Skocz do zawartości

czy Celestron Firstscope 114EQ to dobry wybor?


kowallab

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, Januszu zapytajmy się naszego Kolegi czy ani grosza więcej nie może przeznaczyć na większe lusterko. Bo naprawdę takim malutkim za 800zł raczej świata nie zwojuje. A zawsze warto przedstawić szerszą alternatywę jak można dozbierać parę stów. Poza tym warto aby Hamal porównał jak powyżej pisałem swój nowy 270mm ze 114mm - to byłoby coś i dałoby odpowiedź czy czasem lusterko 114mm to nie jest za bardzo za mało. W klasycznej literaturze przedmiotu, reflektor radzą jednak od ok. 150mm - mniejsze są traktowane zbyt "zabawkowe" i mało przydatne nawet dla początkującego astronoma. To już lepiej na start może taniutki refraktorek soczewkowy ZRT457 za zaledwie 350 zł dla początkującego - ma świetny stosunek mozliwości do ceny i fajny power 60x.

 

Oczywiście, jak nasz Kolega ma akurat 800zł i brak perspektyw na więcej - to warto brać ten 114EQ za 800zł tym bardziej że w promocji.

 

A lecytyna to fajna rzecz dla każdego, polecam jako chemik każdemu. Jest też smaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Średnica lustra to jeszce nie wszystko, liczy się też bardzo jego jakość jak i jakość, sztywność i typ montażu w zależności od planowanych zastosowań :salu:

 

Ps. To silnie zależy jak gęsto chcesz mieć rozłokowane te progi czy przykładowo w klasach:

 

130mm

 

150mm

 

170mm

 

200mm

 

230mm

 

270mm

 

i dodatkowo w klasach montaży:

 

Dobsony i inne azymuty

 

Paralaktyki

 

 

Raczej sam najpierw zdecyduj ile kasy możesz wydać na pierwszy teleskop bo tak dyskusja strasznie sie rozmydli w zbędnych gdybaniach :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym Ci radził (jak sam sobie poradziłem) jak już to Synta 8" 203/1200 Dobson za 1900zł i masz potęgę 203mm lustra na prostym Dobsonie - tylko trzeba dozbierać trochę...

 

A pamiętaj że zdolność zbierania światła rosnie z kwadratem - zatem 203mm to ponad 3x z hakiem wiecej niż 114mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Zaawansowani też po latach pracy z przwoźnymi, ciężkimi paralaktykami dojrzewają do zakupu lub zrobienia lekkiego i szybkiego w użyciu Dobsona, człowiek z czasem staje się leniwy :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ze celestron kosztuje 719zl [w promocji] a Twoja synta 1900zl. widzisz roznice?

 

Ano właśnie, coś za coś. Jak masz tylko te 719zł i nie dozbierasz więcej, to na poczatek bierz jak w takiej promocji - i tak później sprzedasz dla czegoś większego. Ale na start wziąłbym ZRT za 350zł - jeszcze taniej. Taniej już się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiście bierz ten promocyjny Celestron Firstscope 114EQ PROMOCJA za 719zł:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...9ffdf3619713677

rok - może dwa się nim pobawisz a potem się zobaczy. To naturalna kolej rzeczy, tylko sam startowałem z taniutkiego radzieckiego ZRT (ktorego nadal lubię), potem go upgradowałem, a zakupione okulary 1,25" i tak mi się przydają do Synty 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. to podajcie mi ile musialbym miec pieniedzy na kolejny prog luster.

 

No tak.. fajnie, że pytasz na grupie jak i co, ale napisałeś, że jesteś bardzo początkujący, a nie bardzo leniwy :lol: Proponuję spojrzeć do działu - Producenci i importerzy, tam odnajdziesz wiele ciekawych informacji. Zobacz także na strony internetowe, dealerów (pardon kupców). Generalnie teleskop 150mm, można nabyć w cenie od. ok. 1500zł (nówka). Ewentualnie poszukaj czegoś z drugiej ręki. U polskich producentów może być trochę drożej, ale to jest skomplikowana sprawa, nie bardzo chcę się w ten temat motać.

Generalnie musisz sam zadecydować, czy dajesz zarabiać "zółtkom" czy swoim. Jeżeli jednak, zdecydujesz się na zakup tej "114", to zorientuj się jakie okulary są w komplecie. Nie znam tej oferty zbyt dokładnie, ale pamiętaj, że absolutne min. to Kllner, najlepiej Plossl, S-Plossl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to szybko nam zdasz relację z obserwacji teleskopem i kitowymi okularami, gratuluję szybkiej, męskiej decyzji  :salu:

 

Bez przesady że a priori "kitowe", chyba trochę przesadzasz Januszu albo żartujesz - nie strasz początkujacego bez potrzeby, to pewnie całkiem fajne Kellnery. Sam mam w komplecie Synty, niby z góry niechciane, dwa takie okulary Kellnery - "Wide Angle" wg oznaczeń Synty i szczególnie ten 25mm nawet sobie chwalę - całkiem ostry obraz, duże pole (obraz przez niego jest nawet bezsprzecznie lepszy od Plossla Soligora 25mm) - czego chcieć więcej za te pieniądze. Nawet mi się ten zakup spodobał bo to podwójna promocja: raz że promocyjna cena 799zł, a dwa teraz jeszcze 10% rabatu od ceny promocyjnej i finalnie tylko 719zł! Hura i brawo DO! Gdybym nie miał już tyle sprzętu sam bym się skusił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że Janusz, mówiąc "kitowe" bardziej miał na myśli "okulary z zestawu", a mniej ich ewentualną jakość.

Wiadomo, że okulary dawane "do zestawu/kitowe" najlepsze nie są nigdy, ale jak na początek - wystarczą z cała pewnością. (Kwestia - kiedy skończy się "na początek"? Po miesiącu, pół roku, czy po wizycie kolegi z okularem Lantanowym? :wink: ).

Tak czy siak - dobrą zabawę będziesz miał gwarantowaną!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.