Skocz do zawartości

PHD, problem z guidowaniem


Killerus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Po wczorajszej nocy, ręce mi uż opadają i nie wiem jak sobie poradzić i co robię źle, ale mam ciągły problem z guidingiem.

 

Może opiszę co dokładnie mi się dzieje.

 

A więc od początku. Montaż jaki posiadam, to Celestronowski CGE, parametry, udźwig itd. można śmiało wyszukac na necie.

 

Mont nie ma wbudowanej lunetki biegunowej, a ustawienie na polarną robi się przy pomocy wbudowanego softu.

 

Goto działa rewelacyjnie, po alignacji na 2 gwiazdy, kalibruje dodatkowe 4 gwiazdki i mont zawsze trafia idealnie w cel.

 

Po tej czynności wykonuje sie też programowe ustawienie na polarną.

 

Ok, skoro sprzęt zamontwowany, obiekt wycelowany , zaczynam ustawienie guidowania.

 

Do guidingu używam kamerry ASI120MM mono, szukacza 60mm o ogniskowej 210mm, sterowanie montem, używam, raz przez ST-4, ale częsciej przez ASCOMA (mont mam osobno podłączony przez COMa do komputera).

 

Uruchamiam, PHD2 i wykonuję kalibrację. Program, zaczyna przesuwać gwiazdkę np. 20 kroków, zachód, 20 kroków wschód - wykrywa luz, po czym robi 20 kroków północ i ....

 

teraz najlepsze, komunikat wyświetla info, że mont idzie na połódniem a gwiazda na ekranie nadal przesuwa się tak jak w kierunku północnym... zrobi 7 kroków (gwiazdka wkońcu ruszy 2 razu na połódniowy kierunek), zakańcza kalibrację i startuje guiding...

 

I tu bywa różnie... raz te błędy są mniejsze, raz skoki większe, oś RA jakoś trzyma, ale DEC ma tendencje do odjazdu.. zazwyczaj wykres leci w dół.. albo niewiarygodnie skacze w góre/dół. (czas ustawiam z reguły na 0,5 sek. 1 sek. ale próbowałem też na 4, 5 sekung i nie było poprawy... to samo z innymi ustawieniami w programie).

 

Nie wiem już co robic , czy to przypadłość montażu, ( w tym tygodniu rozbiore mechanike na cześci pierwsze i wymienie smary), błąd ustawienia na ploarną, wyważenia ?? Może coś z elektroniki szwankuje, może kamerka nie wspołgra z montem czy co ??

Nie mam pojęcia, gdzie popełniam błąd.. i jestem juz w takiej desperacji, że jestem gotów spakować sprzęt i podjechać do kogoś na wspólne focenie, czy coś, by z kims wspolnie sprawdzić i wyszukać błędu.

 

 

W załączeniu zdjęcie, z którejś z wcześniejszych sesji.. gdzie mimo wszystko focenie 10 minutowych klatek wyszło dość dobrze.

 

 

DSC_0323.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czy poziomujesz dokładnie statyw ( najpierw ustawiasz statyw "cyckiem" w kierunku polarnej, następnie go poziomujesz dobrą pozomicą i dopiero wieszasz głowicę montażu ).

- jak już zrobisz "Twoje" systemowe ustawienie na polarną to warto sprawdzić jego dokładność, choćby robiąc ujęcia i zobaczyć po jakim czasie odjeżdżają gwiazdy ( bez uruchamiania guidu)

- czym focisz , bo jeśli Twoja główna tuba to SCT14" ( ze stopki ) to guider jest za krótki.

Edytowane przez Borowy Misiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest puszczone guidowanie w DEC. Tak jak pisałem wcześniej, on w DECu przesuwa gwiazde na północ, ale nie wraca jej w kier. połódniowym, najpierw robi dalej ruchy na północ, a potem w 2 - 3 krokach przesunie ja w kier. połódniowym

 

Czy wypoziomowanie, co do joty ma aż taki wpływ na guiding? Bede musiał sprawdzic tę fabryczną libelke.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda w Twoim przypadku nie tu leży problem, ale jak już wszystko zacznie Ci działać to dobre wypoziomowanie "ułatwia" gładszy guid, a bardzo złe go uniemożliwia.

Wracając do Twojego problemu .... czy używasz oryginalnego przewodu od ASI ? W instrukcji masz rozpisaną wtyczkę kamery i przewodu. Może masz jakiś inny przewód , albo Twój montaż ma fabrycznie inaczej "poukładane" piny we wtyczce. Tak bywa w niektórych modelach Meade. Musisz wiedzieć że ST4 to nie jest jakiś normatywny standard !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na guiding wpływ ma jedynie ustawienie na polarną oraz błąd okresowy montażu. Wypoziomowanie nie ma znaczenia, ono co najwyżej pomaga ustawić na polarną.

 

 

Swego czasu w EQ6 nie poziomowałem montażu i z guidem był wieczny problem. Od czasu poziomowania problemów zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że to nie wina kabla ST-4, bo guiduje też poprzez ASCOM, przez kabel, którym mam podłączony montaż z PC (na RS232), więc gdyby problem był właśnie z kablem ST-4 to by to wyszło, a tu czy użyje ST-4 czy poprzez port szeregowy to efekt jest ten sam :(

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruchy w DEC są wykonywane, więc to też nie byłaby wina kabla, tylko coś z ustawieniami. Zobacz, czy gdzieś w ustawieniach drivera dla twojego montażu nie jest odznaczona jakaś opcja guidowania w DEC. Bo z wykresu w pierwszym poście tylko to przychodzi do głowy.

A co do "dziwnej" kalibracji, to tak jak napisał Borowy, to wina luzów. Aczkolwiek PHD liczy sobie backlash, więc o ile nie jest tragicznie duży, to sobie go kompensuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, w takim przypadku problem przewodowy odpada.

Warto jeszcze sprawdzić/zrobić kompensację ewentualnych luzow i tak jak pisalem na początku sprawdzić dokładność ustawienia na polarną.

Edytowane przez Borowy Misiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko, to są luzy w DEC.

Możesz to sprawdzić ręcznie - czy używając przycisków, gwiazda przesuwa się natychmiast/ z opóźnieniem.

 

Sprawdź to.

 

Wydaje mi sie że pokasowałem luzy juz dawno.. ale fakt sprawdze na dużej tubie, bo tu będzie to widac najlepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem od siebie tyle ile z doświadczenia z PHD2. Ma on swoje humory. Raz prowadził jak szalony - linie praktycznie poziome. Innym razem odjazd w jednej osi - cholera wie czemu. Pomógł restart.

Dałem sobie spokój i używam go tylko do ustawienia ostrości na guiderze ;)

Wszystko robię w Maximie. Od kiedy używam PinPoint`a nie wyobrażam sobie lepszego narzędzia do ponownego ustawiania kadru i dopalania materiału.

W Maximie ciągnąłem ostatnio klatki 1200 sek. Jest to program zdecydowanie bardziej czytelny dla mnie niż PHD. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o to, że na screenie oś Dec nie ma korekt, to prawdopodobnie masz wybrane Dec guide mode na off lub N lub S. Daj na Auto, to oznacza po prostu guidowanie w dwie strony. Tak na prawdę dryf gwiazdy następuje w jedną stronę, ale to trzeba najpierw określić, żeby wybrać N lub S. Tak więc daj Auto.

 

Jeśli chodzi o kalibrację, to u mnie wyglądało to dokładnie tak samo w PHD. Winny temu jest luz w osi Dec. Im większy, tym więcej korekt zajmuje montażowi zmiana kierunku ruchu. Doreguluj lepiej luz w osi Dec, a problem się zmniejszy. U mnie luz nie był zbyt duży i nie powodowało to za bardzo problemów.

 

Aczkolwiek PHD liczy sobie backlash, więc o ile nie jest tragicznie duży, to sobie go kompensuje.

Niby wydaje się, ze powinien sobie liczyć, ale moje doświadczenie pokazywało, że tak jakby jednak olewał tą kwestię. Potem w czasie guidingu przy zmianie kierunku korekt potrzebował kilku korekt na zmianę kierunku faktycznego ruchu.

 

U mnie działało to dość dobrze, ale nieraz pojawiał się problem, więc przerzuciłem się na Maxima. W Maximie sam definiujesz sobie backlash i to jest jego złota cecha. Ustawiłem sobie backlash tak, że przy zmianie kierunku korekt reakcja jest prawie natychmiastowa. Dzięki temu problem luzu praktycznie przestał istnieć. Polecam takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi PHD2 zawieszał się chociaż nie było to widoczne w programie. Niby wszystko działało, wykresy, obraz z kamery ale nie prowadził. Po restarcie wracał do normy i pracował normalnie (windows xp). Straciłem trochę nerwów i czasu na niego. Chociaż nie mogę powiedzieć - jak działał - prowadził rewelacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim is the best , ale kolega "Killerus" używa kamery ASI120MM która póki co źle współpracuje z Maximem. Też z tego powodu musiałem się zaprzyjaźnić z PHD2.

Jolo prowadzi za pomocą ASI jak dobrze pamiętam z Maximem, pokazywał w wideotutorialu, w jakim trybie odpalić kamerkę, żeby to działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutorial do Maxima jak w nim guidować i jaki parametr za co odpowiada bardzo by się przydał, myślę, ze nawet pomógłby niejednemu, jak na razie ledwo opanowałem w nim naświetlanie, a ustawienia do guidingu wyglądają w tu jak czarna magia.

 

MateuszW chyba trafiłeś na jedną z możliwych przyczyn.. ustawienie Dec Guide MODE !!! Ja to mam ustanione na NORTH !!! Tak było podane w opisie PHD u Rika na stronie.

 

W miedzyczasie zabrałem się za wymiane smarów, na razie poszło na zębatki, jutro łożyska, pokasuje luzy i jak tylko nadarzy się okazja to zobaczymy, czy będzie jakaś poprawa.

 

 

 

Edytowane przez Killerus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas są tu: http://astropolis.pl/topic/44908-maxim-dl-video-tutoriale/. Ostatnia część odpowie na wszystkie Twoje pytania o guiding w Maximie :) Ja też się bałem przesiąść na Maxima z guidingiem, ale po zobaczeniu w tych filmikach, jakie to jest proste od razu spróbowałem i nie żałuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.