Skocz do zawartości

Celestron NexStar 8SE, co powinienem wiedziec?


Pisariev

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Chcialbym przywitac wszystkich formuowiczow, to moj pierwszy post na forum. Przepraszam za brak polskich znakow, ale korzystam z komputera bez takiej mozliwosci.

Zawsze interesowalem sie gwiazdami, ale nigdy nie bylo mnie stac na porzadny teleskop. Obecnie przebywam w Stanach Zjednoczonych i znajomy dysponuje sprzetem jak w tytule tego posta. Powiedzial ze obserwowal nim raz gwiazdy zaraz po zakupie, ale to bylo jakis czas temu i sam nie wie jak sie takim sprzetem poslugiwac.

 

Chcialbym sprobowac wykonac jakies obserwacje tym teleskopem. Zdaje sobie sprawe ze to bardzo drogi sprzet i chcialbym sie zapytac czy dam rade jako osoba nigdy nie korzystajaca ze sprzetu obserwacyjnego ustawic teleskop tak zeby mozna dokonywac nim obserwacji. Na co mam zwrocic uwage, co musze wiedziec na poczatek.

 

Pozdrawiam. Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinieneś mieć większych problemów. Trzeba tylko wiedzieć czego gdzie szukać. Celowanie na chybił trafił nie przyniesie większych sukcesów w obserwacjach. Najlepiej zacząć od Księżyca i planet.

Nie korzystałbym też na początku z funkcji GoTo bo poprawne ustawienie i skalibrowanie nie jest tak proste.

Na forum znajdziesz tematy jak używać teleskopów z GoTo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat mam ten teleskop, tylko, że 6". Jestem z niego zadowolony - do obserwacji jasnych DS'ów jest świetny (np. M27, M57, M82, gromady kuliste). Obiekty o niskiej jasności powierzchniowej (!) są dla mojej 6" praktycznie niedostępne (np. M101 widzę w lornetce, a w teleskopie już nie), przypuszczam, że nie będzie lepiej pod tym względem z 8".

Do Układu Słonecznego - na pewno będzie ok. (również do astrofoto) i to jest główne zastosowanie tego typu konstrukcji teleskopu (światłosiła f/10)

Do DS'ów - tylko obserwacja i to tych o dużej jasności powierzchniowej.

Obsługa GoTo po kilku wieczorach można nabrać wprawy - najlepiej na zasilaczu. Baterie sprawiają, że przy zmianach obiektów bardzo szybko słabną i teleskop się "gubi".

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkając w USA pewnie nie masz problemów z angielskim :) Tak wiec radzę zapoznać się z instrukcją teleskopu. Dowiesz się tam wszystkiego o technicznej stronie obserwacji. Natomiast lokalizację obiektów na niebie najlepiej sprawdzaj w darmowym programie stallarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinSn a tego bym się nie spodziewał, żeby lornetka byla jasniejsza niz 6 cali SCT. Wiesz może dlaczego tak jest ?

 

Wydaje mi się, że spowodowane jest to tym, że w lornetce jest większe pole widzenia i widać więcej tła, w którym tak rozległe obiekty jak M101 o niskiej jasności powierzchniowej, jakoś się jednak wyróżniają. W SCT jest większe przybliżenie, a M101 właściwie zajmuje większą część pola widzenia i nie ma się od czego wyróżnić, stąd jest trudna do zauważenia.

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że słabe i rozległe DSy lepiej widać w lornetce jest spowodowane dokładnie 2 czynnikami:

-lornetka daje przeważnie większą źrenicę wyjściową, dzięki czemu obraz w niej jest powierzchniowo jaśniejszy

-lornetka ma mniejsze powiększenie, dzięki czemu obiekty są bardziej skondensowane. Po prostu większy kawałek obiektu, a więc więcej lecących od niego fotonów przypada na każdy pręcik w oku i jest on przez to jaśniejszy

 

Ja np ostatnio buszowałem sobie po Strzelcu i okolicach lornetką (polecam!) i bez żadnych mapek, po prostu "na pałe" trafiłem Lagunę, która jest bardzo słaba powierzchniowo. Waliła po prostu po gałach, widać było w zasadzie całość. W teleskopie 8" mgławica ta jest o wiele słabiej widoczna i widać tylko jej najjaśniejszą część.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.