Skocz do zawartości

Oprogramowanie AudelA - alternatywa dla Maxima DL


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Sam się ostatnio zastanawiałem czym fotografować, bo chętnie bym się przesiadł z 5DmII na 6D, a do tego wymagany jest Maxim 5.24. Wcześniejsze wersje szóstki nie obsługują.

Przeczytałem opis Audeli i brakuje mi pewnej zasadniczej maximowej cechy. Mapki nieba z naniesionym prostokątem symbolizującym pole widzenia kamery. Maxim ma genialne narzędzie do kadrowania i to jest jego potężna zaleta. Kadrowanie potrafi być pieruńsko upierdliwe - w szczególności słabych obiektów. Posadzić jasną galaktyczkę na środku to nie problem, ale na ten przykład, umiejscowić kompleks Veila po przekątnej kadru to już nie takie hop siup. I tutaj z pomocą przychodzi owa ramka naniesiona na mapę nieba i pin point, który pokaże jak obrócona jest matryca względem obiektu.

Maxim jest też dosyć niezawodny, w przeciwieństwie do APT, który w pewnym momencie jak się zaczął wieszać, tak nie przestaje mimo reinstalacji, podmian wersji i innych cudów. Potrafi mi np. wyzwolić migawkę, ale już je nie zamknie. Nie wiem co się popierniczyło. Pół roku robiłem APT i działało, a potem jak się zdupczyło, tak do dziś kicha.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem małe problemy przy 350D, ale jak robiłem testy chłodzenia 450D, to nie było żadnych problemów mimo ciągłej pracy chyba kilku godzin. Tyle, że ja robię bez karty, tylko zapis na dysku.

Tej Audeli będę się musiał przyjrzeć w domu, choć pewnie zestawu PHD + APT i tak nie zmienię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy, temat- jak łatwo przeczytać- dotyczy Audeli a nie swobodnych przemyśleń na temat innych softów. Może lepiej nie zaśmiecajmy go zbędnymi postami, bo potem będzie jak z wątkiem dargeo - tysiace postów tylko treści nie można znaleźć.

Z góry dziekuję za zrozumienie problemu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy ten program - dzieki za poruszenie tematu. Mam pytanie praktyczne. Na początku montaż trzeba zsynchronizować. W opisie widzę ze od razu lecisz GoTo ale skąd montaż z Temma wie na początku gdzie jest ?

W AP synchronizujesz z pilota jeśli chcesz w Taku pilot nie ma takiej opcji i wszystko opiera się na sterowaniu lapkiem. To wazny krok w przypadku używania Temmy ( EM10/11/200/NJP jak przypuszczam).

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taki skrót myślowy :D powiem tak - nie wiem jak to zrobiłem.... Jak powtórzę procedurę to opiszę. Tam muszą się pojawić prawidłowe koordynaty. W kaźdym razie GoTo wykonał, no tak mniej więcej , na żyrandol :D Ćwiczyłem na EM-200.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc jest tak - trzeba wykorzystać sterownik ASCOM do Takahashi, coś co jest opisane jako Temma w setupie jest nie wiadomo czym. tzn łączy się z montażem w jakiś dziwny sposób.

Po wybraniu w ASCOM Temmy i włączeniu SETUP zaczyna wyglądać normalnie:

 

10.jpg

 

i nawet porównuje koordynaty. Jak go synchronizować - jeszcze nie wiem..

 

9.jpg

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.