Skocz do zawartości

FLAT - Flatownica Aurora 315 mm


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

może dodam tyle, że jeżeli kamera posiada migawkę to nie zaleca się robienia flatów zbyt krótkich (exp < 2s). Może wystąpić efekt migawki - na flacie zostanie ślad po jej ruchu.

Nie dotyczy kamer produkcji Santa Barbara Instruments Group. W tych kamerach migawka pracuje od 1/1000 sekundy bez żadnych mierzalnych artefaktów na obrazku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej wspominałem automat - plugin - zaczął funkcjonować ,ale nie do końca ... (po odpaleniu fotografował z 5min , bez żadnego efektu , to go zastopowałem i porobiłem kilka flatów manualnie), flaty zarejestrowane poddaje pod dyskusję.

 

Na pierwszy ogień idzie Flat Ha

czas naświetlania 2s - ADU :icon_smile: =10834

Flat Ha 2s opis.jpg

 

 

czas naświetlania 0.1s- ADU :icon_smile: =1895

Flat Ha 01s opis.jpg

 

I wychodzi ,że jeszcze mało i ta jak próbowałem na początku ten czas będzie w granicach 4s ... ale tylko dla Ha?

Bo po 4s L nic nie pokazywało ...i tu chyba jak jest w opisie będę musiał użyć jakąś białą kartkę pod spód, bo światło jest jednak za mocne. Z czasem nie mogę zejść poniżej 0,1s dla Sbig\a

 

---------------------------------

Tu jest dla L 0,1 wychodzi dużo za dużo ! dobrze wnioskuje ?

 

czas naświetlania 0.1s

Flat L 01s opis.jpg

 

czas naświetlania 4s

Flat L 4s opis.jpg

 

--------------------------------

czas naświetlania 1s R ADU = 25632

Flat RGB R 001.jpg

 

Dla

G ADU=33500

B ADU=43600

 

Tutaj mała dezinformacja ustawiłem czas na 0.01 a wyszła 1s ?

 

 

 

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie też około 4s będzie dla OIII i SII, natomiast RGB będzie potrzebować tylko troszkę dłuższego czasu, niż L.

Dobrze wnioskujesz, że 0,1 dla L jest za długie. Wartość maximum wynosi 65535, a więc przepalone, również na samym histogramie to widać. Dlaczego nie dasz rady krócej, niż 0,1? Wessel pisał, że się da :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj print screen z Twoimi ustawieniami plugina, tam gdzie wpisujesz wartości czasu i ADU.

 

1 i 12 post

Dlaczego nie dasz rady krócej, niż 0,1? Wessel pisał, że się da :)

 

Nie wiem skąd czerpie informacje Wessel ale ja widzę coś takiego ?

kamera czasy.jpgkamer w.jpg

 

Chyba już wiem- kierował się swoim modelem :icon_smile:

 

--------------------

Tu jeszcze mała dygresja odnośnie czasów >

jak kliknę Exposure - Set from FITS widzę czas (jest to pokazane na obrazku) 0.01 - chyba jest to wartość zadana , jaką ustawiłem .

Z głównego okna informacji FITS Header -View mam 1s

Wnioskuje, że jak zapodam czas jaki kamera nie obsługuje, to automatycznie zmienia się na 1 sec ?

czasy.jpg

 

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu na stronie

Przy bardzo jasnych teleskopach i czułych kamerach CCD możesz potrzebować zmniejszyć ilość światła. W takich wypadkach polecamy podłożyć pod panel kartki białego papieru (np. karton).

 

Jasność iluminacji

Panele Aurora Flatfield zostały skalibrowane pod uśrednioną jasność iluminacji, typową przy pracy z flatami dla wszystkich popularnych filtrów (RGB). Jednak w kilku przypadkach jasność panelu może okazać się zbyt intensywna (bez żadnego filtru, C, L, IR, etc.), wtedy możesz ją zmniejszyć poprzez zredukowanie napięcia wejściowego inwertera (z 12V na mniejsze). Najprostszą metodą będzie jednak przysłonięcie ekranu Aurory białymi kartkami kartonu (rekomendujemy tę metodę).

 

 

Czyli będę miał zabawę z kartkami !!! i chyba przez to ten plugin tak się motał ... nie mógł zejść z siłą światła , przy robieniu flata !!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, w okienku dialogowym Sky flats masz taką wartość "initial exposure time" o ile dobrze pamiętam opis. Ustaw ją na minimalną dla swojej kamery.. faktycznie mój SBIG może krócej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Maciek musi napisać czy to był pierwszy ( initial) czy późniejszy flat.

EDIT: Eeee sorry tam jest faktycznie 0.01 sekundy :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z głównego okna informacji FITS Header -View mam 1s

 

Przecież masz tam podaną taką wartość, jaką ustawiłeś, czyli 1/100 skundy.

 

1.000000000000E-002 ja to rozumiem jako 1secunda

a 0,01 odczytane z fitsa ....

Tego nie rozumiem dwie info sprzeczne ?

 

faktycznie mój SBIG może krócej :)

 

hehe - nie wiem czy to zaleta czy wada :icon_viking:

 

----------------------

Maciek musi napisać czy to był pierwszy ( initial) czy późniejszy flat.

 

O ile dobrze rozumiem chodzi wam czy ja to na początku ustawiłem dobrze ? w tym pluginie ... chyba nie bo próbował L od 4s i logiczne że nic mu nie wychodziło , a max miałem ustawione na 20s ... nie miał prawa znaleść założone 40 000 ADU , a właśnie Wessel dlaczego ustawiliśmy 40000 Adu żeby szukał a nie jak podał Sumas

2. naświetlaj tak, żeby ADU miało wartość ok. 33% saturacji Twojej kamery, czyli ok. 21 tys. (dla 16-bitowej)

 

 

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.000000000000E-002 ja to rozumiem jako 1secunda

 

No właśnie to oznacza 0.01 sekundy. Jest to tzw. notacja naukowa. Tutaj dosyć mocno jest to rozpisane, ale krócej można to zapisać jako 1e-2.

 

A co do wartości ADU to chodzi po prostu o to, żeby się wstrzelić w miejsce, w które charakterystyka matrycy jest jeszcze liniowa. Obie wartości podane przez wessela i Sumasa będą dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu jak zwykle naukowo :) Maćku dlatego że są różne szkoły.. ja na przykład stosuję ADU flata na poziomie 40000 co stanowi jak łatwo policzyć ok. 60 procent maksimum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ADU chyba czaje już więcej niż mniej ! dzięki ... ale dalej nie rozumiem oznaczeń w maximie , odnośnie czasów

ksie 001.jpg

--------------------------------------

Dobrze to rozumiem >

 

czyli 1E-001 to jest 0,1

czyli 1E-002 to jest 0,01

czyli 1E-003 to jest 0,001

czyli liczba po 00 określa ilość miejs po przecinku

masakra :uhm:

 

opis n.jpg

przy.jpg

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale dalej nie rozumiem oznaczeń w maximie , odnośnie czasów

 

Napisałem o co chodzi w poprzednim poście. To co jest po literze "e" oznacza, przez którą potęgę dziesiętną jest pomnożona liczba, która znajduje się na początku. W ostatnim wypadku po e jest -3, więc wartość z początku, czyli 1 zostaje pomnożona przez 10-3, czyli przez 0.001.

 

czyli liczba po 00 określa ilość miejs po przecinku

Można tak powiedzieć. Bardziej przyjazny jest zapis wykładniczy, ale naukowy jest często stosowany też dlatego, że zajmuje najmniej miejsca i nie potrzeba do niego specjalnego formatowania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeżeli to się zgadza że kamera zarejestrowała mi ekspozycję 0,001s --- gdzie min możliwa do wykonania ekspozycja podawana przez producenta to 0,1s ?

Co się dzieje ... nagłówek zapisuje czas zadany , a kamera fizycznie ograniczona robi ekspozycję min czyli 0,1s ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie możesz zejść poniżej 0,1 to może zmniejsz intensywność świecenia flatownicy. Wtedy kamerka będzie musiała naświetlać dłużej. Od razu zastrzegam że nie wiem czy taka opcja istnieje.

Nie można zmniejszyć intensywności świecenia flatownicy Aurora. Najprościej można to zrobić poprzez nałożenie jednej lub dwóch kartek białego papieru A4 lub A3 na teleskop. Można wówczas dwukrotnie wydłużyć czas naświetlania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej można to zrobić poprzez nałożenie jednej lub dwóch kartek białego papieru A4 lub A3 na teleskop. Można wówczas dwukrotnie wydłużyć czas naświetlania.

 

Dzięki Andrzej

- tam w opisie była mowa jeszcze o kartonie ... to trochę jest mylące ... ale ja z innej beczki , czy po przyłożeniu tej jednej czy dwóch kartek nie zmieni się spektrum światła , poprzez przejście przez te kartki ?

 

I jeszcze poddalem analizie ...

RGB z bez flata- klatki stacowane na nowo w maxim i użyte DD (DIgital Development)

Stack z i bez flata RGB.jpg

 

I samo R gdzie flat był dobry tzn miał ADU 25 632.

Czysta R i odciągnięty Flat

Klatka R z i bez flata.jpg

 

To samo co u góry tylko użylem DD aby uwidocznić różnice.

Klatka R z i bez flata DD.jpg

 

--------------------------

I znów kilka pytań się nasuwa >

11. Czy ta niepoprawność spowodowana jest małą ilością flatów (licz sztuk 1) ?

12. Czy mogę porobić flaty do zdjęć już zrobionych ?

--- jako że Dark i Bias tyczy sie samej kamery a Flat optyki > kamera jest ściągana i zakladana przy każdej sesji ... - o ile dobrze wyczytałem , w takim wypadku flaty będą niekompatybilne ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy po przyłożeniu tej jednej czy dwóch kartek nie zmieni się spektrum światła , poprzez przejście przez te kartki ?

 

Najprawdopodobniej tak, ale wielkiego znaczenia to nie ma, jak w którymś kanale będzie świecić słabiej to klatka będzie się doświetlała po prostu trochę dłużej. Bardziej martwiłbym się o mogące pojawić się nierówności w oświetleniu. Tracisz po prostu główną zaletę flatownicy, równomiernie oświetloną tubę. Ale skoro twórca tej zabawki zaleca taką metodę, to chyba nie ma się czym przejmować..

 

I znów kilka pytań się nasuwa >

11. Czy ta niepoprawność spowodowana jest małą ilością flatów (licz sztuk 1) ?

12. Czy mogę porobić flaty do zdjęć już zrobionych ?

--- jako że Dark i Bias tyczy sie samej kamery a Flat optyki > kamera jest ściągana i zakladana przy każdej sesji ... - o ile dobrze wyczytałem , w takim wypadku flaty będą niekompatybilne ?

 

11. Więcej flatów wygładzi szum na masterflacie, różnice występują z powodu który opisujesz później czyli zakładaniem kamery za każdym razem od nowa.

12. Nikt Ci nie zabroni, ale musisz się liczyć z tym że będą pojawiać "pączki".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.