Skocz do zawartości

Poprawianie filtru solarnego Oriona


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Chciałbym spytać, czy jest jakieś sensowne i nie rujnujące ekonomicznie rozwiązanie, które odczuwalnie poprawiło by jakość obrazu Słońca, dawanego przez tego typu filtr?

 

http://www.telescope.com/Accessories/Telescope-Eyepiece-Filters/Orion-Full-Aperture-Glass-Telescope-Solar-Filters/pc/-1/c/3/sc/48/e/4.uts

 

 

orion.jpg

 

To co daje się nim uzyskać to całkiem sensowny obraz plam i od biedy granulację. Jednak cała reszta nie jest osiągalna. :(

 

To filtr pełno-aperturowy (mam go wsadzonego na TSQ65) więc może można by go jakoś wesprzeć, czymś niewielkim i niezbyt drogim, już przed samym okularem / sensorem.

 

Niestety nie bardzo widzę na stronach Oriona czym dokładnie ten filtr jest i jaką ma charakterystykę. Nie ma tam informacji, że tnie on widmo do jakiegoś konkretnego pasma, pewnie jest to klasyczny bloker redukujący po całości i przepuszczający zredukowane , ale pełne widmo na wyjściu (coś jak folia Baadera). Możliwe też, ze jest to coś w rodzaju ERFa i jednak poza redukcją, przycina też trochę widmo - choć nie sądzę, dawany obraz ma raczej naturalną barwę.

 

Koszt wsadzania pod niego sporego Etalona to raczej nie moja liga, a i sensowność takiego rozwiązania wydaje się być problematyczna, nie wiedząc co tak naprawdę puszcza przez siebie szkło Oriona. Pytanie jednak, czy BF przed okularem/sensorem nie zadziałał by z nim i poprawił detal i jakość obrazu. Nie mam tu pewności, czy przypadkiem nie jest tak, że BF będzie dobrze działał tylko z widmem pociętym już w specyficzny sposób przez Etalona. Zastanawiam się też, czy dodanie do toru optycznego zwykłego Ha do astrofoto nie miało by tu sensu.

 

Jeśli macie jakieś fajne pomysły, lub uważacie, że kombinuje zupełnie bez sensu i gdzieś w moim toku rozumowania jest błędne założenie wynikające z nieznajomości specyfiki dedykowanych rozwiązań, dajcie znać proszę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wizualu podstawą jest dobra, kontrastowa optyka i wyczernienie okularu + jak najlepsze odcięcie się od jasnego otoczenia (osłona, zasłona...). Dostrzeganie szczegółów na Słońcu jest niemal tak wymagające jak słabych DSów. Zerkanie się przydaje.

 

W fotografii możesz wypróbować filtr UV/IR Cut.

 

W świetle białym cudów nie uzyskasz - plamy, obszary aktywne, granulacja, pociemnienie brzegowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to chyba wiem co zrobię... Zaczne sobie odkładać na to coś:

 

http://www.baader-planetarium.de/sektion/s37a/s37a.htm

 

weigand_ann_gross.gif

 

Powinno zagrać z tym pełno-aperturowym Orionem... chyba. Może ktoś to potwierdzić, zanim dokonam zakupu? ND5 to jednak nie dedykowane ND3.8. To nie jest tani kawałek szkła. Kiedyś miałem okazję popatrzeć przez wapniaka lunta i byłem pod wrażeniem. Czy z tym filterkiem od baadera wsadzonym za ND5 można spodziewać się podobnej jakości obrazu?

 

Pozdrawiam.

 

PS. Polaris, za okular robią u mnie Pentaxy z serii XW - nie wiem co mogło by być lepsze od nich :) Za szkło robi TS65Q, światłosilna, ale sensowna optycznie maszynka.

 

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Polaris, za okular robią u mnie Pentaxy z serii XW - nie wiem co mogło by być lepsze od nich :) Za szkło robi TS65Q, światłosilna, ale sensowna optycznie maszynka.

 

 

W takim razie wystarczy czekać na dobry seeing.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z folią lub szkalnymi filtrami Oriona na protuberancje nie ma najmniejszych szans. BF bez etalonu może pracować ale jego przepuszczalność nie jest na tyle mała żeby coś było widać dobrze. Trzeba pamiętać że h-alpha to fala o konkretnej długości i należy się do niej zbliżyć (filtrując resztę widma) przynajmniej na 1.5 angstrema żeby zobaczyć chociaż protruberancje.

Edytowane przez Pawlik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno zagrać z tym pełno-aperturowym Orionem... chyba. Może ktoś to potwierdzić, zanim dokonam zakupu? ND5 to jednak nie dedykowane ND3.8. To nie jest tani kawałek szkła. Kiedyś miałem okazję popatrzeć przez wapniaka lunta i byłem pod wrażeniem. Czy z tym filterkiem od baadera wsadzonym za ND5 można spodziewać się podobnej jakości obrazu?

 

Filtr wapniowy baadera nie da tak kontrastowego obrazu, jak lunt wapniowy. Zarówno filtr wapniowy, jak i Solar Continuum możesz połączyć z Twoim filtrem (jak mówisz o jasności ND5), ale Słońce będzie ciemne. Dopiero z ND3,8 będzie właściwej jasności.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr wapniowy baadera nie da tak kontrastowego obrazu, jak lunt wapniowy. Zarówno filtr wapniowy, jak i Solar Continuum możesz połączyć z Twoim filtrem (jak mówisz o jasności ND5), ale Słońce będzie ciemne. Dopiero z ND3,8 będzie właściwej jasności.

 

Dzięki za informacje. To bazuje na praktyce, czy na znajomości charakterystyki obu systemów? Miałem nadzieję, że wesprze mnie sporo większa apertura TSa (65mm) w stosunku do małego Lunta (35mm). Liczyłem na to, że słabszy kontrast "nadrobię" większą rozdzielczością wynikającą z większej apertury.

 

 

Ale wygląda na to, że to tylko moje chciejstwo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem różne opinie na temat K-line i lunta, oraz widziałem fotki. Ale nawet patrząc na dane producenta widać, że lunt musi mieć dużą przewagę (szerokość pasma).

Inna sprawa to wykorzystanie tych sprzętów do wizuala. Jedni piszą, że nic nie widać, inni, że widać, ale to niebezpieczne (zalecają jednak ND5 do K-line, żeby nie było za dużo ultrafioletu). Ty piszesz, że coś jednak widziałeś :) Na pewno to dobry sprzęt do foto, ale do wizuala to wątpliwa sprawa :)

Jeśli chodzi o filtr Solar Continuum, to on najlepiej pracuje z ND3,8 i to już z doświadczenia. Jeśli ma być wykorzystywany do foto, to niezbędny jest też UV/IRCut. Zamiast SC możne użyć też OIII, który ma tylko nieco "chłodniejszy" odcień, ale działa tak samo. SC w wizualu daje niewielką poprawę, lekko stabilizuje seeing i pozbywa się szczątkowych aberracji. Wycina też światło z zakresu, który folia (jak to wygląda w szklanych - nie wiem) psuje. No ale Słońce jest zielone :) Różnice sa lepiej widoczne na foto.

Jeśli chodzi o użycie zwykłego filtru Ha zamiast Coronado/lunt Ha, to nie ma sensu :) Próbowałem kiedyś, ale widać tylko czerwone Słońce takie samo, jak bez filtra. To zdecydowanie za szerokie pasmo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o K-line Baadera o ile dobrze pamiętam to ma pasmo aż ponad 50 A*, natomiast Lunt CaK ma 2A* i odpowiednie filtry blokujące(coś jak ND). Miałem oba filtry i różnica jest kolosalna. Praktycznie to nie ma sensu porównywać ze sobą tych filtrów. Jeżeli Ktoś chce kupić Lunt CaK to polecam moduł bez diagonala, on trochę psuje obraz, wiem gdyż przerabiałem taki moduł. Wizualnie przez Lunt CaK widziałem to co prezentowałem na fotkach. Jednak nie polecam takich obserwacji okiem, ponieważ jest to bardzo męczące dla oka. Co do szklanego filtra ND Oriona też miałem i nie przekonałem się do niego. Dla mnie lepsza jest folia Baadera. Niestety nie ma drogi na skróty w obserwacjach Słońca, każdy filtr ma swoje zastosowania i nie ma co kombinować. Szkoda czasu, kasy i oczywiście co najważniejsze zdrowia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Nie pocieszyliście mnie. W dodatku te moduły są u Lunta dostępne tylko jako preorder po przedpłacie... no i są drogie... bardzo. B600 która by podpasiła do mojego TSa, po cłach, VATach i przesyłkach dobije do okolic PST :(

 

Bez sensu. Ma ktoś z okolic Warszawy wapniaka baaderowskiego i ochote na kilka chwil wspólnej obserwacji w któryś weekend?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Nie pocieszyliście mnie. W dodatku te moduły są u Lunta dostępne tylko jako preorder po przedpłacie... no i są drogie... bardzo. B600 która by podpasiła do mojego TSa, po cłach, VATach i przesyłkach dobije do okolic PST :(

 

Bez sensu. Ma ktoś z okolic Warszawy wapniaka baaderowskiego i ochote na kilka chwil wspólnej obserwacji w któryś weekend?

 

Pozdrawiam.

Masz na myśli coś takiego: http://www.optcorp.com/coronado-solarmax-ii-40-richview-tuner-package-for-double-stacking-sm40-filter-set-or-telescope.html ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, to co linkujesz to moduł Coronado. Ja pytam o najtańszą z opcji (to co linkowałem wcześniej) - http://www.baader-planetarium.de/sektion/s37a/s37a.htm#k-line aby nie napalać się w ciemno, bo tego akurat przed oczami nie miałem. A moduł Lunta na który zeszło wcześniej i o którym pisał Wojtek masz tu: http://luntsolarsystems.com/product/lunt-calcium-k-modules/ W wersji nie diagonalnej - po prawej masz dd list z możliwymi opcjami.

 

Pozdrawiam.

 

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.