Skocz do zawartości

Półksiężyc z miasta


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie udało mi się uzyskać coś sensownego :) Montaż przez większość czasu pracował bardzo dobrze, ostrość też była nie najgorsza. Można powiedzieć, że wreszcie opanowałem guiding, a w sumie to sam się opanował (opamiętał :) ). Teraz powinno być tylko lepiej, bo zmieniam właśnie montaż i wyciąg.

Fotka robiona przez cztery nocki z rzędu (!) (po dwie na Ha i OIII) z Wieliczki. Na razie jest bicolor, planuję jeszcze RGB (może L?), ale to już spoza miasta.

W sumie po dodaniu OIII, Ha zrobiło się takie mniej wyraziste. Trzeba by chyba ten kolorowy obrazek wrzucić jako kolor do luminancji z samego Ha, no ale wyłazi z tego łososiowy kolor i na razie sobie z tym nie radzę :) Pav mnie z tego szkolił, posiedzę nad tym, żeby go nie zawieść :)

Z fotki jestem (chyba pierwszy raz?) zadowolony. Wreszcie wszystko działało, jak należy i materiał wyszedł dobry.

Tak więc: 33x600s Ha, 29x600s OIII

SW200/1000 + Atik 383L+ + MPCC + HEQ5 + TSOAG9mm + Chameleon

Samo Ha:

NGC6888 DDP pix ps align align.jpg

Bicolor HaOIII:

NGC6888-HaOIIIps align.jpg

Proszę o konstruktywną krytykę i porady :)

Ps. Nie daje mi spokoju taka ostra, pionowa "kreska" w OIII, która widać na lewo od mgławicy, a na prawo od jasnej gwiazdy. Czy to tak ma wyglądać? Na pojedynczych klatkach też jest niby lekko taki kształt, ale to nie wygląda dla mnie ładnie.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz wszystko jest ok oprócz tego mocnego zaszumienia i przez to fotka jest jaka jest. Musisz od nowa to obrobić i nie wyciągaj tak mocno bo wychodzi szum a samo naświetlanie w H alfa to wg. mnie za mało tutaj pasuje 900 sek a nie 600 sek. wtedy te słabe gazy lepiej będą widoczne przez co nie trzeba bedzie tak mocno wyciągać to jest moje zdanie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tak ma chyba być to część mgławicy. Spójrz tutaj http://apod.nasa.gov/apod/ap120816.html . Pozdrawiam.

Dzięki :) Początkowo myślałem, że to jakiś artefakt stackowania, no ale teraz wiem, że jest ok.

 

Mateusz wszystko jest ok oprócz tego mocnego zaszumienia i przez to fotka jest jaka jest. Musisz od nowa to obrobić i nie wyciągaj tak mocno bo wychodzi szum a samo naświetlanie w H alfa to wg. mnie za mało tutaj pasuje 900 sek a nie 600 sek. wtedy te słabe gazy lepiej będą widoczne przez co nie trzeba bedzie tak mocno wyciągać to jest moje zdanie.

W 100% się zgadzam. Ja bym dodał do tego jeszcze fakt, że mam za mało materiału. Patrząc na Wessela powinienem mieć ok 3x więcej materiału, a wtedy szum nie byłby pewnie prawie widoczny. Jeśli chodzi o długość klatek, to cały czas się bałem, że montaż będzie głupieć (jak wcześniej) i klatki będą tragiczne. 5 min to taka bezpieczna wartość. Okazało się jednak inaczej i nic by się złego nie stało, gdybym świecił nawet 1200s. Właśnie 1200s naświetlałem kolejnej nocy Trąbę Słonia i myślę, że tu będzie ok (ale jak dostrzelam więcej materiału).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiału masz wystarczająco tylko za krótko palone klatki. Ja swoim Refractorem gdzie jest swiatłosiła 6,5 robie od 25 do 30 klatek w zależności jaki obiekt 1200 sek. a w teleskopie o światłosile 5,0 wystarczy 900 sek. Nie ma sensu palić wiecej klatek nic to za bardzo nie zmieni.

Edytowane przez Antoni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie tak, 2x dłuższe klatki oznaczają 2x mniej wyciągania, czyli 2x mniejszy szum.

Ale cały czas się zastanawiam, czym różniłyby się fotki np: 30x1200s i 60x600s. Na pewno pierwsza by pokazała ciemniejsze obszary, ale czy nie byłaby bardziej zaszumiona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szum szumem, ale ja bym skupił się jeszcze na balansie kolorów i kontraście. Na moje oko masz dość niebieskie środki gwiazd, jasny poziom tła i małą dynamikę, dlatego zdjęcie wygląda jakby trochę szaro.

Obrobiłem nieco i na szybko Twoje zdjęcie, aby pokazać o co mi chodzi i w jakim kierunku może warto podążać. Mam nadzieję, że to nie problem:

 

MW.jpg

 

A co do długości ekspozycji to jest to bardzo skomplikowane zagadnienie, uzależnione od bardzo wielu czynników, ale warto kierować się jedną zasadą - histogram klatki musi oddzielić się od lewej strony okienka histogramu o jakieś 5%-10% całej długości okienka. Wtedy masz pewność, że zebrałeś wszystko, co lokalne niebo ma do zaoferowania. (trochę więcej tu: http://www.astro.uni-bonn.de/~mischa/obstips/exptime.html). Czas jaki zajmuje to oddzielenie jest indywidualny dla każdego filtru i warunków i trzeba go dobrać eksperymentalnie. U mnie przy teleskopie f/6,5 to jakieś 1800-2000 sekund dla filtrów wąskopasmowych, może więcej w czasie nowiu, ale nie wiem, bo montaż i tak nie daje rady tak długo prowadzić; dla L z IDASem to bodajże 3-4 minuty.

Trochę inaczej jest w przypadku jasnych obiektów, gdzie nie chcemy prześwietlić np. jądra galaktyki - wtedy robisz krócej jądro i dłużej okolice, a potem w obróbce łączysz obydwa zdjęcia.

 

 

Ale cały czas się zastanawiam, czym różniłyby się fotki np: 30x1200s i 60x600s. Na pewno pierwsza by pokazała ciemniejsze obszary, ale czy nie byłaby bardziej zaszumiona?

 

W teorii i upraszczając, stosunek sygnału do szumu będzie taki sam, ale pierwsza fotka pokaże więcej (zakładając, że niebo na to pozwoli) (więcej: http://deepskystacker.free.fr/english/theory.htm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojedyncza fotka 1200s w porównaniu do 600s będzie miała 2x większy sygnał, 2x większy poziom tła i około 1.4x większy szum tła - stąd wynika cała reszta: lepszy SNR, bardziej przepalone gwiazdy i inne pośrednie jak większa wrażliwość na błędy prowadzenia, na rotację pola, itp.

Jak sprawdzisz jaki masz poziom tła i szum tła na pojedynczej klatce 600s to możesz określić zysk z naświetlania klatek 900 czy 1200s (zakładając ten sam czas całkowitej ekspozycji). Jedyny aspekt (szumowy) który różni od siebie 30x1200 oraz 60x600 to ilość dodanego szumu odczytu. Ilość zebranego szumu termicznego i szumu tła będzie taka sama, pozostaje kwestia znalezienia kompromisowej długości pojedynczej klatki, przy której udział szumu odczytu nie przekroczy założonego progu, np 5 albo 10% całkowitego szumu w materiale. Uff... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.