Jump to content

Maksimum Perseidów - zdjęcia bolidów!!!


Arek
 Share

Recommended Posts

Hej!

 

Zaczyna się show związany z Perseidami. Tym razem największą czujność musimy zachować w nocy z 11 na 12 sierpnia kiedy około 23 CWE może wystąpić wybuch o aktywności od 100 do 1000 mteorów na godzinę i 12 na 13 sierpnia, kiedy wystąpi stare maksimum, w którym możemy liczyć na duże kilkadziesiąt sztuk na godzinę. Oczyiwście w miarę możliwości aparaty powinny tez pracować i 10/11 oraz 13/14 i

14/15 sierpnia tym bardziej, że wciąż zbliżamy się do nowiu Księżyca.

 

Zwarcam się więc z apelem do wszystkich miłośników fotografowania nieba o szczególnie wzmożoną aktywność i wycelowanie w niebo wszystkiego co macie pod ręką. Ze względu na dużą spodziewaną liczbę słabych meteorów zaleca się stosowanie czułych fimów 800-3200 ASA, światłosilnych obiektywów i czasów

ekspozycji na poziomie 3-10 minut. Najbardziej polecanymi obiektywami są takie o parametrach 1.8/50, 1.4/50, 2.0/35, 2.4/35 w ostateczności 2.8/28mm lub 2.8/20.

 

Technika obserwacji powinna być taka, że czas rozpoczęcia i zakończenia ekspozycji notujemy z dokładkością do 1 sek (zsynchronizujcie zegraki przed obserwacją np. z zegarynką lub DCFem). Gdy w polu widzenia aparatu pojawi się bardzo jasne zjawisko, najepiej zanotować jego czas (też z dokładnością do sekundy), jasność i prędkość (w skali 1 - b. wolny, 2 - wolny, 3 średni, 4 - szybki, 5 - b. szybki, 6- ekstermalnie szybki) i natychmiast skończyć ekspozycję.

 

Bylibysmy wdzięczni za przesłanie do PKiM wszystkich zeskanowanych klatek zawierających jasne zjawiska. Prosimy nie zapomnieć o dokładnym opisaniu każdego zdjęcia. Wasze wyniki zostaną wykorzystane w pracach Polskiej Sieci Bolidowej i jeśli będzie ich doostaecznie dużo zostaną opublikowane w profesjonalnych czasopismach astronomicznych! Zdjęcia wysyłajcie na adres: olech@camk.edu.pl

Na ten adres możecie też kierować wszystkie pytania.

 

Życzę pogody i udanych łowów!

Arek

Link to comment
Share on other sites

Prorok jakiś czy cóś :shock: :?:

chciałem napisać do ciebie maila właśnie w tej sprawie

ale mnie ubiegłeś :salu:

 

Planuję wystartować z dwoma zestawami:

 

1.Praktica L + Mir 3,5/20 , Fuji Superia 1600

czas naświetlania ok.5 min w ciemnym miejscu tzn w promieniu 5 km lasy

nie mam doświadczenia czy nie prześwietlę i jak wyjdzie tło nieba :?:

 

2.Canon 300D + 3,5/18 (kitowy) ISO 1600

czas dobiorę po paru zdjęciach

 

Oba na jednym paralityku :mrgreen:

 

Czy czas naświetlania kliszy ustalony na podstawie wyników z cyfry będzie dobry

klisza chyba ma większą tzw. dynamikę (sam nie wiem?)

 

A i najważniejsze w jaki obszar nieba wycelować aparaty :?:

Cały czas ten sam czy focić różne obszary :?:

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam

Arku czy do zarejestrowania perseidów może nadać się kamera VHS z czułością 0 Lux i obiektywem zoom maksimum 72 mm o jasności F=3.6 i co w tej sprawie najważniejsze minimum 37mm z jasnością F=1,1.4.W aparacie Zenit E z obiektywami 58/2 ,37/2.8,50/1.8 mam kliszę 400 Konica i niestety nie mogę wymienić na czulszy czy mam szanse sfotografować te meteoryty i przy jakim czasie ?.

Link to comment
Share on other sites

Mam do was pytanie wzglem perseiodow a mianowicie: przedwczoraj ogladalem niebo przez lornetke 50/50 patrzylem sie akurat na Arcturusa, kiedy to idealnie przez srodek pola widzenia przelecial perseid. Wrazenie bylo niesamowite, zdawlo mi sie nawet, ze ciagnal sie za nim dym. Czy to mozliwe, czy tylko wytwor mojej wyobrani ( pytanie dotyczy dymu, bo perseide serio widzialem przez lornetke :mrgreen: ). Chyba mialem niesamowitego fuxa z ta lornetka. Zdarzylo sie to komus z was rowniez ?

Link to comment
Share on other sites

Wrazenie bylo niesamowite, zdawlo mi sie nawet, ze  ciagnal sie za nim dym. Czy to mozliwe, czy tylko wytwor mojej wyobrani ( pytanie dotyczy dymu, bo perseide serio widzialem przez lornetke  :mrgreen: ).
Meteory pozostawiaja czasem za soba slad.
Link to comment
Share on other sites

Chyba mialem niesamowitego fuxa z ta lornetka. Zdarzylo sie to komus z was rowniez ?

 

W PKiM robi sie to rutynowo :) Wystawia sie szerokokatne lornetki (lub ostatnio Celestrony 102AZ) i obserwuje okreslone, wczesniej wybrane pole.. Meteorow w ten sposob widac calkiem sporo, oczywiscie duzo slabszych niz golym okiem, a jezeli przeleci przez pole widzenia cos np 2 wielkosci no to brak slow :)

Oczywiscie przy takiej lornetce trzeba wisiec dobrych pare godzin, obserwacje tego typu do prostych wiec nie naleza ;>

 

A co do fuksa..przedwczoraj obserwowalem M57 refraktorem Grubb 200/3000 + Antares 30mm.. no i przelecial sobie meteorek 11 wielkosci :)!

Link to comment
Share on other sites

Tak poza tematem chcialem sie was czegos zapytac .Wczoraj bylem na obserwacji 10 km od mojej miejscowosci ( nad rzeka ). Zasieg byl naprawde oszałamiajacy prawie 5 mag. Droga mleczna wygladala doslownie jakby ktos mleko rozlal po niebie. Napotkalem tam tylko na jeden problem a mianowicie: straszne parowanie ! Sam nie wiem czy to byla wina bliskosci rzeki, czy moze ostatnich opadow. Po okolo 2 h obserwacji z teleskopu zaczela sciekac woda. Nawet przez szukacz z trudnoscia dopatrywalem sie gwiazd. Mieliscie wczoraj podobne problemy ? Bo sam nie wiem czy to wina rzeki, czy moze wczorajszych warunkow atmosferycznych. Wzgledem perseidow to jeszcze wczoraj bylo ich widac niesamowicie duzo. Srednio pare na minute :shock:

Link to comment
Share on other sites

Wzgledem perseidow to jeszcze wczoraj bylo ich widac niesamowicie duzo. Srednio pare na minute
Zależy gdzie u mnie z balkonu to pare ale na godzine, ale wieem że to jest inny zasięg i większy obszar nieba. Co do wilgotności to wczoraj rzeczywiście była duża (kartki z notesu były jakby ktoś je 5 minut wcześniej zamoczył w wodzie)
Link to comment
Share on other sites

Tak poza tematem chcialem sie was czegos zapytac .Wczoraj bylem na obserwacji  10 km od mojej miejscowosci ( nad rzeka ). Zasieg byl naprawde oszałamiajacy prawie 5 mag. Droga mleczna wygladala doslownie jakby ktos mleko rozlal po niebie. Napotkalem tam tylko na jeden problem a mianowicie: straszne parowanie ! Sam nie wiem czy to byla wina bliskosci rzeki, czy moze ostatnich opadow. Po okolo 2 h obserwacji z teleskopu zaczela sciekac woda. Nawet przez szukacz z trudnoscia dopatrywalem sie gwiazd. Mieliscie wczoraj podobne problemy ? Bo sam nie wiem czy to wina rzeki, czy moze wczorajszych warunkow atmosferycznych. Wzgledem perseidow to jeszcze wczoraj bylo ich widac niesamowicie duzo. Srednio pare na minute  :shock:

 

Czasem po prostu jest w nocy wilgotno i już. Zwłaszcza w takiej sytuacji jak wczoraj, po przejściu frontu ziemia była wilgotna od deszczu, do tego przy czystym niebie szybko oddawała ciepło i temperatura była bliska punktowi rosy. To zapewne spowodowało, że wilgoć osiadała wyjątkowo obficie. Bliskość rzeki też nie polepsza sytuacji :wink: Jest w takim wypadku proste wyjście, które może nieco poprawić sytuację. Jeżeli już musisz obserwować nad rzeką, to znajdź takie miejsce, gdzie przynajmniej część nieba (ta, której nie zamierzasz obserwować) będzie zakryta przez drzewa. Wówczas działają one jak wielki "odrośnik" i wypromieniowanie ciepła z teleskopu (i tym samym osiadanie rosy) wyraźnie się zmniejsza.

Link to comment
Share on other sites

Tak poza tematem chcialem sie was czegos zapytac .Wczoraj bylem na obserwacji  10 km od mojej miejscowosci ( nad rzeka ). Zasieg byl naprawde oszałamiajacy prawie 5 mag. Droga mleczna wygladala doslownie jakby ktos mleko rozlal po niebie. ...

 

Skoro takie wrażenie zrobił na Tobie zasięg 5 mag, to wyobraź sobie co jest w Bieszczadach, przy zasięgu około 7 mag :shock:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Link to comment
Share on other sites

Skoro Droga Mleczna wyglądała dobrze, zasięg nie mógł byc 5 mag. Ona wygląda dobrze dla przynajmniej

6 mag. Faktem jest natomiast, że noce 14/15 i 15/16 to była żyleta. W Ostrwiku miałem zasięg 6.6 mag, a

młodsi ode mnie koledzy coś pod 7 mag. Droga Mleczna była widoczna praktycznie po horyzont.

 

W nocy z 15/16 w Ostrowiku był Mirek Krasnowski ze swoim Meadem i kamerą. Zrobiliśmy niezła sesyjkę.

Szkoda tylko, że montaż azymutalny Meada i idąca za tym rotacja pola, nie pozwoalała robić ekspozycji

dłuższych niż jakieś 40 sekund. Ale i tak było bosko! Mirek ma teraz super sprzęcik, a już niedługo

będzie jeszcze lepszy.

 

Przy okazji testowaliśmy nową kamerę Siemensa do obserwacji meteorów. Jest super! Bije w zasięgu

Mintrona o 1-2 mag!

 

Arek

 

[ Add: Sro Sie 18, 2004 12:35 ]

Wywołałem i zeskanowałem 3 swoje filmy z Perseidów. Złapalo się ponad 10 sztuk. Na jednym zdjęciu widać

nawet dwa meteorki. Najjaśniejszy był poniższy delikwent o jasności -3 mag, który był na tyle miły, że pojawił

się w centrum kadru obiektywu Vivitar 2.5/28 podłączonego do Praktica L2. Film to Fuji X-Tra 800 ASA. Czas

ekspozycji 11 minut.

 

Arek

 

per.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...
Skoro Droga Mleczna wyglądała dobrze, zasięg nie mógł byc 5 mag. Ona  

 

[ Add: Sro Sie 18, 2004 12:35 ]

Wywołałem i zeskanowałem 3 swoje filmy z Perseidów. Złapalo się ponad 10 sztuk. Na jednym zdjęciu widać

nawet dwa meteorki. Najjaśniejszy był poniższy delikwent o jasności -3 mag, który był na tyle miły, że pojawił

 

się w centrum kadru obiektywu Vivitar 2.5/28 podłączonego do Praktica L2. Film to Fuji X-Tra 800 ASA. Czas

ekspozycji 11 minut.

 

Arek

 

No.. za pare dni zobaczysz go z innej perspektywy :)

 

Przemo

Link to comment
Share on other sites

Hej :)

 

No to maly prezent pod choinke od Brahiego :)

 

Poniżej kompozycja 2 ekspozycji, 18 i 31 minutowych wykonanych podczas maksimum perseidów 11/12 08 2004r :) Za sterami shuttera Apollo siedział Mariusz Lemiecha. Na zdjeciu widoczne sa 4 meteory, najprawdopodobniej 3 perseidy i jeden sporadyk (wyraźnie wolniejszy, w poblizu bieguna niebieskiego)

Śladów gwiazd nie udało się do końca połączyć, między ekspozycjami shutter został nieznacznie poruszony i pomimo zastosowanego przesunięcia nieco inaczej rozlozyly sie na zdjęciu dystorsje.

 

Kolory i kontrast zostały wzmocnione dla uwidocznienia najsłabszego zjawiska

 

Strzałka wskazuje meteor z Arkowego zdjęcia :)

 

Wesolych swiąt życze :)

 

Przemo

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.