Skocz do zawartości

Zestawienie opinii o sprzęcie różnych marek


pc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nazywam sie Piotr Ciesielski i chciałbym zwrócić się do Państwa z jedną prośbą/propozycją.

 

Zanim jednak wyłuszczę, o co mi chodzi, myślę, że wypadać napisać kilka słów na temat tzw. "backgroundu", czyli wyjaśnić, dlaczego w ogóle zabieram głos. Interesuję się astronomią (i astrofotografią) od ładnych paru lat i od tyluż lat noszę się z zamiarem kupna teleskopu. Jednak dopiero niedawno zgromadzona przeze mnie kwota pozwala na podjęcie jakichś konkretnych działań. Zacząłem więc przeszukiwać Internet w poszukiwaniu producentów/dystrybutorów teleskopów. Jako, że od jakiegoś czasu wypadłem "trochę" z obiegu, jedyną firmą, jaka przychodziła mi do głowy, była firma Uniwersał. Wizyta na jej stronie nie zapowiadała niczego niepokojącego - akceptowalne ceny, różne modele itd. Jednak lektura dużej liczby niepochlebnych internetowych recenzji tych teleskopów sprawiła, że przestałem brać je pod uwagę. Nieco póżniej natknąłem się w lokalnym elektromarkecie na sprzęt firmy Bresser. Zrobił on na mnie niezłe wrażenie - na oko solidny, w miarę estetyczny. I po raz kolejny lektura internetowych forów dyskusyjnych mnie zniechęciła. Ostatnio zaś spodobały mi się teleskopy Orio SkyView i AstroView widziane na stronie bodajże Astrokraka. Aż się boję zaglądać do Internetu...

 

Dlatego też chciałbym poprosić członków AstroForum o drobną pomoc. Nie, nie chodzi mi o wyczerpującą odpowiedź na pytanie: "Jaki teleskop mam kupić?". Zamiast tego wolałbym, aby jacyś litościwi znawcy tematu zechcieli zamieścić w swych postach nazwy marek teleskopów, o których słyszeli sporo dobrego/złego. Aby maksymalnie uprościć całą sprawę, proponuję pogrupować je w kilku kategoriach, np:

 

A - szkoda pieniędzy

B - z braku laku

C - solidny, porządny sprzęt

D - wyższa klasa średnia

E - mercedesy wśród teleskopów

 

Jeśli ktoś miłaby ochotę, to może oczywiście napisać kilka słów komentarza (np. "świetna optyka", "sporo części do wymiany" itp.), ale osobiście cenię lakoniczność.

 

Na zakończenie chciałbym napisac coś, od czego chyba powinienem zacząć swój post :). Zdaję sobie sprawę, że na wielu stronach można znaleźć wiele recenzji teleskopów wielu producentów. Recenzje te mają jednak pewną wadę - są dość długie i szczegółowe, koncentrują się na wadach i zaletach jednego, konkretnego modelu. W konsekwencji, trudno na ich podstawie wyrobić sobie opinię na temat samej firmy. Stąd też mój pomysł stworzenia takiego zwięzłego zestawienia, które będzie, jak myślę, pomocne nie tylko dla mnie.

 

I proszę też nie zwracać uwagi na kwestię ceny teleskopów - interesują mnie tylko w miarę obiektywne i wyważone opinie nt. samej jakości sprzętu (ufam, że będę umiał sam zdecydować, jaki pułap cenowy jest dla mnie jeszcze akceptowalny).

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Piotr C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł ale tu wymagana będzie znajomość wielu marek i możliwość ich obiektywnej oceny.

 

A - jak napisałeś napewno U, Bresser, oraz mniejsze modele Optisana np. 60/600

B/C- Pomiędzy umieścił bym większe modele Optisana np.800/203 - nie zaliczają sie napewno do kategorii B a do C troszeczke im jeszcze brakuje.

C - wydaje mi się że może zająć tu miejsce np. Synta , Tał ,

C/D - Firma Astrokrak , Celestron

 

Tak mi to przyszło pierwsze na myśl ale napewno zdania będe podzielone. Muszę przyznać że taka ocene przynosi trochę trudności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C - wydaje mi się że może zająć tu miejsce np. Synta , Tał ,  

C/D - Firma Astrokrak , Celestron

 

Z tego przykladu widac, ze takie zestawienie nie jest latwe, a moze i niemozliwe. Po prostu jedna firma potrafi robic jednoczesnie teleskopy z wyzszej polki za ponad $5,000, jak i tanie refraktory i newtony za $200 (mam akurat na mysli Celestrona). Powyzszy przyklad moze tez np. sugerowac, ze refraktory Celestrona sa lepsze od Talow, co chyba nie do konca jest prawda.

 

Dlatego poprzestane na kategorii E:

AstroPhysics, RCOS, Takahashi, TMB, William Optics, i chyba jeszcze TEC i TeleVue (i nie zawsze dotyczy to wszystkich modeli). Oby wlasnie to zestawienie bylo dla Ciebie przydatne :wink: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego poprzestane na kategorii E:  

AstroPhysics, RCOS, Takahashi, TMB, William Optics, i chyba jeszcze TEC i TeleVue (i nie zawsze dotyczy to wszystkich modeli). Oby wlasnie to zestawienie bylo dla Ciebie przydatne  

- no tak kategoria E to tak zwane pójście na łatwizne :mrgreen: :)

 

Z tego przykladu widac, ze takie zestawienie nie jest latwe, a moze i niemozliwe
- zgadzam się że taka próba porównawcza jest chyba nie możliwa. By wyszło coś naprawdę obiektywnego trzeba by podzielić takie zestawinie na bardzo dużo różnych kategorii a i tak były by dyskusje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, jedno nie ulega wątpliwości że Uniwersał to chyba zdecydowanie A. Wiele osób ma różne teleskopy wiec może każdy niech się wypowie na temat firmy jaką dana osoba posiada ?? Z moich obserwacji powiem tylko tyle (sam obecnie planuję kupić lepszy teleskop i trochę poszperałem po necie)

 

Apropo Bressera. Firma zdaje się być super, ale irytuje mnie jedna rzecz. A mianowicie ceny teleskopów. Bresser nie ma w ofercie niczego "pośredniego". Są reflektory do 1000zł, no ewentualnie 1400, ale pomiędzy 1500 a 2000 znajduje się jeden chyba model. Brakuje mi tutaj przede wszystkim Reflektorów o średnicy lustra 120-150.

 

Swoją drogą zastanawia mnie jedna rzecz że chyba jedynie Celestron myśli bardziej praktycznie. W ofercie mają w miarę rozsądne teleskopy z bardzo przyzwoitą ceną. I te właśnie teleskopy mają tak przemyślany zestaw aby cena była jak najbardziej przystępna. Brak na przykład lunetki, zmotoryzowanego statywu. TO mi się podoba, ale tutaj podobnie jak u Bressera jest straszny przeskok cenowy pomiędzy 114-tkami a 200-tkami. Brakuje czegoś pomiędzy. Jedyne co mi się udało upolować to 150-tka firmy Orion- czyli coś czego sukałem w cenie pomiędzy 1500 a 2000 zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą zastanawia mnie jedna rzecz że chyba jedynie Celestron myśli bardziej praktycznie. W ofercie mają w miarę rozsądne teleskopy z bardzo przyzwoitą ceną. I te właśnie teleskopy mają tak przemyślany zestaw aby cena była jak najbardziej przystępna. Brak na przykład lunetki, zmotoryzowanego statywu. TO mi się podoba, ale tutaj podobnie jak u Bressera jest straszny przeskok cenowy pomiędzy 114-tkami a 200-tkami. Brakuje czegoś pomiędzy. Jedyne co mi się udało upolować to 150-tka firmy Orion- czyli coś czego sukałem w cenie pomiędzy 1500 a 2000 zł...

 

Pamiętaj jedno, to że my tu doszliśmy do wniosku ze 150mm będzie lepsze od 114mm do niczego Ciebie nie obliguje i jeśli zdecydowany byłeś na 114-stkę i nie widzisz dla Siebie 150-tki to ją kupuj. Nasze rady mają być Ci tylko pomocne ale ostatecznie Ty decydujesz co wybrać a pamiętaj jeszcze że zdaloby się dokupić z jeden, dwa lepsze okulary do tego teleskopu.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście...zdaję sobie z tego sprawę. Moja decyzja jest oparta na sugestiach z forum oraz porad znalezionych na necie. Poza tym zależy mi by kupić coś dobrego a nie teleskop który po kilku miesiącach stanie się dla mnie nie wystarczający. Poza tym ta 150 AstroView staje się naprawdę być dobra :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu gradacje moim zdaniem nie mają sensu. Wiem ze swojego doświadczenia, że w miarę rozwoju moich zainteresowań i wiedzy fachowej, zmieniają się moje oczekiwania i w związku z tym oceny sprzętu astro. :roll:

Poza tym na tym forum prowadzono już wiele dyskusji nad wyższością sprzętu "X" nad sprzętem "Y" i nigdy nie dawały one obiektywnej odpowiedzi kto ma rację. :pain10: :?: Są na forum recenzje, które mogą być wskazówką dla innych, tym bardziej, że opisują (zazwyczaj) jakość poszczególnych sprzętów w kontekście konkretnych obserwacji z wykorzystaniem sprzętu towarzyszącego. Ranking musiałby być tu wypadkową bardzo wielu czynników i zawierać różne kategorie, a poza tym powinien być robiony zawsze przez ten sam zespół doświadczonych recenzentów - obserwatorów. :salu: Konkluzja w związku z powyższym nasuwa się sama. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ido tego jeszcze zunifikowane testy optyki montaży pogody warunków widoczności w zależności od zaświetlenia wszystko ze współczynnikami ważności wstawione do odpowiedniego wzora da wartść absolutną sprzętu wszystko ładnie jeżeli chcemy sobie na forum zafundować post z kłótniami. Jak ktoś nie wierzy to niech zrobi post typu co sądzicie o MTO albo o lornetce Taiga :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo Bressera. Firma zdaje się być super, ale irytuje mnie jedna rzecz. A mianowicie ceny teleskopów. Bresser nie ma w ofercie niczego "pośredniego". Są reflektory do 1000zł, no ewentualnie 1400, ale pomiędzy 1500 a 2000 znajduje się jeden chyba model. Brakuje mi tutaj przede wszystkim Reflektorów o średnicy lustra 120-150.
Bresser robi(l) 130/900.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli nadal robi to w foto classicu nie mają. A jak patrzyłem na ceny na stronce Bresser.de to przeskok między 114-tką a tymi powyżej 150 jest ogromny. Dla przykładu AstroView 6 Q ma 150mm a kosztuje prawie 1900 zł...brakuje mi więcej takich modeli w takiej cenie :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dla przykładu jeden z wielu rankingów w sieci w miarę przyzwoity: http://www.scopereviews.com/matrix.html

 

I jeszcze opinie użytkowników , można z tego wyciągnąć sporo informacji o sprzęcie. http://www.excelsis.com/1.0/catalog.php?categoryid=6

 

pozdr.

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.