Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Shamy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem nowym użytkownikiem tego forum, ale astronomią interesuję się już dłuższy czas. Mimo to jestem totalnym amatorem w dziedzinie teleskopów i nie wiem jaki wybrać jako mój pierwszy. Myślałem o Syncie 8", ale nie wiem czy to dobry wybór, tym bardziej że chciałbym aby to był mobilny zestaw (dom po schodach, a i czasami za miasto) no i żeby można ten teleskop bez trudu zapakować na jakiś montaż. No właśnie montaż... Teleskopu nigdy nie miałem, więc nie wiem jak się nim celuje w odpowiedni obiekt, nawet z szukaczem, mam lunetę z powiększeniem 50x i to jest... no ciężkie, ale w teleskopie przecież jest dużo większe powiększenie, więc automatyczne naprowadzanie z korygowaniem z ekranu laptopa to by było coś!
Chciałbym żeby było widać w nim na przykład pierscienie Saturna, czy pasy na Jowiszu, fajnie by było też podglądać mgławice. No i połączenie z lustrzanką, bo pewnie jeśli teraz chcę tylko obserwować to szybko się to zmieni :) Mogę na ten sprzęt przeznaczyć 2, maksymalnie 3 tysiące zł. Razem z montażem to cieżkie zadanie chyba, bo domyślam się, że montaż jest drogi?

Pewnie porywam się z motyką na Słońce, że bez doświadczenia w łapaniu obiektów się zabieram za "duży" teleskop, no ale mam dość posługiwania się lornetką Celestrona 25x70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Fajnie, ze temat MAKa 127 poruszony :)

Przymierzam się do MAKa Bressera 127/1900 (tuba ok. 1500zł) http://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Bresser-MAK-MC-127/1900-f/15-OTA-teleskopy-2747.html, ale mam wątliwości, czy jego zalety przebiją zwykłego achromata 102/1000, czy 127/1200 (OTA też ok. 1500 zł).. A moze jakiś ED 80mm (OTA 1500 zł)? Poważnie też myślę o TS 102/1100 http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1958_TS-Planeten-Refraktor-102-1100mm-F-11---2--Crayford-Mikro.html

Wiem - może być kłopot z montażem dla kolubryny 127/1200, ale dla pozostałych, tzn. MAK 127, achromat 102/1000 czy ED 70mm chyba wystarczy do obserwacji wizualnych EQ3 (bo taki mam :) )... no moze sie szarpnę na EQ5 (1500zł)...

Jest jeszcze triplet APO http://teleskopy.pl/Refraktor-Explore-Scientific-APO-80-f/6-Essential-%28ES-ED0806-01%29-teleskopy-3235.htmlale to juz droższa zabawka.

 

PS

Z EQ nikt już mnie nie wyleczy ;) - uważam go za doskonały i taki też chcę mieć nadal :).

Mam refraktor Lyrę Bressera 70/900. Miałem SW 90/910, ale miał i plusy i minusy w stosunku do 70/900, tych plusów było trochę mało, więc go sprzedałem ;)

 

Czyli uporządkujmy, co ja rozważam i co polecam pod rozwagę (w cenie ok. 1500zł za samą tubę ):

1. Achromat Bresser 127/1200 http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=2683&lunety=Teleskop_Messier_AR-127L_127/1200_EXOS_EQ5(obawiam się aberracji chromatycznej, ciężaru, wymiaru i stabliności tuby)

2. Achromat Bresser 102/1000 http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=155&lunety=Teleskop_Messier_AR-102_102/1000_EXOS-2_%28EQ-5%29(obawiam sie aberracji chromatycznej)

3. Achromat TS 102/1100 http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1958_TS-Planeten-Refraktor-102-1100mm-F-11---2--Crayford-Mikro.html (piękne wykonanie, minimalna aberracja, ale to nie F20, więc fiolecik pewnie będzie)

4. Achromat ED http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_328&products_id=2279&lunety=Refraktor_TS_APO_ED_80/560_f/7_PHOTOLINE_OTA_z_wyci%B1giem_3_cale_%28TSED8053%29 (nie mam pojęcia jak z aberracją, obawiam się małej siły zbiorczej, dobrania odpowiednich okularów i trudności ustawienia ostrości)

5. Triplet APO http://teleskopy.pl/Refraktor-Explore-Scientific-APO-80-f/6-Essential-%28ES-ED0806-01%29-teleskopy-3235.html (obawiam się małej siły zbiorczej, dobrania odpowiednich okularów i trudności ustawienia ostrości)

6. No i oczywiście MAK 127/1900 http://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Bresser-MAK-MC-127/1900-f/15-OTA-teleskopy-2747.html(obawiam się słabego kontrastu, długiego czasu chłodzenia, delikatności konstrukcji, aczkolwiek na sąsiednim forum koledzy nieco już rozwiali te wątpliwosci)

 

To powyższe to sprzęt do Układu Słonecznego i rozdzielania gwiazd, więc jeśli ktoś ma upodobania w mgławicach to pewnie najkorzystniej wychodzi 8" Newton na montażu Dobsona, albo nawet 12" Dobson (jest wtedy co targać ;) ) Gdybym rozważał też Newtona na Dobsonie to obawiałbym się: prowadzenia planety/gwiazdy przy dużych powiększeniach, ciężaru i słabej mobilności, deikatności konstrucji, podatności na kurz i drgania powietrza w środku (Newton jest konstrukcją otwartą), słabego kontrastu, wad optycznych uwidoczniających się przy krótkiej ogniskowej).

 

A tak w ogóle to zaczynałem od SkyLuxa 70/700 i dłuuugi czas go męczyłem, łącznie z wyjmowaniem soczewek :) i powiem, że jak na początek to był bardzo dobry sprzęcik :) Spokojnie widac pasy na Jowiszu, pierścień Saturna, Księzyc super (obserwowany oczywiście nie w czasie pełni). Miał oprócz tego tę zaletę, że był tani i nie bałem siego rozkręcać ;) Wiele sie nauczyłem dzięki niemu.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten 90/900 i całkiem przyjemny teleskop, ale ty chcesz Syntę i to osiem cali. Refraktor fajnie ci pokaże planety, montaż azymutalny jest mobilny, ale jak masz budżet to kup sobie AZ4, taki montaż nie dość, że jest lekki to rozstawisz taki zestaw w kilka minut. Synta szczęść czy osiem cali to bardzo dobry sprzęt do DS-ów, pooglądasz tym galaktyki i mgławice, ale tylko pod ciemnym wiejskim niebem. Mak to typowo planetarny teleskop. Napisz może jaki masz budżet, gdzie chcesz obserwować, balkon, czy po za miastem?

Celowanie z obiekt nie jest takie trudne od tego masz szukacz. No i nie nastawiałbym się na GO-TO warto nauczyć się i samemu poznać niebo. A teraz zanim podejmiesz decyzję, kup obrotową mapę nieba i to : http://teleskopy.pl/Miesięczny-przewodnik-po-niebie---wyd.-Arkady-teleskopy-3237.html

Wyjdź pod ciemne niebo i pooglądaj gołym okiem i spróbuj rozpoznać kilka gwiazdozbiorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady :) wszystko dokładnie sprawdzam i mam nadzieje ze wybiorę najlepszy, chciałbym żeby to był teleskop "staly" a nie przejściowy - mimo ze nie umiem szukać, ale to pewnie kwestia wprawy.

W ogrodzie mam w miarę czyste niebo, a juz dwa km dalej to jest zupełnie mega. Gwiazdozbiory umiem znalezc wiec to nie problem, gorzej to zrobić na dużym powiększeniu. Synta może mobilna nie jest, ale jaki montaż z prowadzeniem do niej tak jak wspomniałem całość ma sie zamknąć w 2000-3000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaz to Dobson (te białe "kołyski") http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-203/1200-SYNTA-8-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1379.htmla ustawia sie go na oko szarpiąc za obudowę ;) , jak masz duże powiekszenie, to cięzko nadązyć za ruchem nieba.

Przy montażu EQ prowadzisz jednym pokretłem ( najpierw musisz sobie montaż ustawić w osi PN-PD i wypoziomować), ale na Newtona 8" to ciężko znaleźć odpowiednie EQ większośc wybiera Dobsona.

 

Ja ustawiam EQ w ten sposób, ze patrzę w program astronomiczny np. Cartes du Ciel, gdzie dana gwiazda wschodzi lub zachodzi na widnokręgu. Mniej wiecej ustawiam na to miejsce szukacza i lecę na zabblokowanej osi deklinacji do planety lub gwiazdy. Proste i skuteczne :)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie! Ta Synta z linku posiada juz w cenie montaż Dobsona, na zdjęciach jest razem z nim - to ta prosta konstrukcja na której opiera sie tuba Newtona.

Każdy teleskop, montaż, okular ma swoje wady i zalety... dlatego dosc trudno jest sobie dobrać właściwy teleskop, tym bardziej, ze każdy ma inne upodobania.

Przede wszystkim musisz sobie odpowiedziec na pytanie czy bardziej interesują Cie planety czy mgławice. Do planet nie musisz miec dużej średnicy tuby (niektórzy nawet twierdzą, ze duża średnica jest mniej odporna na drgania atmosfery - seeing), ale dobrze mieć kontrast, a ten jest najlepszy w refraktorach. Z kolei do mgławic musisz miec ogromną siłę zbiorczą - ogromną średnicę lustra aby zobaczyć słabiuteńkie mgiełkli. Nie będą one jednak takie jak na zdjęciach (całe feria kolorków - będzie to raczej słabiutko podkolorwany dymek z papierosa ;), który jednak i tak robi ogromne wrażenie jak go zobaczysz; planety natomiast będą dosć podobne do tych na fotkach wykonanych przez amatorów.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie łatwe to to aż nie jest, ale dasz radę - najpierw okularem o dłuższej ogniskowej a potem o krótszej... Problemem jest śledzenie planety przy dużym powiekszeniu, bo musisz w przypadku dobsona prowadzic dwie osie. Jak cos cięzko chodzi to trzeba się szarpać... Ja nie mam Dobsona, więc pewnie lepiej Ci wyjaśnią co i jak jego posiadacze, skoro już sie zdecydujesz na taki montaż.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nic jeszcze nie wiesz poczytaj może trochę zanim zasypiesz nas pytaniami - na górze masz wyszukiwarkę a na tym forum są dziesiątki analogicznych wątków, w których znajdziesz odpowiedzi na większość swoich pytań na tym etapie... a przynajmniej będziesz wiedział o co pytać ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC

 

Szarpaniem bym tego nie nazwał ;) W GSO montaż dobsona jest już łożyskowany, dzięki czemu każdy ruch jest bardzo płynny i odnajdywanie obiektów nie stanowi problemu (zwłaszcza planet ;) ). Co do utrzymywania obiektu w polu widzenia: sporo zależy od dawanego pola widzenia przez okular, jak jest małe, np. 45 czy 50 stopni to faktycznie przy dużych powiększeniach obiekt będzie szybciutko uciekał, ale w okularze o dużym polu widzenia, np. ES, który posiada 82 stopnie to obiekt będzie się utrzymywał w polu widzenia przez jakieś 50-60sekund (nie mierzyłem, tak na wyczucie napisałem, mogę się mylić o kilkanaście sekund w którąś ze stron). Co do fotografowania to tutaj dobson się nie nada. Możesz jedynie pocykać fotki księżyca i planet (szału nie będzie), no ale to wszystko bo do DS trzeba już długiego naświetlenia zdjęcia + montaż z napędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. No i oczywiście MAK 127/1900 http://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Bresser-MAK-MC-127/1900-f/15-OTA-teleskopy-2747.html(obawiam się słabego kontrastu, długiego czasu chłodzenia, delikatności konstrukcji, aczkolwiek na sąsiednim forum koledzy nieco już rozwiali te wątpliwosci)

 

Mam maka (co prawda w wersji black od SW) i nie zaobserwowałem żadnych problemów przez Ciebie wymienionych. Owszem musi się ciut dłużej wychłodzić niż inne ale np w zimie wystawiam go na balkon w skrzyneczce jakieś 30 minut zanim się ściemni, rozstawiam montaż i czekam aż się ściemni. Po godzinie bajka.

 

Delikatny nie jest - przeżył już kilka ładnych podróży w bagażniku auta i jest super. No ale wiadomo na każdy teleskop trzeba uważać.

 

Słabego kontrastu nie zauważyłem...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, trochę tego poprzeglądałem. Jak zobaczyłem jak wygląda EQ to chyba jednak zdecyduję się na Dobsona, bo tam to czarna magia, no chyba że to tylko tak strasznie wygląda :) Zrozumiałem, że nie da się pogodzić astrofoto z obserwacjami, ok odpuszczę tą fotografię na razie.

 

Ważna sprawa to też wagi, jestem świeźo po operacji nóg i w pierwszych miesiącach na pewno ciężko będzie udzwignąć 20kg, a tyle ta Synta waży widzę... Nie byłoby problemu gdyby nie fakt, że dom mam po schodach, a to kolejne utrudnienie. Co byście mi zatem doradzili? 8" mimo wszystko, czy może MAK127? - http://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-MAK-127-na-monta%C2%BFu-azymutalnym-GSO-AZ4-ALT-AZ-teleskopy-2081.html a może coś jeszcze innego, lekkiego, ale dobrego (hmm)?

Edytowane przez Shamy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Agent Smith - przez kilka dni postudiuj w necie te wszystkie zawiłości sprzętu astronomicznego. Potem sam wybierz kilka propozycji, napisz tak jak ja, czego byś sie obawiał i czego byś oczekiwał. Wówczas na pewno otrzymasz 100% bardziej merytoryczne odpowiedzi, niz na zasadzie "co proponujecie". Co do tego MAKa 127 - jest bardzo fajny i tez sie zastanawiam, ale jednocześnie nie odpuszczam refraktorom :) Wolałbym jednak mieć MAKa z dłuższą ogniskową F15 http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=2747&lunety=Tuba_optyczna_Bresser_MAK_MC_127/1900_f/15_OTA, bo długosc znaczy jakość obrazu.

Powpisuj sobie w googlach hałsa typu "MAK vs refractor" "MAK vs Newton", zobacz co ludzie pisza na ten temat.

 

 

 

Mam maka (co prawda w wersji black od SW) i nie zaobserwowałem żadnych problemów przez Ciebie wymienionych. Owszem musi się ciut dłużej wychłodzić niż inne ale np w zimie wystawiam go na balkon w skrzyneczce jakieś 30 minut zanim się ściemni, rozstawiam montaż i czekam aż się ściemni. Po godzinie bajka.

 

Delikatny nie jest - przeżył już kilka ładnych podróży w bagażniku auta i jest super. No ale wiadomo na każdy teleskop trzeba uważać.

 

Słabego kontrastu nie zauważyłem...

Dzięki! Własnie takich opinii szukam. Co do kontrastu - zależy z czym porównywać...

 

 

 

@JSC

 

Szarpaniem bym tego nie nazwał ;) W GSO montaż dobsona jest już łożyskowany, dzięki czemu każdy ruch jest bardzo płynny i odnajdywanie obiektów nie stanowi problemu (zwłaszcza planet ;) ).

No ale musi mieć te łożyska, bo nie kazdy ma ;). Tak więc już pierwsza podopowiedź dla kupującego, że warto na to zwrócic uwagę.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ciemne niebo to raczej celuj w DS-y, ta Sytna to był by dobry sprzęt, ale nie mobilny i tu jest największy problem, czyli mobilny teleskop. Mak to tylko do planet, możesz pomyśleć też na taką opcją http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_328&products_id=3216&lunety=Tuba_optyczna_Sky-Watcher_100ED_OTAW_100/900_BD_+_szukacz_+_złączka_kątowa_2_cale i do tego montaż AZ 4, to będzie mobilna opcja, ale zastanów się bo ta Synta fajnie ci pokaże mgławice i galaktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.