Skocz do zawartości

Balans montażu.


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

mam spory kłopot z balansem mojego zestawu. Wczoraj korzystając z pięknego nieba zapolowałem na M13.

 

Ustawiłem montaż na polarną wg. lunetki biegunowej oraz programu polar finder. Odpaliłem montaż zrobiłem 3 star align, potem polar align i jazda. Wybrałem z menu M13 - trafił. Regulacja ostrosci wg maski bahtinowa. Odpaliłem phd2 i jazda. Klatki po 120 sek i same jajka na rawach. Cos mnie tknęło i już po wszystkim popuściłem sprzęgło na osi dec i teleskop opadł jakby miał kamień z jednej strony. Dzsiaj w garażu próbowałem go zbalansować i jest taki problem że jak wypoziomuje os przeiwwagi a teleskop skieruje na pólnoc to opada w kierunku wyciągu, a jak skieruje w kierunku południowym to opada na przód. Masakra. Lepsze prowadzenie miałem samym teleskopem bez guidingu i zamontowanego findera.

 

Sebastian

msg-24148-0-95225700-1433870016.jpg

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan był taki:

 

1.Canon na stałe do rotatora i ts65q

2. Na nim "na barana" TS 50 jako finder z zamontowanym okularem z celownikiem celem 3 star align

3. Starwave z asi jako guider.

 

Wszystko ustawione w jeden punkt. Chodziło oto żeby po zrobieniu alignacji nie wyciagać okularu i przykręcać kamery. Rzeczywiście guider z kamerą niestety przeważa.

Nie wiem co zrobie. Bedę musiał zrezygnować z któregoś z dodatkowych teleskopów i zostawić jeden finder/guider na barana. Zobacze który czy TS 50 złapie ostrość z asi (ma lepszy wyciąg od starwave) . Najwyżej Starwave pójdzie jako guider to sct.

 

jakieś inne pomysły/sugestie?

 

Sebastian

 

Rozebrałem to wszystko , zostawiłem na razie finder i złapałem balans. wieczorem sprawdze czy asi złapie focus z tym teleskopem.

 

Zdjęcia z odblokowanymi sprzęgłami.

zdjęcie3.JPG

zdjęcie5.JPG

zdjęcie7.JPG

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ustawione w jeden punkt. Chodziło oto żeby po zrobieniu alignacji nie wyciagać okularu i przykręcać kamery.

 

Takie zabawy mijają się z celem moim zdaniem. Latwiej włączyć sobie podgląd z kamerki do guidingu i celować w gwiazdę patrząc na ekran monitora. Albo po prostu zrobić plate solve i nie bawić się w dokładne celowanie w gwiazdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Takie zabawy mijają się z celem moim zdaniem. Latwiej włączyć sobie podgląd z kamerki do guidingu i celować w gwiazdę patrząc na ekran monitora. Albo po prostu zrobić plate solve i nie bawić się w dokładne celowanie w gwiazdę.

Cześć,

 

kolejna przeróbka. Zrobiłem z TS 50/330 guider. Niestety na wprost nie chciał ostrzyć z ASI 120MM więc musiałem przedłużyć wyciąg tym czym miałem. Wygląda to tak jak na zdjęciu. :uhm:

Na razie przetestowane na chmurach. Zobaczę wieczorem czy wystarczy. Czy ewentualnie tak może zostać czy szukać gotowej jednoczęściowej przedłużki?

 

Finder Starwave żeby się nie zmarnował poszedł jako szukaczoguider na sct. On ostrzy z kamerką bez kłopotu, pod warunkiem że ta jest zamocowana za pomocą noska a nie nakręcona na gwint t2.

 

Sebastian

ts1.JPG

ts2.JPG

ts3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tam jest taśma, to do wymiany :)

Hmm, myślę, że od tego zestawu nic by nie zaszkodziło, gdybyś dołożył klasyczny szukacz 9x50. Na pewno jego masa nie spowoduje istotnego obciążenia montażu mimo zachwiania symetrii. Bo tak, to ciężko będzie Ci wykonać pierwszą synchronizację, bo trudno będzie trafić na kamerce z małym chipem. A szukaczem trafiłbyś zgrubnie, a potem już dokładniej kamerką, lub najlepiej przejść na plateslove z Maxima, które jest dokładniejsze, wygodniejsze i bardziej funkcjonalne. W sumie dziwne, że z tym szukaczoguiderem z boku w pierwszym poście miałeś takie problemy, bo to nie jest chyba znacznie cięższe od szukacza 9x50, czyli lekkie, a dla AZ-EQ6 takie niewyważenie to powinien być pikuś (na każdej tubie wisi przecież niesymetrycznie szukacz). Ja bym isę doszukiwał problemów z prowadzeniem w czymś innym, bo ten zestaw jest mała wymagający jak na ten montaż.

 

A SCT na jak widzę CG5GT nie ma szans pociągnąć z DSami :( To za długa ogniskowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tam jest taśma, to do wymiany :)

Hmm, myślę, że od tego zestawu nic by nie zaszkodziło, gdybyś dołożył klasyczny szukacz 9x50. Na pewno jego masa nie spowoduje istotnego obciążenia montażu mimo zachwiania symetrii. Bo tak, to ciężko będzie Ci wykonać pierwszą synchronizację, bo trudno będzie trafić na kamerce z małym chipem. A szukaczem trafiłbyś zgrubnie, a potem już dokładniej kamerką, lub najlepiej przejść na plateslove z Maxima, które jest dokładniejsze, wygodniejsze i bardziej funkcjonalne. W sumie dziwne, że z tym szukaczoguiderem z boku w pierwszym poście miałeś takie problemy, bo to nie jest chyba znacznie cięższe od szukacza 9x50, czyli lekkie, a dla AZ-EQ6 takie niewyważenie to powinien być pikuś (na każdej tubie wisi przecież niesymetrycznie szukacz). Ja bym isę doszukiwał problemów z prowadzeniem w czymś innym, bo ten zestaw jest mała wymagający jak na ten montaż.

 

A SCT na jak widzę CG5GT nie ma szans pociągnąć z DSami :( To za długa ogniskowa.

Nie bardzo rozumiem z tą taśmą.

 

Ten szukacz starwave z kamerą oraz mocowaniem ważył około 1400 gram. Sporo w porównaniu ze zwykłym szukaczem 6x30. Mogło ciągnąć na jedną stronę.

Kurcze trochę się miotam. Mam niezły sprzęt a jakoś na razie nie mogę tego ogarnąć.

 

Do co fotografii przy użyciu tego sct na cg5gt to robiłem już ekspozycje po 90 sek. Myślę że z reduktorem ogniskowej , guidingiem to "kulki" mogą fajnie wychodzić. Mam nadzieje to wszytko ogarnąć i zrobić wreszcie udane zdjęcie co da mi sporo radości.

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak, to ciężko będzie Ci wykonać pierwszą synchronizację, bo trudno będzie trafić na kamerce z małym chipem.

 

Od tego jest Canon z dużym polem. W stopce widzę, że 450D, więc wystarczy z Live VIew celować w jasną gwiazdę. A plate solve można zrobić sobie z poziomu APT (nie testowałem jeszcze, bo to dosyć nowa funkcjonalność, ale podobno działa bardzo dobrze). Dodatkowo w darmowej wersji można już sterować montażem, więc od razu się zsynchronizuje po wyliczeniu plate solve'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem z tą taśmą.

Na zdjęciu wydaje się, że przed kamerką jest czarna taśma, ale może to tylko tak wygląda. A taśma jak wiadomo to zło, bo nie zapewni dobrej sztywności.

 

Ten szukacz starwave z kamerą oraz mocowaniem ważył około 1400 gram. Sporo w porównaniu ze zwykłym szukaczem 6x30. Mogło ciągnąć na jedną stronę.

No faktycznie sporo, to może już mieć wpływ. Do tego mocowanie za pomocą stopki nie wydaje się zbyt stabilne, więc lepiej, że będziesz guidował tym TSem.

 

 

Od tego jest Canon z dużym polem. W stopce widzę, że 450D, więc wystarczy z Live VIew celować w jasną gwiazdę. A plate solve można zrobić sobie z poziomu APT (nie testowałem jeszcze, bo to dosyć nowa funkcjonalność, ale podobno działa bardzo dobrze). Dodatkowo w darmowej wersji można już sterować montażem, więc od razu się zsynchronizuje po wyliczeniu plate solve'a.

Masz rację, ogniskowa dość krótka, to i pole będzie w miarę. Choć jakiś mały zwykły szukacz by nie zaszkodził, ale to wyjdzie w praniu, jak się tym celuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu wydaje się, że przed kamerką jest czarna taśma, ale może to tylko tak wygląda. A taśma jak wiadomo to zło, bo nie zapewni dobrej sztywności.

 

No faktycznie sporo, to może już mieć wpływ. Do tego mocowanie za pomocą stopki nie wydaje się zbyt stabilne, więc lepiej, że będziesz guidował tym TSem.

 

Masz rację, ogniskowa dość krótka, to i pole będzie w miarę. Choć jakiś mały zwykły szukacz by nie zaszkodził, ale to wyjdzie w praniu, jak się tym celuje.

Nie to nie taśma. To jest redukcja na 1,25' lakierowana w stylu william optics.

 

Synchronizacje zrobie tak że zamiast aparatu dam okular z krzyżem ustawie na gwiazde, potem w guider okular z krzyżem i powinno być git.

 

Co do odchudzania, to ten zestaw na jak na ten montaż to anoreksja. Ważniejsze żeby obciążenie było równe.

 

Robi się niebo więc dzisiaj ostatnie testy i we wtorek już wczasy z rodzinką, więc astro tylko przez lornetkę.

 

Sebastian

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj niebo było zjawiskowe. Trochę się męczyłem ze sprzętem, próbowałem nauczyć montaż pec'u więc majstrowałem troche przy pilocie w trakcie naświetlania klatek oraz nagłe podmuchy wiatru wichrujące na chwile wykres w phd. No dobra poniżej klatka 600 sek (tak 10 minut) ISO 400 obiektu NGC 4665, bez pec'u. RAW skonwertowany do jpg, greyscale, redukcja rozdzielczości, jakość 80%.

 

Będzie coś z tego :uhm:

 

Kilka pytań:

1. Czy maska bahtinowa musi być indealnie prosta, bo mam wrażenie że moja jest troche zwichrowana. Czy ma to znaczenie?

2. Czy maskę można zakładać na wysuniety odrośnik i czy ma to znaczenie?

3. Czy kamerę na guidescopie ostrzyć wg maski?

4. Czy lepiej żeby montaż ma mieć delikatne luzy czy pokasować?

 

Sebastian

4665b&w.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy maska bahtinowa musi być indealnie prosta, bo mam wrażenie że moja jest troche zwichrowana. Czy ma to znaczenie?

2. Czy maskę można zakładać na wysuniety odrośnik i czy ma to znaczenie?

3. Czy kamerę na guidescopie ostrzyć wg maski?

4. Czy lepiej żeby montaż ma mieć delikatne luzy czy pokasować?

 

1. W jakim sensie zwichrowana? Raczej nie powinno to mieć znaczenia, co najwyżej może trochę utrudnić.

2. Jak tak zakładam. W sumie, to sam nie wiem, czy ma to jakieś znaczenie.

3. Nie ma sensu. Nawet nie warto idealnie wyostrzać obrazu na guiderze, bo jaśniejsze gwiazdki mogą mieć przez to przepalony środek, co zaburzy wynik wyznaczania jej środka.

4. Nie jesteś w stanie idealnie pokasować luzów. Procedury kalibracji guidingu wykrywają luzy montażu i potrafią się do nich dostosować, o ile nie są bardzo duże.

 

Klatka, którą wrzuciłeś wygląda bardzo dobrze, więc nie ma sensu chyba kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

mam spory kłopot z balansem mojego zestawu. Wczoraj korzystając z pięknego nieba zapolowałem na M13.

 

Ustawiłem montaż na polarną wg. lunetki biegunowej oraz programu polar finder. Odpaliłem montaż zrobiłem 3 star align, potem polar align i jazda. Wybrałem z menu M13 - trafił. Regulacja ostrosci wg maski bahtinowa. Odpaliłem phd2 i jazda. Klatki po 120 sek i same jajka na rawach. Cos mnie tknęło i już po wszystkim popuściłem sprzęgło na osi dec i teleskop opadł jakby miał kamień z jednej strony. Dzsiaj w garażu próbowałem go zbalansować i jest taki problem że jak wypoziomuje os przeiwwagi a teleskop skieruje na pólnoc to opada w kierunku wyciągu, a jak skieruje w kierunku południowym to opada na przód. Masakra. Lepsze prowadzenie miałem samym teleskopem bez guidingu i zamontowanego findera.

 

Sebastian

 

Czesc,

 

W takim setupie mysle ze musisz balansowac w trzech osiach, jak dla setupow "side by side" [ja taki mam i wywazam na 3 osie], dzieki tej trzeciej osi, ktora musisz koniecznie wywazyc i od niej zaczac, srodek ciezkosci jest okreslony w jednym miejscu i gdziekolwiek skierujesz teleskop bedzie dobrze. Ta trzecia os jest pokazana na zdjeciu nr 2 [step2] tylko tu zamiast przesunac dovetail, musisz dolozyc ciezarki.

 

Balancing a side-by-side setup

http://www.wilmslowastro.com/tips/g11gemini.htm#balancing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

 

Chodzi o to czy maska bahtinova powinna byc idealnie płaska bo moja troche przypomina smigło.

Luzy troche zlikwidowalem bo na poczatku jak wynosilem sprzet to czulem jak sie wszystko trzeslo jak galareta.

 

Setip side by side - wlasnie nie wiem czy nie kupie duzego mounting plate losmandy i tak nie zrobie. Po jednej stronie ts65 a po drugiej guider i finder.

 

Zle mi sie pisze bo jestem na wczasach na Ibizie i klepie z telefonu. Panowie jakie tu jest niebo codziennie.

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.