Skocz do zawartości

Koretkor komy + barlow?


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Fotografując ostatnią koniunkcję Wenus i Jowisza byłem zmuszony wykorzystać eksperymentalny zestaw: newtona z barlowem i lustrzanką. Normalnie planety focę kamerką, ale te był za daleko. Kamerka ma na tyle małą matrycę, że problem komy nie istnieje, wiec korektor jest zbędny. Jednak z lustrzanką jest ona dobrze widoczna. W ognisku głównym nie ma z tym problemu, bo znana jest optymalna odległość od korektora i koma jest korygowana. Jednak używając barlowa z lustrzanką przydałoby się również użyć korektora komy, bo jak zauważyłem na koniunkcji, jest ona wciąż silna.

 

I teraz mam pytanie, czy ktoś ma pomysł, jakie powinny być odległości między elementami, jak to policzyć? Założę się, że nikt lub prawie nikt nie próbował takiego połączenia, bo jest to sprawa dość ekstremalna, ale może jednak. Bo rozumiem, że kolejność to będzie korektor - barlow - aparat. Zapewne skuteczną metodą byłyby eksperymenty, ale na to nie mam raczej czasu ani chęci zabawy w 100 złączek. I pojawia się pytanie, czy taki układ w ogóle uda się dostroić i usunąć tą komę?

 

Sprzęt jaki mam na myśli to konkretnie MPCC i Powermate 2,5x lub 5x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem mpcc musi być przed aparatem tak jak jest "normalnie". Pojawia się jednak pewien problem:

"współpracujący w zakresie światłosiły od f/6 do f/3,5" (cytat ze strony DO). Jeżeli wypadkowa światłosiła będzie ponad f/6 to korektor może nie działać prawidłowo.

Dobrze że poruszyłeś ten temat bo już miałem w planach zakup barlowa 2" do takiego połączenia, ale teraz już sam nie wiem...

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, pomysł żeby dać MPCC przed samym aparatem wydaje się sensowny. Bo wtedy jakby teleskop + barlow traktujemy jako taki "teleskop zastępczy". No i faktycznie, światłosiła jest co najmniej f/10, więc nie mieści się w dedykowanym przedziale.

Niestety zamocowanie MPCC za barlowem może być kłopotliwe, chyba że mówimy o barlowie 2". Ja chciałbym tego użyć z 1,25", bo takie mam i dla wypadkowych światłosił nie powstaje tu winietowanie od za małego przelotu.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem próby z barlowem 1,25" i faktycznie koma trochę wyłazi, ale tragedii nie ma. Inną rzecz zauważyłem (pisałem już na forum kilkukrotnie ale się powtórzę) założenie barlowa np 2x nie powoduje podwojenia ogniskowej - krotność jest zależna od odległości sensor-barlow. U mnie przy soczewce 2x z ogniskowej 750 (Newton 150 f/5) robi się około 2100, a z barlowem 2,5x około 2500 i przy Canonie 450d skala jest coś koło 0,4 ale detalu jakoś więcej nie zauważyłem (seeing).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.