Skocz do zawartości

Ustawienia aparatu CCD do fotografii nieba.


Konrad Gałązka

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że ten post jest raczej pójściem na łatwiznę, ale bardzo proszę o sugestie

 

Zafascynowany zdjęciami perseidów zapragnąłem sam jakieś zdjęcie zrobić. Od dwóch dni eksperymentuję z ustawieniami aparatu, ale ciągle mam albo duży szum, albo małą jasność gwiazd.

Moje ustawienia to:

1) czas ekspozycji 30s

czułość ISO800

rozdzielczość 1600x1200

ostrość na soft

format pliku TIFF

2) zmniejszenie czasu ekspozycji

czułość na auto

reszta ustawień tak samo

 

Niestety obraz ciagle nie jest zadowolający. Czy ktoś bardziej doświadczony może mi coś poradzić ?? Czy szum może wynikać z łuny krakowskich świateł widocznej na horyzoncie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zdjęcie zrobione na ISO800 i EXP:30"

 

[ Add: Czw 19 Sie, 2004 ]

LOOOOL !! :D Człowiek jak jest głupi to nie wie co ma...zrobiłem to 15 minut temu...podjaśniłem i włala !! Nie jestem pewien czy to meteoryt...ale... (to apropo tego 2 zdjęcia)

obraz_026_thumb.jpg

 

image1_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślad meteoru na fotce ma kilka charakterystycznych cech:

 

1) Jest najszerszy w środku i najcieńszy na końcach zarejestrowanego śladu.

 

2) Zwykle jest asymetryczny względem środka śladu.

 

3) Często na końcu ma charakterystyczne zgrubienia od końcowego rozbłysku meteoru.

 

4) Często zmienia barwę na swojej trasie.

 

Jeśli zarejestrowane zjawisko spełnia conajmniej 3 z tych kryteriów to prawie na pewno jest to ślad meteoru.

Jeśli ślad jest jednostajny lub symetryczny jak wrzeciono to jest to zwykle ślad satelity lub samolotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samolot nie jest to na 100%. Zauwaz, ze samoloty maja blyskajace (czerwony, zielony) lampki na krawedziach skrzydel. Zostawia to takie przerywane, regularne kreski. U ciebie nic takiego a nie ma, a wiec to satelita lub inny orbitalny smiec.

 

tak, ale po starcie lub przed lądowaniem samoloty mająwłączone światła lądowania. Nawet jeśli są daleko widać je jako jasny świecący obiekt. Mnie się zdaje że to był samolot bo u mnie często latają (mam całkiem niedaleko do lotniska)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by zasięgnąć porady doświadczonych awiatorów ale wydaje mi się że samoloty na wysokości przelotowej też błyskają palnikami a nie tylko poprostu lecą swoim wyznaczonym korytarzem ale w tej kwesti zastrzegam nie jestem wyrocznią i mogę się mylić :oops:

Też mi to wyglada na ślad satelity podczas 30 sekundowej ekspozycji tego kadru :salu:

 

Ps. Nowe Samoloty mają lampy stroboskopowe jak we fleszu w aparacie i zostawiają na ekspozycji kropki a nie kreski ze wzgledu na ich bardzo krótki czas błysku 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.