Skocz do zawartości

Triplet Lwa


Szymoff

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko..dlaczego wszyscy chcą mieć podane na talerzu rozwiązania? Problemy w wyszukiwaniem w Google? Nawet na tym forum są artykuły na temat kalibracji monitora .

Przecież ona właśnie po to powstają!

No ale do rzeczy:

1. Masz obcięty z lewej strony histogram na płasko- to podstawowy błąd. Wyciąłeś ramiona galaktyk i całą zawartość tła, małe gwiazdki i SZUM. Ale czy szum powinien pozostać? WEDŁUG MNIE TAK! Jest to oczywiście subiektywne i nie mówimy tu o szumie zagłuszającym szczegóły, ale niewielki szum czyni zdjęcie bardziej realnym.

 

tl.jpg

 

 

 

2. Histogramy dobrych zdjęć wyglądają mniej więcej tak i uważam to za prawidłowe.

 

PH.jpg

 

 

3. Ustawianie jasności i kolorystyki " na monitor" to zasadniczy błąd - są do tego odpowiednie narzędzia. Tak jak poniżej - twoje tło jest zaniebieszczone. Ustawienie poziomu szarości na 92% ( to co jest obok litery K w panelu INFO Photoshopa) jest prawidłowe, no ale przy tak obciętym histogramie w zasadzie niczego to nie poprawi.

 

Pip.jpg

 

Pipc.jpg

Jacek Bobowik szeroko pisał na temat obróbki astrofoto- polecam do poczytania.

Pozdrawiam

Maciek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie odnośnie kalibracji zamieściłem przy okazji. Zawsze staram się najpierw poszukać informacji samemu a pytania zadaję jak nic nie znajdę. Tu w sumie masz raję chciałem pujść na skróty licząc na jakiś złoty środek co surowo uciąłeś. No ale rozumiem bo widzę że często na forum pojawiają się te same pytania i pewnie taka sytuacja może irytować.

Odnośnie obróbki to sporo czytam w różnych źródłach ( "Od laika do astrofotografika" też czytałem) ale jestem tak na prawdę dopiero na początku swojej drogi z obróbką i ciężko na razie mi spiąć wszystko razem. Jeżeli chodzi o ustawienie kolorów to starałem się to robić nie "na monitor". Balans bieli ustawiałem wykorzystując gwiazdę G2V. Wiem, że nie zrobiłem tego dokładnie. Ustawiłem też punkt szarości a niebieski podbiłem trochę zgodnie z zaleceniami Jerrego Lodrigussa w książce "A Guide to Astrophotography with DSLR Cameras". Co do histogramu to dzięki za wskazówki. Faktycznie pod tym względem zdjęcie leży po całości:( Ogólnie dziękuję za wskazówki i profesjonalne podejście . Jest jeszcze dużo pracy przede mną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi bardzo podobają się galaktyki. Wiele Tripletów zawiera piękne gwiazdki tła a rozpaćkane same galaktyki, jedynie niewiele zdjęć, jak Twoje pokazuje je w sposób intrygujący i z detalem. Przecież galaktyka nie musi być na cały ekran aby powalczyć o pokazanie w niej szczegółów.

Osobiście bym na masce je jeszcze tyci podostrzył. Gratulacje.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do balansu bieli, to najdokładniejszą metodą jest użycie eXcalibratora. Opis użycia w skrócie:

1, Surowy stack otwierasz w MaximDL, Split Tricolor i zapisz to do 3 plików fit.

2. Otwórz jeden z nich, np. G, zrób plate solve'a i save.

3. Wgraj do eXcalibratora (R, G i B normalnie z tych rozdzielonych, plik WCS to ten, gdzie jest plate solve).

 

Pamiętaj, żeby w ścieżce do tych plików żaden katalog ani plik nie zawierał spacji ani innych dziwnych znaków. Może się wtedy też krzaczyć.

Program ma instrukcję po angielsku, ale jak ogarniasz choć trochę, to spokojnie zrozumiesz ideę działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.