Skocz do zawartości

Korektor komy do MT-800. Kupić?


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Ponieważ udało mi się wykonać pierwsze zdjęcia z teleskopu (MT-800 na EQ3), z chęcią chciałbym zrobić kolejne fotki. Jednak od razu rzuciła mi się w oczy koma widoczna na brzegach zdjęcia. Ponieważ nie jestem jeszcze w etapie robienia widowiskowych i kolorowych zdjęć (raczej niewielkie obiekty w centrum kadru, np. M57), chciałbym powoli przygotować się do poważniejszej astrofotografii (choć na EQ3 taka poważna nie jest, ale obecnie wystarczy). Dlatego pomyślałem o zakupie korektora komy:

 

http://teleskopy.pl/Korektor-komy-2''-do-teleskop%C3%B3w-Newtona-(GSO)-teleskopy-2011.html

 

No tak, może jest to tańsza wersja (na droższe nie mogę na razie pozwolić, może w przyszłości), ale jak wciągnę się dalej (800mm to już nie 300mm, jak do tej pory), to coś nowego się zakupi :)

 

Ale pojawia się pewien problem. Obecnie w moim teleskopie jest tak, że lustrzankę (Canon EOS 60D) podłączam do pierścienia z 1.25", następnie do reduktora 1.25" i tak do wyciągu. Mam tak, że ostrość dla obiektów nieba znajduje się tam, gdzie jest około 3 milimetry od "najgłębszego wsunięcia do wyciągu" (nie wiem jak powiedzieć, mam nadzieję, że mnie zrozumiecie :) ). Jeśli do tego miałbym dodać korektor komy, to odległość między lustrzanką a wyciągiem zwiększy się, a już wtedy nie będę w stanie uzyskać ostrość. Ponieważ nie dam rady wsunąć jeszcze bardziej i jak widzę (na podstawie zdjęcia z linku wyżej), będzie mi brakowało jakieś 3 centymetry... Dodam tylko, że z Barlowem 5x nie byłoby żadnego problemu (nawet muszę dodać przedłużkę), ale z ogniskowej 4000mm DSów fotografować nie będę ;)

 

To co mam robić? Dałoby się jakoś wykorzystać korektor komy w MT-800 do astrofotografii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie w moim teleskopie jest tak, że lustrzankę (Canon EOS 60D) podłączam do pierścienia z 1.25", następnie do reduktora 1.25" i tak do wyciągu. Mam tak, że ostrość dla obiektów nieba znajduje się tam, gdzie jest około 3 milimetry od "najgłębszego wsunięcia do wyciągu" (nie wiem jak powiedzieć, mam nadzieję, że mnie zrozumiecie :) ). Jeśli do tego miałbym dodać korektor komy, to odległość między lustrzanką a wyciągiem zwiększy się, a już wtedy nie będę w stanie uzyskać ostrość. Ponieważ nie dam rady wsunąć jeszcze bardziej i jak widzę (na podstawie zdjęcia z linku wyżej), będzie mi brakowało jakieś 3 centymetry..

Korektor komy to podstawa. Korektory są w rozmiarze 2", z drugiej strony gwint T2 - tu od razu wkręcasz redukcję EOS/T2 i aparat.

Ja też tak miałem że bez korektora komy (aparat+pierścień T2+redukcja T2/2") ostrzyło mi na styk na gwiazdach (wyciąg maksymalnie wsunięty). Mam korektor komy MPCC mark 2 (zielone napisy) i powoduje on u mnie wydłużenie toru optycznego o około 10mm - z korektorem komy wyciąg mam wysunięty około 10mm.

Jeśli podłączysz to jak napisałem to na samych redukcjach skróci Ci się odległość matrycy od wyciągu. Jeśli jeszcze będzie za mało (w co wątpię) trzeba będzie podnieść trochę lustro główne na śrubach kolimacyjnych.

 

Kuba

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz w teleskopie wyciąg 2" to nie ma problemu. Wkładasz korektor z podpiętą lustrzanką bezpośrednio do wyciągu. Odległość matrycy od korektora komy MPCC to 55mm. Nie może byc ani więcej ani mniej bo jest to wtedy bezcelowe i masz to samo jak by było bez korektora. W MTO800 nie powinno być problemu z wyostrzeniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt z piszących nie zauważył, że autor tematu pisał o korektorze GSO, a nie Baadera :) Ale autor poprawnie wywnioskował, że lepiej kupić MPCC :) To jest sprawdzony korektor i nie ma problemu z ostrzeniem. Ten GSO słabo się nadaje do foto, bo ma tylko clamping ring - nie ma gwintu. Do tego jego jakość korekcji jest nieznana - nie widziałem jak na razie niczyjego zdjecia z tego korektora.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.