesz, że odpowiadając na nie, zrobisz za mnie cały poradnik? Super :dobrze:

Po drugie: słowo "stworzyć" użyłem bardziej na wyrost. Miało to być przetłumaczenie i ewentualne dodanie paru rzeczy, z zaznaczeniem kto jest autorem danych poradników.

 

Po trzecie: napisałem później, że jednak nie będę robił poradnika, patrząc na falę krytyki na każdy (nawet dobry) mój ruch.

 

 

 

Narysować, albo iść do I klasy szkoły zawodowej. Funkcje matematyczne nie zdadzą Ci się na nic skoro nie potrafisz w efekcie końcowym narysować żadnego rzutu ! Przecież płozy musisz fizycznie wykreślić.

Jak Ty chcesz pisać tutorial wykonania platformy skoro nie masz podstaw rysunku geometrycznego !

Ja inaczej robiłem rzuty na płaszczyznę, niż w powyższym poradniku. Przynajmniej tak mi to wygląda.

 

Chciałem na końcu zwrócić uwagę na temat platformy z płyty wiórowej. Prawie każdy powtarzał, że się nie da, a nikt nie próbował. Dopiero pewien użytkownik z astromaniaka oznajmił mi, że stworzył platformę z płyty wiórowej i postanowiłem i ja spróbować. Efekt jest taki, że działa i jak na razie zapłaciłem za nią 1zł. Jeszcze tylko napęd muszę dorobić. Podobnie, jak parę wieków temu twierdzili, że Ziemia jest płaska, a nikt nie sprawdził...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: Zadałem dwa małe pytania, oba miały na celu upewnienie się czy robię dobrze, a Ty mi tu piszesz, że odpowiadając na nie, zrobisz za mnie cały poradnik? Super :dobrze:

Po drugie: słowo "stworzyć" użyłem bardziej na wyrost. Miało to być przetłumaczenie i ewentualne dodanie paru rzeczy, z zaznaczeniem kto jest autorem danych poradników.

 

Po trzecie: napisałem później, że jednak nie będę robił poradnika, patrząc na falę krytyki na każdy (nawet dobry) mój ruch.

 

 

Ja inaczej robiłem rzuty na płaszczyznę, niż w powyższym poradniku. Przynajmniej tak mi to wygląda.

 

Chciałem na końcu zwrócić uwagę na temat platformy z płyty wiórowej. Prawie każdy powtarzał, że się nie da, a nikt nie próbował. Dopiero pewien użytkownik z astromaniaka oznajmił mi, że stworzył platformę z płyty wiórowej i postanowiłem i ja spróbować. Efekt jest taki, że działa i jak na razie zapłaciłem za nią 1zł. Jeszcze tylko napęd muszę dorobić. Podobnie, jak parę wieków temu twierdzili, że Ziemia jest płaska, a nikt nie sprawdził...

Platformę możesz zrobić nawet z tektury. Ważne nie tylko czy się da, ale i o użytkowanie w czasie. Płyta wiórowa powygina się znacznie szybciej niż sklejka i mówi Ci to praktyk materiałowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platformę możesz zrobić nawet z tektury. Ważne nie tylko czy się da, ale i o użytkowanie w czasie. Płyta wiórowa powygina się znacznie szybciej niż sklejka i mówi Ci to praktyk materiałowy.

 

Oczywiście zgadzam się z tym. Są jednak na to ciekawe "triki" np. krótsza platforma (nie przesadnie oczywiście), czy wzmocnienie konstrukcji montując od dołu pionowe pasy z tej płyty meblowej. Taka konstrukcja jest wtedy na prawdę wytrzymała.

 

A tak przy okazji: trzeba pamiętać o zabezpieczeniu boków tej płyty, czyli tam gdzie nie ma laminatu przed wilgocią - jakby ktoś, kiedyś budował ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.