Skocz do zawartości

Obserwatorium na podwyższeniu


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem poddać pod dyskusję budowę takiego o to obserwatorium.

 

Obserwatorium.jpg

Baderowskie w Namibi

 

Jak niektórzy z was posiadam też stacjonarne obserwatorium typu roll-off. Obserwatorium było budowane , dawno temu gdzie zaświetlenie mieścinki było znikome , drzewa dopiero co posadzone itp. I tak się zastanawiałem , czysto teoretycznie ... zamiast poszukiwać innej miejscówki na obserwatorium (koszta ziemi i problemy z pozwoleniami, infrastruktura (prąd, woda, internet itp )) nie lepiej by było zbudować coś takiego.

 

Na tej fotografii pokazane jest obserwatorium położone 8m powyżej podłoża. Co to daje ...

- mniejsza podatność na rosę (wilgoć każdej postaci)

- wznosimy się już sporo ponad drzewa domy

- zaświetlenie lampami , też staje się pomijane

- ....... ?

Minusów chyba bym się upatrywał w kosztach budowy ... może macie pojęcie , ile coś takiego mogłoby kosztować --------- jako alternatywa do nowego miejsca na obserwatorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki sam pomysł zeby wykorzystać przestrzeń nad śmietnikiem ( osobny domek w ogrodzie). Policzyłem koszty ...i odpuściłem. Koszt tego " postumentu" wraz z fundamentowaniem całości przewyższa dwukrotnie koszt samej kopuły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena zależy od tego kto to robi - my jak stawialismy to obserwatorium to w sumie nic dodatkowo nie liczylismy za podwyższenie - jest bardzo stabilne - nikt tam nie zagląda bo jest sterowane zdalnie , jak ktoś chciałby mieć ultra stabilne to są rury o dowolnej grubości i średnicy ale trzeba umiec to wszystko obrobic i wiedzieć co i jak zespawać - ale dla np celności i dokladności montażu paraktyka to w zupełości taka konstrukcja wystarczy - nawet przy silnym wietrze obraz przy dużym powiększeniu w kamerze nie drga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak, praktycznie wysokość nieograniczona (tutaj nie przszkadza dom i wysokie drzewa w ogrodzie i okolicy. Na dole pomieszczenie na narzędzia ogrodnicze góra obserwatorium. Pier metalowa rura obudowana cegłami od posadzki (wys. piera 4,5m)

Obserw 2.jpg

Obserw.jpg

Edytowane przez janowet
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny pomysl z tym domkiem z drewna ale konstrukcja z rur powinna byc raczej na zasadzie pylona ze zdjecia nr 1, niz prosta rura, chyba ze rura z dospawanymi stalowymi poprzeczkami skosnymi, tak czy inaczej taki projekt wymaga zaznajomnienia sie ze spawarka, i odwiedzenia kilku skladow zlomu by koszty byly optymalne, do tego piaskarka dopinana do myjki cisnieniowej, i cos do ciecia stali.

 

ten drewniany domek na narzedzia jest bardzo fajny bo nie wpada w oko za bardzo, ot normalna altana ogrodowa na szpeja, a tutaj taki cud pod dachem ;) super.

bardzo fajnie tez wtapia sie w normala zabudowe polskich wsi i przedmiesc, bez zbednego kontrastu i wycieczek okolicznej ludnosci.

 

Zgloszenie w gminie tez proste bo na budynek gospodarczy, do okreslonej kubatury.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janowet - twoja opcja jest najfajniejsza , ale u mnie takie coś nie przejdzie ... w tym miejscu gdzie mam obserwatorium, nie dostane pozwolenia na rozbudowę i do tego molocha ktory ma np 8metrów wysokości. - czyli odpada

Universał - wygląda nie najgorzej ale celował bym w coś masywnego ... również z możliwością wizuala i ewentualnego spartańskiego spania... czyli dalej celuje coś na wzór baderowski - tylko kolor musiał by być zielony hehe - co by sąsiadów za bardzo nie raziło w oczy .

Wessel - a mógłbyś się tymi informacjami podzielić ....

Policzyłem koszty ...i odpuściłem. Koszt tego " postumentu" wraz z fundamentowaniem całości przewyższa dwukrotnie koszt samej kopuły

 

. ... pamiętaj że cena ma to do siebie że jest względna ... jak już pisałem kupno ziemi lub przeniesienie obserwatorium w inne miejsce to też koszty idące w setki tysiące ...

A i czy liczyłeś to też do takiej masywnej konstrukcji , czy tylko do zdalnego sterowania ...?

-------------------

A tak się dopytuję , bo nie mam kompletnie pojęcia ile to by mogło kosztować ....

 

--------------------------------------------------

 

Tu jest fajnie pokazane , jak oni to budowali

 

http://www.baader-planetarium.de/kuppeln/rooisand.htm

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie kupujesz minimum 3 metrowe obserwatorium do tego konstrukcję taką jak ma baader i już

 

Cena kopuły sterowanej komputerowo : od 30 - 50 tys w zależności od producenta

 

Cena wylewki betonowej około 10 000 zł

 

Cena schodów podobnych jak na zdjęciu około 5 000 zł

 

Cena konstrukcji nosnej obserwatorium jak na rysunku : jedna sama rura w centrostalu około 1000 zł - całość ze spawaniem około 6 000 zł

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janowet - twoja opcja jest najfajniejsza , ale u mnie takie coś nie przejdzie ... w tym miejscu gdzie mam obserwatorium, nie dostane pozwolenia na rozbudowę i do tego molocha ktory ma np 8metrów wysokości. - czyli odpada

Universał - wygląda nie najgorzej ale celował bym w coś masywnego ... również z możliwością wizuala i ewentualnego spartańskiego spania... czyli dalej celuje coś na wzór baderowski - tylko kolor musiał by być zielony hehe - co by sąsiadów za bardzo nie raziło w oczy .

Wessel - a mógłbyś się tymi informacjami podzielić ....

. ... pamiętaj że cena ma to do siebie że jest względna ... jak już pisałem kupno ziemi lub przeniesienie obserwatorium w inne miejsce to też koszty idące w setki tysiące ...

A i czy liczyłeś to też do takiej masywnej konstrukcji , czy tylko do zdalnego sterowania ...?

-------------------

A tak się dopytuję , bo nie mam kompletnie pojęcia ile to by mogło kosztować ....

 

--------------------------------------------------

 

Tu jest fajnie pokazane , jak oni to budowali

 

http://www.baader-planetarium.de/kuppeln/rooisand.htm

 

Na budynek drewniany do35m2 tymczasowy nie trzeba pozwolenia!

 

Edytowane przez janowet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uniwersał dzięki - bardzo konkretnie !! - teraz tylko znaleźć sponsora :icon_smile:

Janowet - ja dalej sobie nie wyobrażam konstrukcji wielkości domu bez fundamentów , i zainteresowania sąsiadów . Tu niestety , wszystko musi być zgłaszane. - Wiesz mi , że gdyby było to takie łatwe, to już dawno bym kilka pięter dorobił !!! - a mam kurnik na fundamencie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na budynek drewniany do35m2 tymczasowy nie trzeba pozwolenia!

 

Uścislijmy żeby ktoś nie miał w przyszłości problemów:

 

powierzchnia zabudowy do 35 m2 obowiązuje tylko dla obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniającą zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej (czyli dla prowadzących działalność roliczą)

 

W pozostałych przypadkach czyli w zdecydowanej większości posiłkujemy się zapisem :

 

Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

 

Źródło: Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414 z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane

 

ps. tak więc nie ma mowy nic o kubaturze :), poza tym procedura jest bardzo prosta i szybka ( zgłaszamy 30 dni przed budową) trzeba tylko mądrze wypełnić wniosek tzn. nie pisać za dużo i zrobić szkic na mapie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł Janoweta jest świetny! I ma niewątpliwe zalety "maskujące". Moje było planowane na sztywnej , rurowej konstrukcji bo miała ona na wysokości 6 metrów stanowić postawę do piera!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena wylewki betonowej około 10 000 zł

 

Cena schodów podobnych jak na zdjęciu około 5 000 zł

 

Cena konstrukcji nosnej obserwatorium jak na rysunku : jedna sama rura w centrostalu około 1000 zł - całość ze spawaniem około 6 000 zł

 

Ta czesc jest interesujaca , ale co do kopuly ? ... chyba kosztuja wiecej ? Taka np 3,2m

Cos solidnego na 30 Lat i wiecej. ?

 

---------------

Tak beznadziejnej strony internetowej jak baaderowska , to nie widzialem ... moze mi ktos pomoc znalezc ichne ceny ...

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kopuła baadera kosztuje 130 000 zł brutto w wersji 2.2 metra - komputerowa czyli tyle co U albo SD 5.2 komputerowa

:kwasny::g:

 

Mozesz podac Link ? Nie wiem jak wyglada w rzeczwistosci kopula o wymiarze 2.2 , ale jak pamietam, czytalem o takiej sytuacji , ze gosciu kupil sobie telskop i sie nie miescil ... bodajze Adam go tu na forum sprzedawal ...

 

Sumas - dzieki za propozycje ... z tym slupem chyba tez bylyby problemy -zezwolenia- , ale pomysl ciekawy .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urzędnicy tworzący projekt astrobaz szukali do dialogu technicznego firm produkujących obserwatoria astronomiczne - jednym z oferentów był baader - cena trzykrotnie przewyższała Naszą cene - oczywiście jest to kopuła do samodzielnego montażu z wcześniejszym szkoleniem u baadera . Nieoficjalnie dowiedziałem się ile za nią chcieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Cena wylewki betonowej około 10 000 zł

 

Cena schodów podobnych jak na zdjęciu około 5 000 zł

 

Cena konstrukcji nosnej obserwatorium jak na rysunku : jedna sama rura w centrostalu około 1000 zł - całość ze spawaniem około 6 000 zł

 

 

 

Urzędnicy tworzący projekt astrobaz szukali do dialogu technicznego firm produkujących obserwatoria astronomiczne - jednym z oferentów był baader - cena trzykrotnie przewyższała Naszą cene - (...)

 

Upraszam o nie przemycanie ofert handlowych w postach. Regulamin jest jasny:

 

5. Treści komercyjne

 

a) Ogłoszenia lub treści reklamowe mogą być publikowane na Astropolis wyłącznie za zgodą administratora Astropolis i tylko w miejscach przez niego wskazanych.

b ) Treści komercyjne opublikowane bez uzyskania zgody administratora Astropolis będą niezwłocznie usuwane a konto użytkownika publikującego może zostać trwale zablokowanie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans - ja się upraszałem o ceny ... bo kompletnie nie miałem pojęcia, ile taka zabawa mogłaby kosztować ... a to chyba nie jest oferta, tylko przybliżone koszty budowy ?...

Czyli co ... Uniwersał powinien mi to podać na PW ? ...

 

------------

 

A tu odnośnie wymiarów o których mówiłem ... - ja nie chciałbym się tam kisić , a do tego rozwiązanie w ogóle nie przyszłościowe...

post-158-026409700 1292170013.jpg

http://astropolis.pl/topic/34662-orion-optics-uk-odk-16/

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulamin jest bardzo precyzyjny. Jak potrzebne ceny od konkretnego dostawcy, dogadacie się z pewnością kanałami komercyjnymi. Nie reagując, daję różnego rodzaju trollom i hipokrytom wolne pole do ataku na AP pod pretekstem nierównego traktowania, w atmosferze wielkiej afery, warszafki, skoku na wolność oraz wszelkie inne prawa userów, o tym jak to na AP okradziono ludzi z marzeń i ideałów i płaszczykiem antykomercyjnych sloganów - zrobi się bagienko jakie konkretny typ osób lubi.

 

Bądźmy też realistami, nie będzie nadinterpretacją jeśli odbiorę wpisy usera Uniwersał jako konkretną ofertę. Nie jesteśmy dziećmi. Nie daję żadnych ostów i restrykcji. W neutralnej formie proszę o przestrzeganie zasad i tyle. Jaka będzie reakcja to już zależy od konkretnych osób. Normalny człowiek zrozumie w lot dlaczego tak musi być, fanatyk zacznie wrzaski, samobiczowanie i pożegnania z forum w asyście orkiestry dętej :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.