Skocz do zawartości

Filtry kolorowe-jaka marka?


Swarogan

Rekomendowane odpowiedzi

Różnicy nie będzie pomiędzy GSO czy Baaderem.

Oj, oj,ojjjjjjjj..... nie zgadzam sie totalnie. GSO do Baadera ma tyle samo co Baader do Astrodona. Przynajmniej w grupie LRGB Ha OIII SII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, oj,ojjjjjjjj..... nie zgadzam sie totalnie. GSO do Baadera ma tyle samo co Baader do Astrodona. Przynajmniej w grupie LRGB Ha OIII SII.

Tyle że tu chodzi o barwne filtry Wrattena, a nie filtry interferencyjne (a Astrodon vs Baader też jest dyskusyjny ;)). Przy filtrach barwnych wielkiej technologii nie ma, więc wystarczy zrobić to dobrze.

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie powiem tyle że to całe czarowanie Baaderowe w kwestii precyzji jest niewiele warte bo robiłem też planety przez kolorowe filtr z mikroskopu i inne kolorowe szkiełka i naprawdę dopiero te beznadziejnej jakości pokazywały różnicę.

A masz jakieś bezwzględne pomiary na potwierdzenie tego? Czyżby Baader nie był w stanie zrobić czegoś lepiej niż nieznane mityczne kolorowe szkiełka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę dowiem się, że powinienem zbierać denka od butelek, bo to w sumie wszystko jedno.Otóż nie jest tak, że płaci się za firmę. Płaci się za właściwości. I nawet nie chce mi się cytować materiałów, po prostu herezje wypisujecie :)

Ja sam doświadczyłem różnicy między Meade a Baaderem i między Baaderem a Astrodonem. Pomijając generowanie refleksów ( bo to w dużym stopniu zależy od reszty setupu) Astrodon jest naprawdę parafokalny a Baader już nie.

Być może filtry planetarne nie są tak wymagające jak LRGB do CCD, ale na poziomie LRGB te różnice są widoczne !

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może filtry planetarne nie są tak wymagające jak LRGB do CCD, ale na poziomie LRGB te różnice są widoczne !

 

nie zrozumiałeś o co chodzi

chłopaki chcą kupić kolorowe szkiełka, a nie filtry ... czyli GSO i SW to znakomity wybór ;)

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrozumiałeś o co chodzi

chłopaki chcą kupić kolorowe szkiełka, a nie filtry ... czyli GSO i SW to znakomity wybór ;)

 

pozdrawiam

Cóż za błyskotliwa uszczypliwość ^_^ gorę z emocji ;)

 

A masz jakieś bezwzględne pomiary na potwierdzenie tego? Czyżby Baader nie był w stanie zrobić czegoś lepiej niż nieznane mityczne kolorowe szkiełka?

Organoleptycznie, za pomocą zmysłów oraz analizy sensorycznej posiadając sprawdzoną wrażliwość w tym zakresie ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Organoleptycznie, za pomocą zmysłów oraz analizy sensorycznej posiadając sprawdzoną wrażliwość w tym zakresie ^_^

Czyli nijak ;) Wychodzisz ze stwierdzeniem zupełnie sprzecznym z dotychczasowymi wynikami z kolorowych filtrów i nie masz na to żadnych "poprawnych" naukowo wyników porównań. Bez wyeliminowania czynnika ludzkiego, seeingu oraz mechaniki porównać i wyciągać wniosków się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nijak ;) Wychodzisz ze stwierdzeniem zupełnie sprzecznym z dotychczasowymi wynikami z kolorowych filtrów i nie masz na to żadnych "poprawnych" naukowo wyników porównań. Bez wyeliminowania czynnika ludzkiego, seeingu oraz mechaniki porównać i wyciągać wniosków się nie da.

No to szkoda bo to oznacza że połowa tego opracowania http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/fotografia-planet-z-filtrami-rgb-dobor-filtrow-i-optymalizacja-metod-fotografii/ jest do kosza :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle filtry kolorowe Wrattena pochodzące od różnych producentów, (GSO,Baader, SW itp) nie służące do fotografii LRGB niczym się od siebie nie różnią. To są zwykłe nieinteferencyjne, filtry kolorowe. Mam kilka GSO i 2 baadera i nie ma żadnych różnic. Przecież to fakt oczywisty. Kolega nie szuka filtrów do fotografii LRGB więc nie wiem po co da dyskusja? Co do filtrów interferencyjnych LRGB lub wąskopasmowych to tutaj producent akurat ma znaczenie. Np. filtry QHY nie są parafokalne i trzeba delikatnie refocusować. Mam też pożyczone filtry Astronomika, te są parafokalne.

 

Filtry Wratten to najprostsze filtry kolorowe produkowane od bardzo dawna, nie ma tutaj żadnej wielkiej filozofii. W czasach fotografii kliszowej filtry te można było dokupić do obiektywów w celu uzyskania różnych efektów. Np Nasycenie trawy, nieba itp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem świetne zdjęcia zarówno z filtrów LRGB Baadera, Astronomika jak i Astrodona. Dowiedziałem się też kiedyś od znajomego, że Astrodona średnio sprawdzają się w foto planetarnym, pogrzebałem w internecie i faktycznie trochę osób narzekało. Pogadaj z Dominikiem on miał na pewno w rękach sporo filtrów i dobrze Ci doradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna różnica jaką ja widzę to różnice w szerokości pasma jakie przepuszczają te filtry. Astrodon dobiera je tak by właściciele matryc kodaka byli zadowoleni, pozostałe firmy stosują inne podejścia. Z refleksami faktycznie jest różnie, co opinia to inaczej. Ja refleksów na baaderach jeszcze nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.