Skocz do zawartości

NEQ6 podlaczenie do komputera


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i Panie potrzebuje pomocy.....

Totalnie nie wiem jak sie zabrac do podlaczenia montazu z komputerem...

 

Chodzi mi na razie o guidowanie kamerka ALccd5LII przez ST4 z PHD.

 

o co chodzi z ASCOM i jakimis EQmod??

co mam pobrac ze strony http://eq-mod.sourceforge.net/???

nie wiem czego szukac na forum, bo tematy sa straszenie rozenie pisane....

 

Mam pliki:

Setup_PHDGuiding_1_14_2.exe

ASCOMPlatform61SP1.exe

Celestron(6.0.5412)Setup.exe - dobry do NEQ6?

 

Co mam zainstalowac, zeby mi wszystko ruszylo.....

Dodam ze zainstalowalem powyzsze programy i mam blad.... na pewno powinno byc COM1.

guiding1.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ST4 jest sens używać jeżeli nie planujesz mieć komputera ! Jeżeli chcesz używać PHD to optymalnie jest podłączyć montaż pod komputer przez pilota lub bezpośrednio kabelkiem przykładowo takim:

http://astrocentrum.eu/?1,przewod-eqmod-heq5-3mtylko w przypadku EQ6 z końcówką RS232.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie łączysz montażu z laptopem bezpośrednio lub przez pilota to raczej nie musisz precyzować portu COM. Przy sterowaniu kablem ST-4 wystarczy połączyć kamerkę z montażem właśnie tym kablem oraz kamerę z laptopem za pomocą kabla USB. W PHD mount wybierasz "on camera" a w camera connection odszukujesz swoją kamerę. U mnie było może łatwiej bo mam ATIK 16IC, a tej którą masz ty nie widzę. Ona ma chyba sensor QHY5L-II więc może spróbuj tę wybrać a jak nie to pewnie musisz kombinować z ASCOM. Pomyśl ewentualnie o połączeniu montażu bezpośrednio z laptopem. Najtaniej będzie kupić przejściówkę Prolific RS232-USB za kilkanaście złotych i połączyć montaż przez pilota (jeżeli masz pilota SynScan).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pilota synscan i oryginalny kabel rj-->rs232.

 

jak to zgrac z komputerem, np zeby sterowac montazem przez stellarium?

podlaczam kabel do pilota synscan, z drugiej strony do kompa i ustawiam w nim (pilocie) pc direct?

 

jakie sterowniki mam zainstalowac?

dldalem w stellarium montaz jako Synscan v3 or later, biore START i mam POLACZONE, ale nie widze znacznika teelskopu i nie obraca mi sie montaz gdy klikam na obiekt CTRL+1.

 

stan POLACZONE jest nawet gdy pilot jest odlaczony.....

 

pomozecie?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że możesz to sprawdzić w EQmod w polu point count. Jeżeli będziesz miał tam 0 to znaczy, że nie trzyma.

Untitled.jpg

Ale po co alignować z pilota skoro masz podłączony montaż do komputera? Możesz to zrobić z programu Cartes du Ciel czy Stellarium. W Stellarium po ustawieniu gwiazdy w centrum wciskasz ctrl+3 (sync) i alignment point zaciągnie się do EQmod. Cartes du Ciel nie znam więc nie pomogę ale pewnie odbywa się to podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lacze sie z montazem przez synscan i rs232toUSB.

 

1. czy po zaparkowaniu montazu w EQmod moge go wylaczyc?

rozumie ze z pilota juz nic nie robie.

 

2. przy wlaczniu montazu na pilocie musze podac opowiednie dane (dlugosc, szerokosc, date, czas...), czy jest jakas mozliwosc synchronizacji czasu z komputera?

 

powoli co raz lepiej rozgryzam cale sterowanie i juz niedlugo przymierze sie do guidowania :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Po zaparkowaniu montazu z exmod najlepiej sie najpierw rozłączyć, a dopiero po tym wyłączyć montaż. Na pilocie oczywiście nic nie robimy. Trzeba jeszcze w konfiguracji eqmod ustawić, żeby zapisywał i odczytywał punkty synchronizacji przy parkowaniu i odparkowaniu.

2)Przy uruchamianiu klikasz na pilocie caly czas enter i nie podajesz niczego. Wlaczasz tylko tryb PCdirect i zostawiasz pilot. Pilot w tej konfiguracji jest przeźroczysty dla komunikacji, to komputer przelicza dane i to on ma znać czas (odczytuje z systemu) i lokalizacje (mozna zapisac rozne lokalizacje na stale i wybierac z listy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. dzieki.

 

1. czy w sky charts mozna zrobic zeby bylo wiecej gwiazd?

gdy klikam MAPA/FILTR GWIAZD/WIECEJ GWIAZD nic sie nie dzieje.

sa jakies opcjonalne katalogi gwiazd? teraz mam zasieg do ok 9mag

 

2. czy jest opcja ustawienia wielkosci kadru do foto lub kola dla wizuala?

 

3. z tego co widze w stellarium nie moge zrobic alignacji, bo nie uruchamia mi sie stellarium przez eqmod (pc direct), tylko przez sterowniki celerona.

gdy podlacze montaz do komputera, np takim kabelkiem http://astrocentrum.eu/?1,przewod-eqmod-heq5-3m stellarium zadziala?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) To się ustawiało gdzieś w opcjach, nie pamiętam dokładnie.

3) Stellarium z tego, co kiedyś robiłem nie da się za bardzo połączyć przez EQMod. To coś, czym się ono łączy jest chyba nawet jakimś wewnętrznym sterownikiem, a nie tym Celestrona. Nie wiem, czy da się odpalić przez EQMod. Ten kabelek z linku będzie widziany w kompie identycznie, jak połączenie przez PCDirect. EQMod dalej będzie działał tak samo, więc nic to nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla stellarium zainstaluj sobie stellarium scope i nie będzie problemu (działa z EQmod). Możesz też ustawić widok przez okular jak i kadr foto. Musisz tylko zainstalować wtyczki w Stellarium. Ja też mam NEQ-6 SynScan i używam Stellarium. Łączę komputer poprzez pilot i przejściówkę Prolific RS232-USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze pytanie o konfiguracje STELLERIUM SCOPE.

mam tak jak na zdjeciach.

ste1.jpg

ste2.jpg

ste3.jpg

 

Stellarium - przy trybie PC MODE nie idzie sie polaczyc, caly czas jest ZATRZYMANO.

Stellariu Scope - ladnie dziala i mozna bez problemu sterowac montazem.

 

W sumie nie moge sie polaczyc Stellarium z EQMOD

WHY????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.