Skocz do zawartości

EQ3-2 SynScan GOTO


proximus323

Rekomendowane odpowiedzi

Witamy nowego astromaniaka.

 

Jeszcze nie tak dawno posiadałem ten montaż i stałem przed identycznym problemem. Byłem w zasadzie już zdecydowany aby kupić jednak w ostatnim momencie przyszło opamiętanie i kupiłem NEQ6 :) .

 

Jeżeli jesteś nowy w tym temacie to na razie zostań przy EQ3-2. Ewentualnie dokup sobie napęd w jednej osi lub w dwóch jeśli się trafi. Chyba nawet niedawno ktoś to sprzedawał tutaj. Dlaczego tak proponuję? Nie odbieraj sobie podstaw oraz przyjemności ze znajdowania obiektów ;)

 

Jeśli już masz doświadczenie (lub po prostu jesteś leniwiec :P) i chcesz poznać astrofotografię to wybór jest oczywisty. Minimum HEQ5. Chodź również zdarzają się koledzy, którzy i na EQ3-2 niezłe zdjęcia robią. Drugą stroną medalu jest to iż można mieć najlepszy sprzęt a i tak zdjęcia będą marne.

 

W związku z powyższym nie opłaca się dozbrajać EQ3-2 w GOTO.

Edytowane przez DominikRD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z powyższym nie opłaca się dozbrajać EQ3-2 w GOTO.

 

Potwierdzam. Szkoda kasy. Miałem też ten dylemat ale się na czas "wyleczyłem". Ze względu na konstrukcję (sztywność, luzy...) dokładność goto raczej nie będzie lepsza niż "gdzieś tutaj pomiędzy tymi gwiazdkami" przez szukacz.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopię kotleta bo nie będę zakładał tematu co już jest.

A mianowicie też stanąłem przed wyborem goto do eq3-2 i już sam nie wiem!! Naprawdę nie warto???

Kupiłem teraz 150/750 na eq3-2 do "TYPOWO AMATORSKIEGO ASTROFOTO"

Nie powiem że goto by się przydało przy problemach z odnalezieniem obiektu.

I mam pytanie czy goto a napęd w 2 osiach do eq3-2 jest taki sam te same silniczki ? Jak z dokładnościa śledzenia. Teraz idzie zima to by pofocił M31,M42, M45 itd.

Na lepszy montaż na razie nie zbieram i w przyszłości nie planuje kupować. Nie oczekuję kilkuminutowych ekspozycji ale i tak lepsze będzie jak synta 8 na platformie.

Czy lepiej przeznaczyć pieniądze na napęd w 2 osiach i do tego kupić statyw stalowy 1.75".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopię kotleta bo nie będę zakładał tematu co już jest.

A mianowicie też stanąłem przed wyborem goto do eq3-2 i już sam nie wiem!! Naprawdę nie warto???

Kupiłem teraz 150/750 na eq3-2 do "TYPOWO AMATORSKIEGO ASTROFOTO"

Nie powiem że goto by się przydało przy problemach z odnalezieniem obiektu.

I mam pytanie czy goto a napęd w 2 osiach do eq3-2 jest taki sam te same silniczki ? Jak z dokładnościa śledzenia. Teraz idzie zima to by pofocił M31,M42, M45 itd.

Na lepszy montaż na razie nie zbieram i w przyszłości nie planuje kupować. Nie oczekuję kilkuminutowych ekspozycji ale i tak lepsze będzie jak synta 8 na platformie.

Czy lepiej przeznaczyć pieniądze na napęd w 2 osiach i do tego kupić statyw stalowy 1.75".

Zdecydowanie nie polecam wydawania 1,5k zł na Upgrade Kit. Pomimo tego, że sam użytkuję takowy upgrade w moim EQ5, a kupiłem go naprawdę okazjonalnie, to drugi raz nie podjął bym decyzji o jego zakupie. Mechaniki nie przeskoczysz. Lepiej kup normalny napęd, do pilota dodaj ST4, a całość posadź na porządnym statywie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw:

 


Na lepszy montaż na razie nie zbieram i w przyszłości nie planuje kupować. Nie oczekuję kilkuminutowych ekspozycji ale i tak lepsze będzie jak synta 8 na platformie.

 

 

Założę się, że jak zaczynałeś focić syntą na platformie to też nie planowałeś kupować żadnego paralaktyka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze bym prosił o wyjaśnienie. O co chodzi z dodaniem do pilota ST4 ??? Może się wygłupie ale nie wiem :( moje astro do tej pory ograniczało się do synty na platformie.

Co do powyższego postu to jak kupowałem syntę, szczerze nie myślałem o innym : ) Z tym się zgodzę.

Edytowane przez marcin.p1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyposażenie pilota w port ST4 umożliwia guiding. Modyfikacja polega na pod lutowaniu pod przyciski/przełączniki kierunku RA i DE w pilocie, przewodów dzięki którym możliwa jest korekta prowadzenia montażu podczas sesji foto. http://thx8411.over-blog.com/pages/Add_an_ST4_port_on_the_EQ4EQ5_motor_drives-3258969.html Sam kiedyś korzystałem z takiego rozwiązania i sprawowało się to całkiem nieźle. Poszukaj w necie to znajdziesz instrukcję jak to samodzielnie wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.