Skocz do zawartości

Kilka pytań sprzętowych.


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
Mam kilka zagwozdek co do sprzętu.

1. Ogólnie mam problem ze stwierdzeniem jaką gwiazdę widzę w szukaczu. Poodwracany obraz i ilość gwiazd jakie widzę nie pozwalają mi na 100% stwierdzenie czy to co widzę to np Mizar czy inna gwiazda. Mam małe doświadczenie i jest to spory problem, gdy np. chcę ustawić montaż za pomocą AllStarAlignment i PolarAlignment, problem na pewno pojawi się przy Alignmasterze bo też trzeba najechać na odpowiednią gwiazdę. W związku z tym zastanawiam się czy szukacz Star Pointer będzie tutaj dobrym rozwiązaniem ? Nigdy nie miałem takiego szukacza, ale taki celownik wydaje mi się ok. Jeśli będzie zgrany z osią teleskopu (jezeli w ogóle występuje problem ustawienia go z osią) to ładnie nacelują na gwiazdę, a teleskopem z podpiętą kamerką dokonam dokładniejszego ustawienia. Chcę wykorzystać tubę 130/650 do ustawienia montażu na biegun za pomocą różnych technik.

2. Kupiłem ostatnio kamerkę z tego wątku : http://astropolis.pl/topic/49358-kamera-meade-dsi-i-idealna-do-guideingu/

Chciałbym stworzyć guider z któregoś z moich obiektywów do tuby 130/650 (Jupiter 135, 200 lub Tair 300). Który wybrać ? A jeśli już dokonam dzięki wam wyboru to od razu pojawia się pytanie jak połączyć kamerkę z obiektywem ? Jest tam gwint, którego nie rozpoznaję - czyli potrzebna będzie tuleja z gwintem M-42 x gwint kamerki o odpowiedniej długości by sprzęt ostrzył na nieskończoność.

post-6490-0-07594000-1432145395.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ogólnie mam problem ze stwierdzeniem jaką gwiazdę widzę w szukaczu. Poodwracany obraz i ilość gwiazd jakie widzę nie pozwalają mi na 100% stwierdzenie czy to co widzę to np Mizar czy inna gwiazda. Mam małe doświadczenie i jest to spory problem, gdy np. chcę ustawić montaż za pomocą AllStarAlignment i PolarAlignment, problem na pewno pojawi się przy Alignmasterze bo też trzeba najechać na odpowiednią gwiazdę. W związku z tym zastanawiam się czy szukacz Star Pointer będzie tutaj dobrym rozwiązaniem ? Nigdy nie miałem takiego szukacza, ale taki celownik wydaje mi się ok. Jeśli będzie zgrany z osią teleskopu (jezeli w ogóle występuje problem ustawienia go z osią) to ładnie nacelują na gwiazdę, a teleskopem z podpiętą kamerką dokonam dokładniejszego ustawienia. Chcę wykorzystać tubę 130/650 do ustawienia montażu na biegun za pomocą różnych technik.

Na początku też miałem taki problem. Mniej więcej nauczyłem się rozpoznawać ten obraz po kilku obserwacjach. Ale postanowiłem kupić StarPointer, bo myślałem, że będzie wygodniej. Jednak po miesiącu nauczyłem się dobrze korzystać ze zwykłego szukacza i StarPointer leży już od kilku lat w szafie. Prawie z niego nie korzystałem. Tak wiec nie polecam Tobie jego kupowania, bo szybko opanujesz szukacz optyczny i jak u mnie StarPointer pójdzie w odstawkę.

 

Jeśli chcesz mieć pewność, jaką gwiazdę widzisz w szukaczu, to jedyną słuszną metodą jest patrzenie dwoma oczami. To znaczy jedno oko patrzy przez szukacz, a drugie na wprost. Jeśli odpowiednio się skupisz, to obraz krzyża z jednego oka nałoży Ci się na obraz z oka gołego i będziesz mógł łatwo wycelować w interesującą Cię gwiazdę. Weź tylko małą poprawkę, że ten krzyż nie będzie się idealnie zgrywał z obrazem z drugiego oka i będzie lekkie "rozjechanie", ale to już wyczujesz i zrobisz poprawkę. Jak już złapiesz "orientację", czyli będziesz znał widoczną w szukaczu gwiazdę, to dalej już pójdzie łatwo. Wtedy możesz już zamknąć drugie oko i skupić się na obrazie z szukacza. Ja tej techniki używam od kilku lat, odkąd ją odkryłem i sprawdza się świetnie. Celowanie na widoczny obiekt zajmuje mi kilka sekund i mam 100% pewność. Nie wyobrażam sobie celować inaczej, w szczególności za pomocą szukacza kątowego, w którym ta technika nie zadziała.

 

 

A jeśli planujesz guiding, to nie ma sensu tracić czasu na super dokładnie ustawianie polarnej jakimiś programami. W zupełności wystarczy dokładnie ustawiona lunetka biegunowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.
Mam taką sytuację, że nie dość, że noszę okulary to mam jeszcze dodatkowe problemy ze wzrokiem i nie wiem czy uda mi się skorzystać z tej metody. Czy aby star Pointer nie celował dokładnie w gwiazdę w którą się celuje ? Jaki jest z nim problem ? Nie mogę się przyzwyczaić do obrazu dawanego przez szukacz, który posiadam i tak jak pisałem ciężko jest mi się zorientować w tym na co patrzę.
Z tego co przeczytałem to star pointer nie powiększa obrazu czyli mam normalny przegląd nieba, widzę interesującą mnie gwiazdę, celuję, poprawiam widok na laptopie i jest. Czy jest coś tutaj nie tak jak myślę ? Czy celowanie odbywa się jakoś nieprecyzyjnie ? Chciałbym zrezygnować mimo wszystko z tradycyjnych szukaczy na rzecz czegoś prostszego.

Moja lunetka jest do d*** bo coś w niej lata, nie widać krzyża i kółka gdy patrzę na niebo w nocy i jest rozkolimowana. Próbowałem ją skolimować według filmiku na youtube, ale jest to praktycznie niemozliwe by zrobić to idealnie. Dlatego szukam rozwiązań o jakich wspomniałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja lunetka jest do d*** bo coś w niej lata, nie widać krzyża i kółka gdy patrzę na niebo w nocy i jest rozkolimowana. Próbowałem ją skolimować według filmiku na youtube, ale jest to praktycznie niemozliwe by zrobić to idealnie. Dlatego szukam rozwiązań o jakich wspomniałem wcześniej.

Wiem, że jest to czynność dość upierdliwa ale trzeba się uzbroić w cierpliwość i zabrać się do jej justowania. Sam też to przerabiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np w życiu nie zamieniłbym star pointera na zwykły szukacz, używałem szukacza czas jakiś i zaczęło mnie lekko irytować ciągłe gimnastykowanie się i wyginanie kręgosłupa by zerknąć przez szukacz (nie wiem jak z kątowym) Kupiłem star pointer i wszystkie problemy znikneły. Wygoda, komfort użytkowania jak dla mnie zdecydowanie przemawia za star pointerem, nie mówiąc już o dokładności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Poczytałem w internetach na temat star pointera i myślę, że spełni moje oczekiwania co do astrofoto.

Druga sprawa to guider. Czy ma ktoś pomysł jak to rozwiązać, ewentualnie jak policzyć jakie wymiary ma mieć złączka do Jupitera 200 lub Taira ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby star Pointer nie celował dokładnie w gwiazdę w którą się celuje ?

Nie, nie z tym akurat nie ma problemu. Można go zjustować i celuje dokładnie, gdzie powinien. Dobrze mówisz, że on nie powiększa obrazu. To jest w zasadzie szybka, na którą rzutowana jest kropka lasera. Niestety ta szybka przyciemnia obraz i widać przez to mało gwiazd. W praktyce można nim nacelować tylko na te jasne i średnie gwiazdy widoczne gołym okiem. A jak obiekt nie jest koło takich gwiazd, to StarPointerem nic nie zdziałasz, trzeba będzie szukać na ślepo. Jego dokładność jest bardzo mała, bo jak już zauważyłeś on nie powiększa. Do tego to straszne badziewie i u mnie po kilkunastu użyciach zaczął szwankować wyłącznik i chyba już całkiem się zepsuł, a rozkręcić się go chyba nie da.

 

Wada wzroku to jednak poważny problem i faktycznie może być ciężko celować tak, jak mówiłem. Choć jeśli jesteś w stanie zobaczyć coś w szukaczu w okularach, to nie powinno być źle.

 

Ja np w życiu nie zamieniłbym star pointera na zwykły szukacz, używałem szukacza czas jakiś i zaczęło mnie lekko irytować ciągłe gimnastykowanie się i wyginanie kręgosłupa by zerknąć przez szukacz (nie wiem jak z kątowym) Kupiłem star pointer i wszystkie problemy znikneły. Wygoda, komfort użytkowania jak dla mnie zdecydowanie przemawia za star pointerem, nie mówiąc już o dokładności.

Czyli widać, że ile ludzi, tyle opinii. Nie istnieje pewnie uniwersalna dla wszystkich metoda :)

Moja lunetka jest do d*** bo coś w niej lata, nie widać krzyża i kółka gdy patrzę na niebo w nocy i jest rozkolimowana. Próbowałem ją skolimować według filmiku na youtube, ale jest to praktycznie niemozliwe by zrobić to idealnie. Dlatego szukam rozwiązań o jakich wspomniałem wcześniej.

No niestety trzeba się z tym natrudzić, ale potem będziesz mógł ustawić polarną w ciągu minuty, a nie bawić się 20 nim z programami, z którymi na pewno będzie 1000 problemów i co chwilę coś się będzie psuło (piszę z doświadczenia :) ). Jeśli chcesz, to mógłbyś podjechać do mnie do Wieliczki z montażem i pomógłbym ustawić to ustrojstwo :) Choć nie wiem, czy w najbliższym czasie będę miał czas, ale to się zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja lunetka jest do d*** bo coś w niej lata, nie widać krzyża i kółka gdy patrzę na niebo w nocy i jest rozkolimowana. Próbowałem ją skolimować według filmiku na youtube, ale jest to praktycznie niemozliwe by zrobić to idealnie. Dlatego szukam rozwiązań o jakich wspomniałem wcześniej.

 

1. Czerwona dioda/latarka świecąca umiarkowanie w jej obiektyw bardzo pomaga.

2. Radzę zamienić kolimacyjne śrubki imbusowe na zwykłe, z dużymi łebkami - najlepiej nylonowe. Ulga nie do opisania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programy alignacyjne zwykle wybierają duże pojedyncze nazwane gwiazdy. Właśnie po to aby nie było problemu z łatwą identyfikacją w szukaczu :)

Dlatego też starpointer jest wygodniejszy do tego celu (tzn. trafiania w jasne gwiazdy) niż szukacz optyczny.

Ja osobiście w procesie alignowania używam starpointera. Dokładność jest więcej niż wystarczająca aby alignowana gwiazdka była w okolicy centrum okularu/kamery.

Jest kilku różnych producentów, jedne starpointery mają szybki ciemniejsze a inne (jak mój) nie mają nic przyciemniane i widać przez nie równie dobrze jak gołym okiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programy alignacyjne zwykle wybierają duże pojedyncze nazwane gwiazdy. Właśnie po to aby nie było problemu z łatwą identyfikacją w szukaczu :)

Dlatego też starpointer jest wygodniejszy do tego celu (tzn. trafiania w jasne gwiazdy) niż szukacz optyczny.

Ja osobiście w procesie alignowania używam starpointera. Dokładność jest więcej niż wystarczająca aby alignowana gwiazdka była w okolicy centrum okularu/kamery.

Jest kilku różnych producentów, jedne starpointery mają szybki ciemniejsze a inne (jak mój) nie mają nic przyciemniane i widać przez nie równie dobrze jak gołym okiem.

 

 

Firma ? Chciałbym mieć taki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia co to za firma. Nie ma logo. Przez moje ręce na przestrzeni dziejów przewinęło się kilka starpointerów, aż znalazłem dwa które są dobre (drugiemu przerobiłem na stałe podstawkę pod stopkę od Canona do kadrowania na szeroko z obiektywami M42).

Na pewno nie jest to Celestron. Ten był najgorszy (czyt. najciemniejszy) ze wszystkich jakie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jupiter 200. Jest dużo mniejszy, lżejszy i tańszy. Ogniskowa 200mm spokojnie wystarczy do guidowania teleskopów do 800mm.

Długość złączki nie ma rygorystycznego znaczenia. Aby tylko nie była zbyt długa (dłuższa niż backfocus obiektywu).

Backfocus M42 to o ile pamiętam jest standardowo około 44. Zatem złączka musi mieć tyle aby chip kamery był w odległości nie większej niż backfocus obiektywu. Jeżeli będzie krótsza to nie ma znaczenia ile, bo zawsze złapiesz ostrość kręcąc obiektywem. Ale jeżeli będzie dłuższa to nie złapiesz ostrości.

 

Rozważ guider ze zwykłego szukacza fi50. Cenowo porównywalny z jupiterem 200. Ale przewagą jest łatwość montażu i to że raz ustawiona ostrość się nie zmienia, więc od ręki zakładasz na setup i działa. Tutaj złączkę dobierzesz z tolerancją +- 4mm bo tyle wynosi zakres ruchu ostrzenia obiektywu szukacza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.
Chciałbym wykorzystać to co mam i nie wydawać kolejnych pieniędzy, dlatego spróbuję z Jupiterem. Teraz muszę dojść do tego jaki gwint ma kamerka i zlecić wykonanie złączki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.